Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.06.2011 15:19 - Шистовият газ може да разтърси световната геополитика (повторна публикация)
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3802 Коментари: 5 Гласове:
8

Последна промяна: 15.06.2011 15:20

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
10.06.2010 21:15 - Satelman газът може да разтърси Световната геополитика Автор: zahariada Категория: Политика   
Газът, добиван от битуминозни шисти ще разтресе света "The Wall Street Journal" Откритите огромни запаси от природен газ обещават да разклатят енергийните пазари и геополитиката. И това е само началото. Еми Майерс Джеффи (Amy Myers Jaffe) image © http://climateinc.org  Уточнение: В статията този газ се нарича по няколко начина, но става дума за едно и също понятие. ( satelman, битум-газ, газ от шисти )

Буквално под краката ни назрява енергетична революция.

През последното десетилетие по целия свят в скалистите шисти са проучени и открити огромни резерви на природен газ. По някои оценки, само в Северна Америка може да добият 1.000.000.000.000.000 куб. фута(1000 трилиона)  природен газ - достатъчно, за да отговори на нуждите на страната в продължение на 45 години. Европа може да добие от своите залежи, до 200 трилиона куб. фута.

Ние винаги сме знаели потенциала на битуминозните шисти, но не разполагаме с технология, която да даде възможност да се добива достатъчно евтин газ. Сега, обаче, технологичния напредък, ще промени цените и ще проправи пътя за битум-газа, който ще бъде енергиен ресурс за десетки години напред и ще промени коренно правилата в бранша.(ще го назовавам битум-газ за удобство при превода)

Аз вече 30 години изучавам енергийните пазари, и съм убедена, че в следващите десетилетия битум-газа ще доведе до революция в енергетиката и ще промени света. Това ще предотврати появата на нови картели. Оттам ще се промени геополитиката. В допълнение, това ще забави преминаването към възобновяеми енергийни източници.

За да се разбере с какво е свързано това, е необходимо да се вземе под внимание, че дори преди последните открития, стана ясно, че природният газ ще играе голяма роля за в бъдеще. Екологични съображения принуждават страните по света да преминат към това гориво, което е с два пъти по-ниски нива на въглеродни емисии. Въпреки това, растежът на потреблението на газ, изглежда,  осъжда потребителите в света на второто издание на ОПЕК - картелът на производителите на газ като Русия, Иран и Венецуела, които диктуват условията в останалата част от света.

Обаче, появата на пазара на евтин газ ще сложи край на тази перспектива (Опек 2), освен ако, разбира се, някакво  произшествие на сондажна платформа, не доведе до забавяне на проучванията в континенталния шелф и вдигне цените на петрола и - косвено - на други енергийни продукти. Битум-газът не само ще попречи на картелирането, но би лишил петролните държави от значителното влияние, с което те се ползват в света в момента - с течение на времето купувачите ще се откажат от тях, и ще преминат към по-евтини горива, които не трябва да доставят от далече.

Slateman бумът, вероятно ще удари икономическото значение на енергията от възобновяеми източници. Макар че, газът не е толкова политически популярен като вятърната и слънчева енергия, ще бъде определено по-трудно да се убедят хората да преминат към "зелена" енергия, което изисква огромни субсидии в присъствието на евтино и изобилно гориво, много по-малко вредно за околната среда от въглищата.

Имайте предвид, че много (включително и на руския премиер Владимир Путин и редица енергетични анализатори на Уолстрийт) смятат, че битум-газа ще промени радикално ситуацията. Техните доводи се въртят около два основни проблема - производството на газ от битум е твърде скъпо и, че това е свързано с рискове за околната среда.

Бих казала, че и за едното, и за другото, тези хора не са прави.

Започваме с разходите. През последните десет години са разработени нови технологии, които драстично намаляват разходите за производство. Газът от находището  "Haynesville (Хейнсвилл), простиращо се от Тексас до много навътре в територията на щата Луизиана, сега струва само $ 3 за милион британски термални единици, в сравнение с $ 5 и повече от находището "Барнет" в деветдесетте години. В случай че, тъй като в играта ще се присъединят и големите петролни компании, цените ще намалеят. Бих искала да мисля, че в следващите пет години цената при тях, ще падне до цена  $ 2.

Що се отнася до рисковете за околната среда, тази критика, е частично вярна. Според тях, сондирането на газ от шисти крие опасност за подпочвените води, макар, че  глинестите шисти, обикновено се появяват на хиляда фута под морското равнище. В случай на неуспешен сондаж и поява на пролука (цепнатина), казват те, сондажния разтвор може да изтече във водоносен слой.

Все пак, опасността е силно преувеличена. На земята, където се наамира по-голямата част от находищата на битум-газ, сондажи се извършват в продължение на десетилетия - и с много добри резултати. Въпреки това, замърсяването на водата, наистина може да се случи, ако нехайно се освобождаваме от сондажната кал. По този начин за осигуряване на безопасността, трябва да се засили контрола и регулирането. Това ще увеличи разходите, но като се има предвид изобилието на газ, това ще бъде по силите на компаниите. Дори и сега, без санкции, много преминаха към нетоксично сондиране.

Скептиците са не само преувеличават трудностите, но пренебрегва два важни фактора. Първо, те пренебрегват историческия опит: резерви и обеми на производство на нови енергийни източници, с течение на времето се наблюдава тенденция към растеж, а не към съкращаване. На второ място, те не вземат предвид колко бързо може да се промени общественото мнение. Страната е напълно способна да се обърне на 180 градуса и да приемат евтин източник на енергия, отхвърляйки съмнениета, свързани както с политиката, така и с околната среда. Това се е случило в миналото, и един пример за това е стоманата, която бързо се разпространява през последните няколко години за изграждане на терминали за втечнен природен газ.

С една дума, скептиците изглежда забравят за цялостната картина на случващото се, което, по мое мнение, е по-важно. По-долу ще се опитам да изясня това, което говоря и обясня подробно как бумът, свързани с битум газа, ще промени света.

Една от основните последици от този бум е, че източниците на газ за западните и китайските потребители ще бъдат на техни територии, убивайки в зародиш всякакви планове за създаване на газов картел. Следва да се отбележи, че малко преди откриването на газови залежи, се очакваше, че производството на газ в САЩ, Канада и Северно море сериозно са намалели. Това означава увеличаване на зависимостта от доставки от чужбина, и само въпрос на време е, когато значението на природния газ като енергиен източник ще започне да расте.

Ситуацията се влоши и от факта, че повечето от газа идва от нестабилни региони. Особено важна роля имат две страни - Русия и Иран. Преди битум-газ бума, се е смятало, че те произвеждат повече от половината известни резерви в света от газ.

Русия не крие решимостта си да използва това положение и да създаде картел на газ - нещо като нова версия на ОПЕК. Това може да доведе до повторение на проблемите с петрола, който тревожи света от 40 години насам.

Вярвам, че всичко това вече може да бъде забравено. Slateman газ ще създаде конкуренция между енергийните компании и страни-износителки, което от своя страна ще насърчи икономическата стабилност в развитите страни и ще намалява значението на доставчиците на петрол, които се опитват да засилят позициите си за наша сметка. Конкуренцията на пазара е най-добрият лек за картели.

Като показател за мащаба на на градивните промени, да вземем възможностите за търговия с втечнен природен газ - газ, който се превръща в течност, за да се превози  танкери, както и нефта. Това е най-лесният начин за пренос на природен газ на дълги разстояния, така че да получите една добра картина за това как държавите по света разчитат на доставки от чужбина.

Докато на сцената не се е появил битум-газа, експертите очакват, че до 2025 г. делът на втечнен природен газ (LNG) ще съставлява половината от пазара на газ (в сравнение с 5 на сто през деветдесетте години). Благодарение на битум-газа, той вероятно ще отида на една трета.

В САЩ, последиците от дълбоко сондиране и производство на битум газ вече се забелязва. Терминалите за втечнен природен газ от внос са почти празни, и вероятността, че Съединените щати ще станат още по-зависими от внос, продължават да падат. Освен това, растежа на битум-газа в САЩ означава, че вносът на втечнен природен газ от Катар и т.н. ще се пренасочи към европейските клиенти, което намалява  зависимостта от Русия. В резултат на това Русия трябва да приеме факта, че няма да може да избира купувачите и те ще плащат по-малко - да кажем, за Украйна, цените са намалени с 30 процента.

Все пак, политическите последици от бума на битум-газа не се ограничава само до рухването на газовите картели. Това ще промени политиката в целия свят, ще постави на мястото им някои смутители на спокойствието и ще даде възможност на някои врагове на Запада, да вземат неговата страна.

Отново да припомним, че нарастващото влияние на страни като Русия, Венецуела и Иран в енергийния сектор, им даде възможност успешно да се противопоставят на намесата на Запада във вътрешните работи, както и да изнасят своята идеология и изпълнение на стратегически планове, с помощта на сделки в областта на енергетиката и заплахите за прекратяване на доставките.

През 2006 и 2007 г. в резултат на спора с Украйна, Русия, прекъсна доставките, оставяйки потребителите в Киев и в Западна Европа без гориво  посред зима. Това доведе до промени във вътрешната политика на Украйна, и в резултат на което страната отхвърли про-Нато кандидатът за президент,  в полза на коалиция, която е по-доволна от Кремъл.

Изглеждаше, че САЩ и Европа, ще клекнат пред доставчиците на енергия ще загуби позицията си в света. Въпреки това, шисти газ ще обезсили енергийната дипломация на петролните страни. Страните вносителки в Европа и Азия могат да си купят евтин битум-газ от водещите петролни компании в САЩ или самостоятелно, да го добиват от шисти. Това ще им позволи да кажат на Чавес и Путин, че могат да набутат ресурсите си обратно в земята.

Например, Европа получава 25% от своя газ по тръбопроводи от Русия и някои европейски страни са изцяло зависима от тези доставки. Оттогава, тъй като Русия започна да оказва натиск върху Украйна, Европа активно се опитва да разнообрази доставките. За Европа ще бъде по-лесно и евтино да добива битум-газ.

Смята се, че шистови газови резерви има в страни като Полша, Румъния, Швеция, Австрия, Германия и Украйна. Ако те започнат да произвеждат, за Кремъл ще стане по-трудно да се използва износа на енергия като политически лост.

Може също да се предположи, че ако производството на битум газ в Европа се увеличи, за Иран ще бъде по-трудно да се възползва от износа. В момента санкциите на Запада му пречат за инвестиции в енергийния сектор, а когато стане възможно да изнася природен газ на европейските пазари, пазарният прозорец ще бъде затворен, поради наличието на евтин газ от битуминозни шисти.

Това може да забави ядрената му програма, защото, ако Иран не продава природен газ в Европа, друго не му остава. Доставките по тръбопроводи до Индийския субконтинент е неизгоден, а пазарът на втечнен природен газ ще бъде наситен с евтини суровини.

Разбира се, това е само предположение, но ако режимът  действа рационално, това означава, че има шанс да получи място в света, изоставяйки ядрената енергия и използва своя евтин природен газ за производството на електроенергия за битови нужди.

В резултат на това  Близкия Изток може малко да обеднее, когато газът заеме ниша на петролния пазар. Ако печалбите спаднат твърде много, това може да доведе до нестабилност.

Развитието на производството на битум газ може да промени много  Китай. Нуждата от внос на енергия принуждава Китай да се справя с проблемни страни като Иран, Судан или Бирма, а това пречи на Запада да разработи глобална политика, която дава възможност за решаване на проблемите, породени от тези страни. Но Китай е напълно в състояние да се откаже от внос, с което ще намали напрежението, ако може да произвежда газ на нейна територия.

Колкото по-малко Китай ще трябва да внасят петрол и газ, толкова по-вероятно той ще подкрепи санкции или други мерки срещу петролните държави, които не са съобразени с правата на човека и водят агресивна политика. Освен това, колкото по-малко Пекин се безпокои от контрола на Америка на морските пътища, толкова по-лесно ще постигнат взаимно доверие с САЩ. По този начин, добивът на природен газ от шисти в Китай, може да помогне на Китай да се интегрира в световната Pax Americana.

Въвеждането на пазара на излишък от евтин природен газ ще промени радикално перспективите за производство на възобновяема енергия. Съвсем скоро, аз искрено вярвах, че е дошло  тяхното време. Преди революцията, на битум-газа, аз мислех, че увеличението на цените на въглеводородните емисии - с  помощта на данъци и квоти за емисии на въглероден диоксид, ще развият пазара на ядрена енергия и алтернативни източници.

Въпреки това, битум-газът ще обърка картите. Вятърната и слънчевата енергия и енергия от биомаса, както и ядрената енергетика ще бъде трудно да се конкурират с тях икономически. Субсидиите, за да могат възобновяемите източници да се конкурират с битум газа ще стават вси по-скъпи, както и гаранциите по заеми и стимули за изграждане на нови атомни електроцентрали. В допълнение, газът от битуминозни шисти ще нанесе удар и по аргументите в подкрепа на алтернативните източници, свързани с енергийната независимост. Той ще се добива на наша територия, както и вятърната и слънчевата енергия, и по този начин бихме могли да спрем изтичането на долари към Близкия изток.

Но това не означава, че трябва да спрем да инвестираме във възобновяеми енергийни източници. Без значение колко големи са ни запасите от  битум-газ, те не са безкрайни, и в крайна сметка, във всички случаи трябва да се преминава към по-екологично чиста и достъпна енергия. И така, кое има смисъл да се прави?

Първо, ние не трябва да се опитваме да защитаваме въгледобивните щати, за да позволим на евтиния природен газ да измества въглищата, с които се произвежда приблизително половината енергия на САЩ. Изобилието на природен газ за производство на електроенергия, също ще улесни прехода към електрически транспорт, което ще бъде полезно за околната среда и намаляване на зависимостта ни от Близкия изток.

След това, аз вярвам, че ние трябва да продължатме да инвестираме във възобновяема енергия, но по разумен начин. Щати с голям потенциал в тази област - като ветровития Тексас или слънчев Калифорния, - трябва да се съхрани квотата под формата на определен процент от електроенергията, която трябва да бъде получена от алтернативни източници. Това ще даде на компаниите стимули и възможности за участие на пазара за производство на възобновяема енергия. С течение на времето, опитът и иновациите  ще намалят разходите за издръжка. Да, когато на пазара се появи  шисти газа, генерирането на енергия от възобновяеми източници, дори в тези държави може да изглежда малко скъпо. И да, това би могло да означава увеличение на държавните субсидии. Но аз не мисля, че разходите биха били прекомерни, но във всеки случай, дългосрочните ползи ще ги компенсират.

Въпреки това, според мен, да се определят такива квоти на национално ниво, не трябва, защото в тези щати, в които ресурсите на възобновяемите източници е по-лошо, разходите са твърде високи. Вместо разходите за субсидии, без които планът няма да работи, федералното правителство трябва да инвестира в научни изследвания, които по-късно ще помогнат на възобновяемите енергийни източници да станат конкурентоспособни без големи субсидии.

***

В крайна сметка, важно е да разберем, че шисти газа може да бъде ключът към решаването на някои от най-неотложните в този момент на криза и пътя за енергийната сигурност и икономически перспективи.

Търговският дефицит ще парализира икономиката ни, и докато ние сме свързани с вноса на енергия, това няма да отзвучи. Защо да изпращаме долари в чужбина, за да дестабилизират световните финансови пазари, а след това като бумеранг да удрят по нашия трудов пазар и спестявания, ако можем да получим ресурси тук, в нашата собствена страна? И кое е по-добре за нас - да плащаме за природен газ на Владимир Путин и Махмуд Ахмадинеджад, или на жителите на Пенсилвания и Луизиана?

Г-жа Джеффи (Jeffie) - специалист по енергийна политика, научен сътрудник в Института по публична политика  "Джеймс Бейкър III" към университета "Райс", съавтор на книгата "Нефт, долари, дълг и криза: глобален проклятието на черното злато» («петрола, долара, дълг и кризи: Световното Проклятие на Черното злато").

Оригинална публикация:
Shale Gas Will Rock the World

Публикувано: 10/05/2010




Тагове:   газ,   шистов,


Гласувай:
9



Спечели и ти от своя блог!
1. borjanmljakov - Не знаех това, че шистовият газ може да разтърси световната геополитика
15.06.2011 15:39
и ми стана адски интересно.
цитирай
2. zelas - В един кубически сантиметър въздух ...
15.06.2011 20:58
В един кубически сантиметър въздух има достатъчно енергия за да се накарат водата в окените да заври, обаче човекът все още рови в земята като сляпа къртица за въшкии за горене.
цитирай
3. zahariada - :))) Re:2 zelas
15.06.2011 21:25
Така е. При това ровене, рискът от екологична катастрофа е твърде голям. Тези няколко хиляди сонди в САЩ са на безлюдни, пустинни места. Ние ще ровим на една ръка от населени места. Безумие! При един пробив ченвърт България ще остане без вода, със трайно замърсена почва. И то в житницата на България. Престъпно!
цитирай
4. zelas - Така е. При това ровене, рискът от ...
16.06.2011 13:17
zahariada написа:
Така е. При това ровене, рискът от екологична катастрофа е твърде голям. Тези няколко хиляди сонди в САЩ са на безлюдни, пустинни места. Ние ще ровим на една ръка от населени места. Безумие! При един пробив ченвърт България ще остане без вода, със трайно замърсена почва. И то в житницата на България. Престъпно!


Ами добре, бре бай-захари, ти четеш ли си статиите. Цялата статия е ЗА тези сондажи. Нещо не те разбирам!?
цитирай
5. dokumentalni - http://www. dokumentalni. com...
08.07.2011 12:27
http://www.dokumentalni.com/?p=1092
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39741162
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031