Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.07.2011 16:45 - Ако НАТО губи в Либия, печелят Русия и Китай
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2217 Коментари: 5 Гласове:
6


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Ако за НАТО, Либия заплашва да стане губещ вариант, за Русия и Китай, това е чиста победа

Източник 

25.06.2011

If Libya threatens to become a no-win for NATO, for China and Russia it’s a win-win

Saturday, 25 June 2011

image

Адмирал Самуел Локлиър от Съединените щати, който е началник на съвместните операции на НАТО в Naples, не е човек, който ще използва думи, за да определя своята мисия в Либия.

Тази негова решителност потвърди най-лошите опасения на Русия и Китай, и засили тяхната решимост да осуетят всички опити на европейците и американците да се повтори либийския сценарий в Сирия или другаде в Близкия Изток и Северна Африка.

Също така, това повдига въпроса за ефективността от използване на военна сила, и от това, дали чуждестранното вмешателство е правилния отговор за жестокото потушаване на авторитарните лидери над демонстрантите, които поискаха дълбоки политически реформи и икономически възможности, поставя под въпрос бъдещето на НАТО.

Мисията на адмирал Локлиър, както той еднозначно даде да се разбере, че либийския лидер Муамар Кадафи трябва да бъде убит. Той смята също, че в Либия ще бъдат разположени войските на НАТО за възстановяване на стабилността, докато тази цел не бъде постигната.


Адмиралът определя своята мисия в последните разговори с члена на Камарата на представителите на U. С. армията, Майк Търнър. Търнър е един от стотиците политици, които гласуваха против закона, да се даде на U. С. Конгреса ролята в Либия.

Локлиър в откровен разговор не е само срещу отказа на администрацията на Обама, а че мисията на НАТО е да промени режима, но също потвърждава това, което Русия и Китай неотдавна заявиха, че постоянно нарушават резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, в рамките на която те осъществяват дейността си в Либия.

Приета преди три месеца, резолюцията подкрепя въвеждането на забранената за полети зона за защита на цивилното население от въздушни удари, войските на Кадафи, и изрично забранява използването на сухопътни войски.

Що се отнася до адмирал Локхарт, мандатът на ООН е разрешил убийството на Кадафи.

За да се предотврати повторение на сценария в Сирия, Либия, Русия и Китай са блокирали усилията на Запада са осъдят Съвета за сигурност за твърдите мерки срещу сирийския президент Башар ал-Асад. Двете страни се опасяват, че резолюцията ще бъде първата стъпка в една поредица от действия за сваляне на Асад.

Ситуацията с Либия показа колко трудно е да се убие лидера. Въпреки поредицата от бомбени атентати на НАТО срещу резиденцията на Кадафи в Триполи, това все още не е постигнато, и въпреки многобройните дезертьорства, няма доказателства, че Алиансът е успял да проникне във вътрешния кръг на полковника.


Провалът на унищожаването на Кадафи от НАТО, независимо дали законно или не в съответствие с резолюцията на Съвета за сигурност, в съчетание с подкрепата си за бунтовниците срещу Кадафи, още повече стимулира либийския лидер да не спира атаките срещу неговите противници или граждани, намиращите се в контролираните от бунтовниците райони на страната .

Резолюцията на ООН е приета за да се предотврати неизбежното нападение на Кадафи, срещу бунтовниците в Бенгази. Международната общност се опасяваха, че щурма ще доведе до масови убийства.

Въпросът е дали, три месеца след приемането на резолюцията, има по-малко убийства, отколкото биха били направили в случай на нападение, войските на Кадафи в Бенгази.

Всъщност, дебатът за Либия се върна към нормалното, и както пише Стивън Мец в New Republic, може да бъде лебедовата песен на НАТО. В действителност, неуспуха в Либия, заедно с проблемите в Афганистан, и неуспешния опит в бивша Югославия - първият конфликт, в който военните съюзници се опитват отново да преосмислят, е още един гвоздей в ковчега на НАТО.

Фактите по тези места, изглежда, потвърждават песимизма на Мец. Съюзниците се надяват, че бунтовниците ще изчерпат бързо силите на Кадафи, или че някой от вътрешния кръг ще предаде полковника, или че той е изчерпал ресурсите си, се оказа самозалъгване.


При тези обстоятелства статуквото работи в полза на полковник Кадафи, въпреки че лидерите на НАТО твърдят, че краят на Кадафи е близо. Колкото по-дълго трае, толкова по-трудно е за съюзниците, които вече са разделени, като се имат предвид разговорите в Италия за прекратяване на военните действия, Конгресът отказва да ги упълномощи.

Така Кадафи полага основите на дългосрочна нестабилност в Либия, въпреки това, без значение за опозицията, и независимо от това дали той ще оцелее.

Освен това, бунтовниците стават все по-зависими от чуждестранни военни помощи, и е голям рискът,  техния имидж да бъде помрачен.

Ирак и Афганистан добре илюстрират рисковете. Метежът на талибаните в Афганистан е бил причинен от чувството, че президентът Хамид Карзай не е нищо повече от едно олицетворение на чуждата окупация на страната.

Всичко това е в полза на Китай и Русия, въпреки многократните си осъждания на политиката на НАТО. И двете страни остават отворени за Кадафи, а всъщност и за бунтовниците, което е залог, че те ще изберат правилната страна, независимо от това кой, в ​​крайна сметка, ще победи. Ако Либия, потенциално се превърне в проиграна възможност за НАТО, то Китай и Русия не са толкова далеч от чистата печалба. Не трябва да се забравя за значителните петролни концесии, които притежват Китай и Русия в Либия.

 




Тагове:   Китай,   Русия,   Либия,


Гласувай:
6



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - с малка корекция
05.07.2011 17:04
не кадафи а нато са причина за продължителна дестабилизация не са мо в либия а по целия свят
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 Благодаря!
05.07.2011 17:18
Така звучи, но тук е използвано като първопричина, повод. Грешката е моя в редакцията.
цитирай
3. анонимен - Язък дето изпратихме целия си флот. ...
05.07.2011 18:30
Язък дето изпратихме целия си флот. Пак не можахме да победим.
цитирай
4. zahariada - :))) Re:3 kushel
05.07.2011 18:34
Поне да беше рибарски. И една фрегата. Хаха!
цитирай
5. анонимен - То това корито е по-зле от риба...
05.07.2011 18:58

То това корито е по-зле от рибарски кораб. Въоръжено е с калашници. Май има и едно малокалибрено оръдие, но било развалено. Но пак става да плаши гаргите.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39963856
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930