Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.04.2010 00:24 - Скептицизъм след подписването на договора за СНВ между САЩ и РУСИЯ.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1122 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 10.04.2010 10:01


Новото оръжие на САЩ ще направи ли договора за СНВ безполезен? 09.04.10
image   
Източник:АП

След подписването на Договора СНВ /START/, на 8 април в САЩ вече е започнала разработка на алтернатива за атомна бомба. Според публикацията на "Вашингтон пост", балистични ракети с конвенционални бойни глави,които могат да ударят навсякъде по света за един час, вече предизвикват загриженост в Москва. Междувременно, много от западните медии имат съмнения, дали наистина е правилна сегашната политика на американския президент Барак Обама по отношение на ядреното оръжие.

Американски военен лидер обяви програма, наречена "Стремителен глобален удар" по време на реч във връзка с военния бюджет за 2010-2011. Инициативата ще бъде един нов модел на неядрени балистични ракети, които могат да нанесат удар във всяка точка на света от САЩ за не повече от един час след заповедта. Вашингтон казва, че тези неядрени ракети от ново поколение, ще се използват в случай на война с Иран.
Русия смята, че новата военна инициатива на САЩ прави безполезни СНВ /START/ договора, подписан в Прага на 8 април.

"Руските власти изказват предположение, че САЩ ще провокират развитието на неядрената надпревара във въоръжаването,което ще затрудни постигането на дългосрочна цел на Обама: "Свят без ядрени оръжия" - твърдят авторите от " Вашингтон пост ". - Висшият генералитет на САЩ  се опитва също така, да избегне сериозния проблем - рискът, че Русия и Китай ще възприемат неядрените ракети за светкавичен глобален удар ",като ядрен удар."

Според вестника, Москва,след току-що подписаното  споразумение за намаляване на нападателните оръжия - по-специално ядрените,са обезкуражени от решението на САЩ да създаде неядрен арсенал в замяна, което на практика ще обезмисли ефективността на СНВ Договора.

Обама е или герой или мечтателimage

Западната преса е разделена на два лагера в оценките си за началото на Договора - апотеоз на ядрената политика на Обама. Някои възхваляват президента на САЩ за първата стъпка в създаването на свят без ядрени оръжия. Дори противниците на политиката на Обама са впечатлени от постигнатото, пише вестник "Сиатъл таймс

Обама  доказа, че намаляването на ядрения потенциал може да стане реалност, казва британски "Таймс". "Той отвори пътя, който предварително се смяташе за непроходим, - пише авторът на публикацията. - Той може да спре тенденцията за разпространението на ядрените оръжия, което изглеждаше невъзможно да се спре." И във връзка с това шансът за победа на американския президент в борбата му за здравната реформа би се увеличил.

Американският вестник "Вашингтон Таймс", от своя страна, поставя под въпрос споразумението. Президентът, който не е експерт по ядрени програми, може би просто искаше да се отърва от този проблем завинаги, се казва в публикацията.

Освен това, според "Вашингтон Таймс", в Белия дом със сигурност преувеличават своите постижения. СНВ /START/ изисква Обама да демонтира  1550 ядрени бойни глави. Неговият предшественик, Джордж Буш, без  договори успя да постигне премахването на 4 хиляди бойни глави.

image
Карт бланш за Русия

Освен това според публикацията се смята за важно, че Вашингтон не е обещал да модернизира американските ядрени сили едностранно. Москва по този начин е получила карт бланш за стратегическо технологично превъзходство. Подобно нещо се случи в 1970, когато СССР, тогава, накара САЩ да изтръпнат.. Сега САЩ фактически  "насърчават Русия да модернизира ядрения си арсенал", - казва "Вашингтон таймс".

Военното командване на САЩ смята, че вероятността от употребата на ядрено оръжие срещу тях от страна на Русия или Китай, което се равнява на почти нула, пише Бостън Глоуб. политиката на Обама е да тества  безопасността на американците - как ще се държат другите страни, които нямат статут на ядрени суперсили. Примерът на САЩ трябва да накара другите страни да се откажат от ядрените си програми, се надяват авторите на  публикацията.

Вестник "Вашингтон пост" от своя страна опонира на Бостън Глоуб. "Има ли някойу който да вярва, че Северна Корея или Иран ще решат да се откажат от ядрено оръжие, сега, когато те могат да осъществяват биологични и химически атаки срещу Съединените щати, без страх от ядрена отмъщение?" - задава въпрос  Вашингтон Таймс.

Фьодор Лукианов: прагматика на помирението

Подписването на Договора СНВ /START/ с Русия не прави революция в двустранните отношения, или в международните отношения, но е ясно определена: в центъра на САЩ на проблеми, които засягат потвърждаване или отслабване на тяхната лидерска позиция в света. Ситуацията в Европа или, например, в Латинска Америка, традиционно служи като зона на непосредствен интерес, който не оказва значително влияние върху международните процеси за разлика от това, което се случва в Близкия изток, Южна и Източна Азия, Тихоокеанския басейн. Във всички тези региони, Русия играе важна роля. С други думи. Москва се връща в стратегически области, и в полезрението на Вашингтон, което най-вероятно ще има и положителни, и отрицателни последствия.
Стимули за други

Политиката на Обама, редакцията на изданието описва като "стратегически безотговорно": "По време на Студената война ние дадохме на руснаците да  разберат, че ако те се осмелят да използват военното си предимство и нахлуят в Западна Европа, са изложени на риск от масивно ядрено отмъщение от страна на САЩ. Това би ли било надеждно? Кой знае. Но това беше заплаха, и тя имаше ефект."

Какво ще постигнат САЩ и Русия, съкращавайки  ядрените си арсенали? Да загубят значениети си на ядрени суперсили? По-скоро не, пише "Вашингтон пост". Но фактът, че ядрените оръжия, принадлежащи на други страни - като Иран или Северна Корея ще станат само по-ценни, е извън всякакво съмнение. И не забравяйте, че в същото време Ким Чен Ир  обмисля възможността за продажба на една двойка от ядрените бойни глави на Осама бин Ладен.image

Друга опасност - възможност за развитието на ядрени програми в малки държави, които преди това са се отказали да разработват ядрени оръжия. Досега те бяха напълно уверени, че потенциалната заплаха от Вашингтон ще бъде достатъчна, за да възпира съседи, с намерения за интервенция. Сега, когато САЩ и Русия са определили своите ядрени чадъри, те се замислят върху факта, че някои се въоръжават. Според "Вашингтон пост", това само по себе си отрича смисъла на утопичната мечта на Обама за свят без ядрени оръжия.

Удължена пауза

Като цяло, договорът се оказва наистина компромисен и почти еднакво полезен и за двете страни. Така че, няма да има проблеми с ратификацията му в парламентите на двете страни. Когато Медведев и Обама след церемонията по подписването в Прага бяха попитани за възможни проблеми с ратификацията, лидерите се спогледаха, решавайки кой от тях ще бъде първият, който да отговори на този въпрос. В крайна сметка Обама премълча, а  Медведев, заяви: "Барак предполага, че ние имаме повече проблеми с ратификацията. Може би това е вярно.
Източник:gzt.ru




Тагове:   между,


Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. zahariada - Е,е , това е проблемът.
10.04.2010 00:51
Едните се разоръжават, уж, а други точно обратното. И така докато се самозатриеме.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39912291
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930