Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.12.2010 16:15 - Русия и САЩ ще правят заедно ПРО и двигатели за космически кораби
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 696 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 08.12.2010 16:37




Русия и Сащ ще правят заедно ПРО и двигатели за космически кораби


Вице-премиерът на РФ, Иванов: РФ и САЩ обсъждат създаване на обща система ПРО и двигатели за космически кораби

 





 27.05.10
По материали ото руски и американски източници

image image image image

Вицепремиерът на Русия Сергей Иванов, говори в понеделник на пресконференция за руски медии в посолството на Русия във Вашингтон, каза, че "в руско-американските отношения са задухали нови ветрове" "Интерфакс". "По много въпроси ще намерим добро взаимното разбирателство. Налице е желание на администрацията на САЩ за нов поглед" - каза той.

Иванов даде висока оценка на ръководството на Конгреса на САЩ за ратифициране на споразумението СТАРТ и Споразумението за сътрудничество в ядрената енергетика с Русия. Той отбеляза, че продължава и възможността за сътрудничество между двете страни за противоракетна отбрана. Заместник министър-председателят говори също за съвместен проект за разработване на нови двигатели за космически кораби, които ще им позволят да пътеват в далечния космос..

- Русия и САЩ ще работят заедно за създаване на нов двигател за космически кораб
- Иванов свърза ядреното споразумение и с участието на Русия в санкции срещу Иран
- Русия предлага на САЩ да се присъединят към производството на АН-124
- Иванов призова САЩ да отменят Джексън-Ваник

По време на работно посещение във Вашингтон Иванов бяха обсъдени възможностите за сътрудничество между Русия и Съединените щати в създаването на обща европейска система за отбрана. Това е "сложен въпрос", каза той на пресконференция. Предложението на Москва за възможното използване на обща система на руската радарна станция остава в сила, каза заместник министър-председателят, в отговор на журналистически въпроси.

След провала на плановете на сегашната администрация на САЩ от предшественика си в областта на противоракетната отбрана дебатът по този въпрос, според Иванов, е "по-спокоен, с по-малко драматичен контекст."  "Появиха се повече възможности за сътрудничество от всякога, тъй като според американската страна, е по-лесно да се включат нашите предложения за използването на южната ни радарна система" - каза вице-премиерът на РФ. . Той поясни, че има предвид "не само Габала и Краснодар, а и няколко други", предаде ИТАР-ТАСС.

Иванов отбеляза, че логиката на инициаторите на системата за противоракетна отбрана трябва да защити най-вече южните граници, тъй като "заплахата не идва от Европа, и не от Русия." "Това е факт, който всички ще признаят, и това е логично, затова е необходимо всичко това да е свързано в система за противоракетна отбрана, което да е разбираема за нас и да е абсолютно прозрачна" - каза Иванов "И тогава ние сме готови да участваме по-активно в процеса на създаването й" - допълни той.

Сергей Иванов смята, че "някъде към края на тази година", Русия трябва да разгледа "конфигурацията на новите предложения на администрацията на САЩ - и когато те искат да се седне на масата". Той не изключи, че може да се намери основа за сътрудничество, но предупреди, че трябва да бъде всеобхватна. "Заедно трябва да се оценяват заплахите, рисковете, техническите решения и как тези рискове могат да бъдат парирани и след това да се започне създаването". В този случай, каза той, с течение на времето неизбежно ще се възроди старата идея за създаване на център за обмен на данни за противоракетната отбрана.

Темата ПРО беше една от пречките в последните американо-руски преговори за нов договор за СНВ. Намерената развръзка е доста адекватна и справедлива. Докато "виртуални ракети не застрашават стратегическата стабилност", каза той. Ако, обаче, има големи промени, то Русия ще има право да се оттеглят от договора, каза Иванов.

Русия и САЩ ще работят заедно за създаване на нов двигател за космически кораб

САЩ и Русия може скоро да вземат решение за съвместен проект за разработване на нови двигатели за космически кораб, за полети в далечния Космос, каза Иванов.

"Ако говорим за космоса, това на 100% означава, че е необходима нова система за задвижване на ракети и космически кораби. Според нашите учени, на основата на съвременната наука, единственият възможен двигател може да бъде двигател с ядрена енергия. Това означава, че трябва да започнем сериозни скъпоструващи проекти за разработване на такива двигатели, което няма да стане за година, две, не може да създаде. Решения (за сътрудничество на Русия и Съединените щати в тази област) за това все още няма, но е възможно в най-скоро време да стане, по време на предстоящото посещение на президента Дмитрий Медведев в САЩ "-заяви Иванов  в интервю за руски журналисти във Вашингтон.

Според вице-премиера Русия и САЩ работят ефективно в космическата област, а с изтичането на експлоатацията на Международната космическа станция, на двете страни предстои да мислят за бъдещото сътрудничество.

МКС (Международната космическа станция ), може би през 2020 г. (година), може би малко по-късно, но все пак ще престане да съществува. Да, дори и да имаме десет години напред, и смятаме, че това ще се случи. Има възможност за съвместни проекти на лунната програма, на марсианската програма и обща програма за Космическа станция. Това е много амбициозна цел, едно огромно предизвикателство и технологично, и финансово. И затова ние разбираме, че за постигане на целта, трябва да се обединят както технологичните и финансовите усилия на двете държави, така и с участието на международната общност ", - каза Иванов.

Той каза, че НАСА и Роскосмос,които са  в специална работна група по въпросите на космоса вече са провели две срещи.

"Всичко това е на много предварителен етап, но учени, експерти, проектанти и инженери, които в крайна сметка ще определят ефекта от такива проекти, вече работят."

Друг пример за ефективно сътрудничество между двете страни са нанотехнологиите, и отбеляза, че САЩ проявяват интерес в тази област.

"В нанотехнологиите, американските компании са проявили активност за създаване на Роснано, и около 40 фирми от САЩ са дали заявка за съфинансиране, но според нашите закони трябва да се достигне до етап на производство за даден продукт на руска територия, за да получите финансиран). Знаейки тази особеност, след като американските компании проявяват интерес, значи виждат перспектива в пазара. САЩ също така предложи да се разгледа възможността за сътрудничество в областта на биомедицината, "- каза Иванов.

Иванов свърза ядреното споразумение и с участието на Русия в санкции срещу Иран

Говорейки за споразумение за сътрудничество в областта на ядрената енергия Иванов сам се нарича, "адвокат на споразумението", и изрази съжаление, че Грузия "глупаво се намеси в това, тъй като и американците и ние загубихме един много добър бизнес."  "Ако това споразумение се състои, той ще предложи много добри перспективи за сътрудничество в тази високотехнологична област" - каза заместник министър-председателят. Иванов отбеляза, че всичко това  предвижда участието на Русия в санкции срещу Иран, и каза, че "ние сме на прага на една резолюция на ООН за Иран."

Той каза, че този въпрос е бил обсъден по време на срещите си с висши американски служители в столицата на САЩ. Иванов съобщи, че той се е срещнал с министърът на отбраната Робърт Гейтс, щатският държавен секретар Хилъри Клинтън, председателят на сенатската комисия по външните работи, Джон Кери, заместник-държавният секретар Уилям Бърнс, помощникът на президента по националната сигурност Джеймс Джоунс.

Сергей Иванов заяви, че Иран е основната тема в срещите му във Вашингтон.

Заместник министър-председателят  призна, че Русия има много ограничен обем на военно-техническото сътрудничество с Иран. "Но проблемът е решен, защото не сме направили нищо и няма да направим, за да допринесем по някакъв начин, дори и непряко, за развитието на ядрената и ракетната програми на Иран и доставки за агресивни и нападателни оръжия," - "каза Иванов.

Той заяви, че Русия "не е правила и няма да прави нищо в тазиобласт по отношение на Иран, но това не означава, че всеки трансфер на оръжие с боеприпаси за конвенционалните системи за противовъздушна отбрана, не трябва да се смесват и да бъдат подложени на санкционни механизми.

"Ние ще се борим с опасността от ядрената и ракетната програма на Иран, но не трябва всичко да се смесва и да се подлага на санкции. Особено, както казахме много пъти: възможни санкции не трябва да влияят върху живота на обикновените хора в Иран - каза Иванов.

Когато говорим за подхода на САЩ и Русия към Иран, Иванов заяви, че "ние имаме много различни подходи към Иран, дори и само поради това, че американците като цяло нямат никакви интереси в Иран, нито търговия, нито икономика, нито енергия, нищо."

"Ние имаме една съвсем различна позиция - Иран е наш съсед, е и винаги ще бъде, ние имаме обеми от търговски и икономически отношения и перспективи за развитие. Ние имаме енергийни интереси в Иран, общочовешки  контакти между хората и туризъм" - напомни вицепремиерът.

Русия предлага на САЩ да се присъединят към производството на АН-124

Иванов заяви пред репортери, че Русия предлага на САЩ да провеждат съвместни разработки по производството на АН-124 - един от най-големите транспортни самолети в своя клас.

"Това ще бъде самолет с нов облик, в нов формат и в новата пазарна среда. Става въпрос за възможността за съвместни продукции и съвместни предприятия, но след разделянето и на правата" - "каза Иванов по време на среща с Руската преса в посолството на Русия в САЩ миналия понеделник.

Той говори за възможността за закупуване на самолети от руски и американски купувачи, както военни, така и цивилни. "Искам също така да се предвиди и последващата поддръжка на въздухоплавателното средство - каза Иванов.

Според него, "американците проучват нашите предложения, включително и Пентагона." Иванов каза, че Пентагонът е заявил да наема сегашните самолети до 2016.

"В момента нашите руски Ан-124, направени още в Съветския съюз, работят и сега в интерес на американските потребители. Такова въздухоплавателно средство може да бъде по-евтино, ако се сглобява в Уляновск. Самолетът е по същество е граждански, транспортен, и аз не виждам проблем в трансфера на технологии" - каза вицепремиерът.

Иванов призова САЩ да отменят поправката Джексън-Ваник

Сергей Иванов отбеляза, че на базата на текущите си функции в правителството - транспорт, Росатом, Роскосмос, той насочи вниманието на събеседниците, че проблемите със сигурността са важни и те са "обединени и ще се слеят, но до тогава, докато равнището на търговското ни сътрудничество ще бъде статистическа грешка, а това е така до този момент ".

"Трудно е да се разчита на взаимно проникване на пазарите на технологии, което прави много трудно да се създаде реална структура на нашите отношения. Когато икономиката е тясно свързано и взаимно зависима, и проблемите със сигурността се решават по друг начин, аз съм дълбоко убеден, че ще бъде много по-лесно", - каза Иванов.

"Изглежда странно, че между двете страни все още остават конфронтационни бариери и следи от миналото, които подкопават нашите планове за динамичното развитие на икономическото сътрудничество и търговията. Един от тези анахронизми е поправката Джексън-Ваник. Мисля, че сега е времето да я премахнем" - каза Иванов, говорейки във Вашингтон.

Според него, Русия не е променила позицията си по отношение на СТО /Световната търговска организация/ и възнамерява да се присъедини към нея.

"Преговорите с Беларус и Казахстан да се създаде митнически съюз не е алтернатива на влизането в СТО. Това е просто въпрос на икономическа интеграция в рамките на ОНД", - каза заместник министър-председателят, като призова за разширяване на търговските отношения между Русия и Съединените щати.

Той каза, че в момента икономическите връзки и търговията на Русия и САЩ остават ниски, а част от Русия в общия обем на търговията в САЩ, представлява по-малко от един процент.

"Да, ние имаме дълъг път, но аз искрено вярвам, че ако истински бизнес-ценности ни обединяват, то тогава и проблемите със сигурността, ще се третират по различен начин," - "каза Иванов.
Източник: По материали от Интернет

Коментар от zahariada: Много интересно е къде се скриха и защо нищо не говорят, онези две групи политиканстващи малоумници - апологетите на ПРО и яростните му противници. Къде са също така "журналистите", които изобщо пропускат темата. Защо сега не съберат представители на двете групи, да коментират този въпрос. Предопределеността във външната политика е ясна. Слана Богу, че успяхме да се скрием или ни скриха в ЕС, иначе сега САЩ щяха да ни продадат на Русия, както стана с Грузия и Молдова. За Украйна да не говорим. Не трябва да се забравя, че ако ЕС се разпадне, каквито тези отдавна се коментират от политолози и финансисти, ние ще се върнем там, където бяхме преди повече от 20 год В прегръдките на Руската мечка. Кой ти мисли толкова напред! Остава ни да се молим, това да не се случва!
 





Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39760244
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031