Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.07.2011 13:16 - Градът поврежда мозъка
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3559 Коментари: 5 Гласове:
5

Последна промяна: 01.07.2011 13:17

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Градът поврежда вашия мозък

Източник 

22.06.2011

С цялата тази тълпа от хора, шум и напрежение на градския живот може да доведе човешкия мозък до ръба. Оказва се, че това може да се приеме буквално.

image


Изследване на
германски студенти, показва, че хората, живеещи в града са по-податливи на стрес, причинен от общуването, отколкото при селяните. В това проучване, не се уточнява точно кои аспекти на градския живот, променя мозъците, но полага основите за бъдещи научни изследвания.

"Подложени ли са хората на въздействието на шума, живеят ли в близост до парк, голям ли е броя на приятелите им там, вие сами можете да извършите тези експерименти и да определите точно кои аспекти на градския живот предизвиква тези промени" - казва един психиатър от Централния институт за психическо здраве в Германия, Андреас Майер-Линденберг.

Получените от групата на чрез Майер-Линденберг  данни, публикувани на 23 юни в Нейчър, са неврологичните основи на изследването, показващи обезпокоителни социални тенденции. Изглежда, че градския живот е психично заболяване.

В сравнение с жителите на селата, в града са по-високи нивата на тревожност и афективни разстройства (разстройства на настроението). Рискът от развитие на шизофрения при хората в градовете се увеличава почти два пъти. Литературата по този въпрос е толкова богата, че изследователите казват - това не е просто съвпадение, че хората с висока тревожност предпочитат да живеят в градовете. Това също така не е наследствено. Това е причинно-следствена връзка между околната среда и интелекта.

Специфичните причини са неизвестни, но много изследователи сочат, че отчасти, за това е виновна градската социална среда. В крайна сметка, градът е хиперсоциално място, където хората трябва да бъдат постоянно нащрек, защото, дори и от математическа гледна точка, има голяма вероятност, че комуникацията може да доведе до стресова ситуация. Твърде големия стрес може, евентуално да променя мозъка, лишен от възможността да се справя с допълнителното напрежение и го прави по-податлив на психично заболяване.

"Повечето от тях приемаг, че със социалната среда е необходимо да се направи нещо, но ние не разполагаме с точна информация" - казва Майер-Линденберг. "Ние бяхме в състояние да идентифицираме първия механизъм за връзката между градовете и  психично заболелите лица от стрес, предизвикан от социалната среда."

Първоначално Майер-Линденберг и колегите му провеждат тест на шестнайсет мъже и жени студенти от колежа. Преди теста на всички ученици се измерва пулса, кръвното налягане и хормоните на стреса. Между тези, които са израснали в селските райони, както и тези, които са израснали в града, нямало голяма разлика. Нямало също и  видима разлика в настроението или особеностите на личността.

По време на теста учениците са подложени на апарата за ядрено-магнитен резонанс, а след това са преминали компютъризиран математически тест, предназначен да създаде чувство за социален стрес. За всеки правилен отговор, последван от по-сложен въпрос, се получавал неверен отговор от студентите, така че той или тя са получили  изключително нисък сбор от точки, гледали инструктори накриво, и се оплаквали от безполезна загуба на пари.


Израстналите и живеещи в града показали повишена активност в две мозъчни зони: амигдалата, която играе централна роля при обработката на емоциите и стреса, и предната поясна кора cingulate, която регулира работата на амигдалата. Просто казано, мозъкът на градските жители несъразмерно повишава ответната реакция на социалния стрес, и те имат повишена чувствителност.

image

Divergence from middle-of-the-range levels of amygdala activation in socially stressed test subjects. Nature


Групата изследователи на Майер-Линденберг повторили теста още два пъти, в крайна сметка са тествани повече от седемдесет ученици. Всеки път е установена една и съща закономерност. Учените започнали да търсят връзка с възраст, образование, доходи, семейно положение, настроение и индивидуалност. Но въпреки всички тези фактори, моделът остава непроменен.

Надпис снимка 1. Разликата е в средното ниво на дейността на амигдала, когато са изложени на социален стрес.

Колкото е по-голям градът, в който студентът живее, толкова по-активна е неговата амигдала. Колкото повече те са живели в града, когато са били деца, толкова по-голяма активност показва предния кортекс на cingulate. В други проучвания, предната кора cingulate е описана като особено чувствителна към стрес в началото на живота. И ако в този период хората са били изложени на изключителен стрес, това води до промени, свързани с психологически проблеми в зряла възраст.


Също така, изглежда, че комуникацията между предния кортекс cingulate и амигдалата в съзнанието на градските жители е по-малко ефективна. В коментар към проучването, учените от Калифорнийския технологичен университет, Даниел Кенеди и Ралф Eдолфс посочват, че подобен модел се наблюдава при хора с генетично предразположение към психични заболявания.

"Взети заедно, резултатите показват, че предния кортекс cingulate и амигдалата е мястото, където околната среда и генетичното предразположение могат да се съберат" - казват те.

Майер-Линденберг и колегите му отбелязват, че тяхното проучване е изследвало социалния стрес като най-важния фактор за появата на този феномен, другите фактори като например по-голямо замърсяване, пренаселеност, и все още неизследваните добре демографски и социално-икономически фактори също могат да играят роля . Не трябва също да се забравя, че германските студенти от колежа е доста ограничена група от хора.


По думите на Линденберг Майер, градските жители в развиващите се страни могат да бъдат в още по-тежък стрес от неговите ученици. "Разликата между селските и градските жители в Германия не е много голяма. Можете бързо да се придвижвате между града и провинцията. Ние вярваме, че разликата в стреса ще бъде по-голяма, ако има разлика между градските и селските райони ", - казва Майер-Линденберг.

В
следващи проучвания, изследователите ще проведат подобни изследвания на хора с различен градски жизнен опит и образование, може би чрез попълване на пропуските във въпросника, в какви точно аспекти на градския живот мозъците са по-податливи на стрес. Урбанистите и хората взимащи ключови решения ще могат на практика да използват тези знания. Също така предстои да се изясни, дали градските жители са особено податливи само на социален стрес или и в другите форми на стрес.

С все по-нарастващия брой на хората, живеещи в градовете, "фактът, че живеем, предимно в градските райони, изглежда неизбежен", - пишат Кенеди и Eдолфс. "Това само увеличава значението на разбиране как тези условия на живот ще се отразаг на психичното здраве."

 




Тагове:   град,   повреда,   мозък,


Гласувай:
5



Спечели и ти от своя блог!
1. zelas - Това обяснава коренната промяна в ...
01.07.2011 14:14
Това обяснава коренната промяна в поведението на българите преди и сега, когато повечето живеят в градовете. Няма случайни неща!
цитирай
2. zaw12929 - Вашите постинги са уникални! Поздравление... теми актуални
01.07.2011 15:26
Точно, това се разбира и без студентите
Говореше се преди 30 години- градовете на бъдещето жилища разположени в природата, защото има транспорт, телефони Сега има мобилни, но... градовете са консервни кутии под най високо налягане
цитирай
3. zahariada - :))) Re:2 Благодаря!
01.07.2011 15:37
Не, това просто е реалността в която живеем. Но, не виждаме и не знаем за много неща. Поздрав!
цитирай
4. zahariada - :))) Re: 4 nikstan
01.07.2011 16:15
Предполагам, че имаш предвид психическите разстройства и шизофренията.
цитирай
5. yotovava - Затова избягах от града,
02.07.2011 10:00
ужасно е.
Поздрави
Валя
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39742316
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031