Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.07.2011 12:11 - Неочаквани последствия: Социализъм и трансхуманизъм
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 4007 Коментари: 3 Гласове:
6


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Неочаквани последствия: социализмът от 19-и век и трансхуманизмът от 21-и век

Източник 

7.07.2011

image

Вие ми говорите, що е това – революция?

Знайте,

Всички ние искаме да променим света.


Изпълнени с надежда, млади активисти изграждат големи планове за бъдещето. Те казват, че науката и технологиите, а не религията, ще бъде спасението на човечеството. Идва ерата на световния просперитет и благоденствие. Човечеството ще хвърли оковите на миналото, ще се зароди нов свят. Това е утопия почти гарантирана, но въпросът е следният: нарастващата заплаха от бедствия, които може да обезмислят всички теории.

Това не е трансхуманизмът от началото на 21 век, това е  социализъм от края на 19-ти век. Социализмът е в немилост, заради убийството на около сто милиона души, както и поробването и разоряването на много повече хора. Но в края на миналия век, социалистическите идеи са били широко разпространени сред интелектуалния елит. Неговите последователи наистина са се чувствали, като че ли правят света по-добър. В техните планове не са влизали диктатурата на масите, или масовите убийства.

Подобно на трансхуманизма, те се опитваха да подобрят формата и съдържанието на човечеството. Те искаха да се създаде "новият социалистически човек." Те искаха едно цяло, една радикална промяна в полза на всички хора.


На всеки етап, те са били уверени, че курса на "рационализация" на обществото за по-голяма полза за обществото, което е било продиктувано от чистата логика. Сега, в 21-ви век, "Институтът за сингулярност" прави същите усилия, за да се рационализира с помощта на дружествен изкуствен интелект. Социалистите са грешни. Прави ли са трансхуманистите?

Социалистите вярват в централизиран социален контрол, както и някои сингулярианци които вярват, че ще спасяват света от процеса на технологическо унищожаване, както и постигане на общото благо, чрез инсталиране на ...."Сингълтон, един световен ред, където всички решения се взимат от един единствен орган"суперинтелектуална машина, или световно правителство.

В съответствие с принципите на диалектическия материализъм на Маркс, човечеството е обречено да минава през етапи на развитие, от примитивен социализъм, разработен в робовладелското общество, феодализъм, капитализъм, и накрая, за да се постигне перфектен комунизъм. Това е предопределен исторически курс, като цяло, изглежда като възходяща спирала. Днес, трансхуманистът Рей Keрзвейл - най-известният привърженик на детерминираната история, воден от неумолими основни принципи на човечеството в една спирала изготвена дори по-близо до утопичната съдба.


В диалектическия материализъм има изключения, отнасящи се до възходяща тенденция: първият, примитивен етап не е на дъното, но на самия връх. Това е утопия, към която ще се върне перфектния комунизъм. Някои трансхуманисти виждат в по-развитите части на човешката цивилизация движение в посока на практиките на ловци-събирачи. С малки допълнение към техните "технофилии" като елементи на неолитния начин на живот, за който телата ни са се адаптирали през еволюцията. Нашето бъдеще, говорят трансхуманисти и социалисти, може да включва много от най-добрите компоненти на далечното наше минало.

Маркс е предвидил още едно отклонение от възходящата тенденция - окончателна световна война между пролетариата и капиталистическата класа като необходим предшественик на утопичния край на света. Tрансхуманистите също се страхуват от унищожаването на света, но с една разлика: те виждат заплаха (макар и отвратителна)  за пълното изчезване на човечеството, а не само като предварително планирано събитие преди утопията. Те се страхуват от случайно предизвикано от човека техногенно бедствие повече, отколкото от война. (Изключение е ученът Хюго де Гарис, който предупреждава за една апокалиптична война между привържениците и противниците на суперинтелектуалните машини)


Въпреки всички благи намерения, социализмът доведе до неописуем кошмар. Елиезер Юдковски прави извод от това, че програмисти в областта на изкуствения интелект не трябва да се опитват да внедряват определена политическа идеология в тяхното бъдещо свръхинтелектуално творение. Джеймс Хюз вярва, че transhumanists трябва да се придържат към демократично вземане на решения и други либерални принципи. Но рисковете включват не само политическата идеология. Основният риск е, че погрешни принципи, заложени в проекта могат да повлияят на технологията и да унищожат всякаква възможност за по-светло бъдеще на човечеството. Повечето трансхуманисти, добре са запознати с опасностите на технологиите. Малцина осъзнават, че преследването на най-добрите цели при развитието на изкуствения интелект, нанотехнологии и генетично подобрени хора, те самите могат да се доведат до самоунищожение.

Досега, ние сравнявахме възгледите на социализма и трансхуманизма, без да търсим исторически връзки между тях. Но техните прилики не са случайни. Социализмът и трансхуманизмът са продукти на Просвещението, от които те са наследили склонността към рационалност и обща вяра в науката и технологията като спасител на човечеството, идеализация на първобитния човек, и гледат на историята като спирала, а не като порочен кръг.


Tрансхуманизмът във формата, която познаваме, се появява в края на 20 век, но е имал предшественици. Тези прото-трансхуманистически мислители са разпръснати из цялата политическа карта. Някои, като Ницше, и руския космист Николай Фьодоров, се придържат към идеологии, твърде различни от ценностите на Просвещението. Други са били защитници на наследството на Просвещението. Хърбърт Уелс, например, е бил социалист. Но либералите също се опитват да прогресират чрез развитие на технологиите и капитализма, например - Теодор Херцел, с утопичната си технофилическа, буржоазно-либерална визия на съвременния ционизъм.

По този начин, други философи, които са били повлияни от Просвещението са еднакво засегнати от ценностите на трансхуманизма, не са тръгнали по колебливия път на социализма.


Tрансхуманизмът днес, най-вече фокусира своите усилия за промяна на света чрез технологии, а не с политика. Движението клони към либертарианството, наследило либерализма от деветнадесети век, най-известният представител на което е либертарианския трансхуманистичен философ Maкс Мор. Но има и една техно-прогресивна тенденция, за по-меко развитие на социализма от 19 век, препоръчван от Джеймс Хюс. Тя се характеризира с незначително преразпределение на баланса между конкуриращи се човешки ценности: в посока на свободата в първия случай и в посока на съвместно използване - във втория.

Социализмът не е трансхуманизъм, както и Tрансхуманизмът не е социализъм.

Но приликите са реални, а съдбата на мечтателния идеализъм от края на миналия век служи като предупреждение. Последователите на утопичната, светска, рационална вяра в спасението чрез технологии и наука могат да самооглупеят. И те могат да убият всички нас.

П.П. Подготвят ни нов "Център за управление на хората по Земята", взимайки решения вместо тях. Супермашината-изкуствен интелект ще се управлява от Световно правителство. С една дума "Планетата на маймуните".





Гласувай:
7



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - Какви са тия пък сега. Аман от шан...
28.07.2011 19:16
Какви са тия пък сега. Аман от шантавлъци.
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 kushel
28.07.2011 20:00
Те си работят. Ти какво мислиш, нови религии, климати, ГМО-та и всичко в името на човека. Ще ни управляват дистанционно. Политиците какво ще правят. Както разбирам, те стават излишни.
цитирай
3. анонимен - Социализъм
25.08.2012 22:02
Не социализмът доведе до жертви и човешки катастрофи, а еврейско-болшевишкият комунизъм. Социализмът /стремеж към социален баланс и политика в полза на едно мнозинство, оформящо голяма средна класа/ може да има различни модели според националните особености. Благодарение на подобна политика Муамар Кадафи беше извел Либия на първо място по жизнен стандарт в Африка. Благодарение на подобна политика и въпреки враждебното обкръжение преди всеобщата финансова криза Беларус беше постигнал 25% икономически растеж. Благодарение на подобна политика Китай скоро ще се превърне във водеща икономическа сила. Благодарение на подобна политика и въпреки всички пречки, идващи от СССР, България беше стигнала до 35-то място в света по жизнен стандарт, а понастоящем по всички показатели дори е на път да изпадне и от Третия свят.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39740187
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031