Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.03.2010 15:09 - Гърция през последните 20 - тина дни.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1632 Коментари: 2 Гласове:
1

Последна промяна: 15.03.2010 15:35



Фантомът на гръцкия фалит уплаши Европа
11/02/2010

 
В Брюксел на извънредно заседание се събра ръководството на ЕС. Тема на срещата - "икономическа стратегия за близкото бъдеще", или по-просто, за спасението на свинете (Португалия, Ирландия, Гърция и Испания). P.I.G.S.

Първо, ние говорим за положението в Гърция. Експертите предупреждават, че има заплаха за бюджетен дефицит, който може да повлияе неблагоприятно на финансовата стабилност на цялата еврозона.

Спомнете си, че през 1992 г. формирането на нейните страни-членки на ЕС, подписано на така наречения "Пакт за стабилност", или на споразумението от Маастрихт, по които всяка държава трябва да гарантира, че бюджетния си дефицит не надхвърля три процента от брутния вътрешен продукт и национален дълг - 60 на сто. Днес, недостигът в гръцкия бюджет е близо 13 на сто, а дълга - 112 на сто от БВП.

Не по-добра е ситуацията в останалата част на P.I.G.S,  дори и в Италия. Там, националния дълг се приближава до 74 на сто. С други думи, тези страни стигнаха до ръба на фалита. Не е изключено, същото,като верижна реакция да се разпространи и в други страни от ЕС.

Анализатори,че намерението на ЕС да спаси същите тези гърци, са продиктувани от чувство за самосъхранение.
Степента на неговата тежест, посочен от факта, че от съображения за участие в срещата на върха спешно отлетя за Брюксел шефът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише - без да чака за среща на банката в Австралия Сидни.

Следва да се отбележи, че страните от ЕС подписали Договора за Европейския валутен съюз забранява да се подпомагат взаимно с пряка финансова подкрепа. Това беше направено по инициатива на Германия, за да се избегнат такива разходи за малоимотни съюзници. Но животът е показал, че всички са в една и съща лодка, и сега той иска от Берлин, да преразгледа това положение.

Мнение на експерти извън ЕС:
 "Идеалният за всички би било решение за изключването на Гърция от зоната на еврото. Бъдещи кандидати за ЕЗоната не трябва да се надяват, че без да правят нищо, тя ще реши всичко вместо тях. Но тази възможност не е де юре".

 "Говорейки за проблемите на гръцката икономика, ние не бива да забравяме, че кризата е засегнала много други страни от ЕС. Наскоро, новата асоциация, наречена свинете (първите букви на имената на нейните страни-членки - Португалия, Ирландия, Гърция и Испания ), изпитва сходни икономически проблеми. На английски език, това съкращение се превежда като "прасета." Поради техните проблеми курса на еврото спрямо долара е спаднал значително.
Въпреки това, - продължава експертът, - такава промяна във валутните курсове има както отрицателни, така и положителни страни. Това е от полза за тези, които имат по-слаба валута. В това отношение, включително и на конкуренцията на световния пазар на някои производители от САЩ и ЕС. Така че, в тази връзка, печели ЕС.

"По принцип, говорейки за страните от P.I.G.S до голяма степен, те са по-отворени към икономическия анализ, отколкото други. Фактът, че ситуацията в много страни от Източна Европа не е по-добра, отколкото в Гърция. Вземете Унгария. Или  балтийските държави. Малките страни са изправени пред криза много повече."

"Но за ЕС е по-важно, кои от тях са си "стари" членове. А положението е тревожно Брюксел е много повече от състояние на "neophytes". Това се вижда от  разходите за интеграция на новите членки, особено в икономически план. Това е, защото "старите" членки на ЕС, допуснаха до организацията, бивши представители на социалистическия лагер, които по своята икономическа ефективност е ясно, че не се конкурират с европейските стандарти. И сега, всичко това, създаде тази каша."

"Спор за възможните решения създава проблеми, за които се говори на извънредната среща на върха, че богатите трябва да плащат за бедните. И след това, отбелязват експерти, същите Германия и Франция ще ударят шамар на собствените си населения, защото финансовите задължения на тези страни са много големи."

Всъщност, дълга на гръцки компании само към  германски компании възлиза на над 30 милиарда евро. Общият дълг на Гърция е няколко пъти по-висок.


Правителството срещу кризата, гърците - срещу правителството
24/02/2010

image

В общата стачка, обявена днес в Гърция, от профсъюзите, създаде задръствания, прекъсна полетите, на практика парализира обществения транспорт. През деня, ще бъдат затворени много болници, училища и различни административни и финансови институции. Така гърците реагира на политиката на правителството за намаляване на публичните разходи. В "Днешния ден на Организацията на обединените действия" изразили желание да присъстват около пет милиона души.

Трябва да се отбележи, че властите отидоха на непопулярни мерки под натиск, сравним само с непреодолима сила.Бюджетният дефицит на страната е повече от четири пъти от допустимата ставка в ЕС - през 2009 г. тя достигна 12, 7 на сто от БВП. Що се отнася до националния дълг, той надхвърля 112% от БВП. Това е, може би, най-лошият процент в еврозоната. Съгласно настоящите изисквания, той не може да надвишава 60% дълг и три на сто дефицитен бюджет.

През 2001 г., когато Гърция се присъединява към еврозоната, не подозира, че с финансови си проблеми, ще навреди на бъдещето на единната европейска валута. Въпреки,че експертите вече са разбрали, че присъединяването на някои страни, не е икономически оправдано.

Тъй като Европейския съюз в самото си създаване е политически, то сега, този фактор се оказа решаващ,що се отнася до следното. Въпреки, че според Договора от Маастрихт, подписан през 1992 г., членовете на зоната,  нямат право да предоставят финансова подкрепа на взаимна основа, наскоро на спешна среща на ръководството на ЕС решиха да помогнат на Гърция да се справи с бюджетния си дефицит. Говори се за сума от 25 до 50 милиарда евро.

Членове на съюза са особено загрижени за единната валута. През последните седмици еврото на фона на гръцката криза, падна до рекордно ниски нива.

Но за всички от добрата воля на партньорите в ЕС, ръководството на Гърция, също ще трябва да помогне. В допълнение към реформата на пенсионната система и борбата срещу корупцията, трябва да бъдат положени сериозни усилия за реформирането и модернизацията на оядения публичен сектор. В крайна сметка, това е, обслужване на фирми, работещи за около една трета от всички работници.

Властите се опитват да въвеждат ситуацията под контрол. Според проектобюджета, изготвен от Европейския парламент през 2010 (той беше представен от Европейската комисия, като най-консервативни в съвременната история на страната), дефицитът трябва да бъде намалена от 12, от 7 до 9, 1 на сто от БВП.  Министър-председател Георгиос Папандреу обеща до 2012 г. да го сведе до максималната за Европейския съюз - три на сто.

От известно време, анкети показват, че гърците не се интересуват от бъркотията във финансовата и икономическата сфера. Но сега тя засяга толкова много хора. Разходната част на бюджета ще бъде намален с 2, 3 на сто: за сметка на разходите за отбрана и системата за здравеопазване, замразяване на заплатите и отдаване под наем на държавна собственост.Отхвърляйки варианта за нови избори правителството обеща широка инвестиционна програма.

 Следва да се отбележи, че синдикатите в Гърция са много силни, и социалната активност на гражданите са високи. Ето защо, по време на сблъсъци с властите, синдикатите често се чувстват победители, а правителството е принудено да действа винаги с едно око на тях.
image

Особено в тази конфронтация тясно гледани в други държави-членки на ЕС. За сериозните проблеми, такива примери, макар и в по-малка степен, са, например, Испания, Ирландия, Португалия, Италия. И не случайно днес, заедно с гръцките ръководители на полети, протестират срещу евентуалното уволнение на колегите си във Франция. А стачка на стюардесите застрашава и  British Airways. Неотдавна, пилотите на Lufthansa също започнаха стачка. Хиляди хора в знак на протест срещу промените в пенсионната система излязоха днес на улиците в Испания. Така че опозицията в Гърция може да бъде само първият знак на протест вълна, която се надига в ЕС.

А ситуацията е много сложна, казва нашия спътник. Така, различните мерки за борба с кризата властта на старите страни-членки на ЕС - така наречените европейските -15 - вече са изразходили 4- 5 trillion евро. За нуждите на "младите" в Източно Европейския съюз (Европа-12) са изразходвани само 26 милиарда евро. Следователно, ситуацията във всяка отделна държава от ЕС разработва своя собствена, различна от другите участници в съюз. Гърция не е изключение.



Мерките за борба с кризата  "взривиха" Гърция
05/03/2010

 

Масови протести срещу анти-кризисна мерки на органите, подадена хиляди гърци по улиците на столицата. Служители на правоохранителните органи са използвали водни оръдия и сълзотворен газ. Преди около двеста радикали щурмуваха Министерството на финансите и окачиха на горните етажи плакати с антиправителствени лозунги.

И в петък Атина  потъна в задръствания.Блокиран беше обществения транспорт, в цялата столица: метро, влакове, автобуси. Не функционираше летището. Така че превозвачите изразиха недоволството си с призиви за правителствени мерки за "строгост." Вторият по големина град - Солун - шофьорите на автобусите спряха работа за няколко часа. Сблъсъци с полицията продължават и днес. В Синтагма, столичния район пред парламента, младите хора, обсипаха с градушка от камъни полицията  Полицията отговори с гранати със сълзотворен газ.

Вижте снимки: В столицата на Гърция, имаше бунтове

image

Най-големият от гръцките държавни служители на профсъюзите (ADEDY), обяви за 16 март обща стачка. За последен път такова действие наскоро, имаше на 24 февруари. Тя е в отговор на първоначално приетия от правителството пакет от мерки, които не са допринесли за желания резултат. Това е начин на строгост ", което означава замразяване на заплатите на държавните служители, увеличаване на пенсионната възраст до 63 години от 2015 г., както и повишаване на акцизите. Всичко това, за пореден път, предизвиква нарастване на широкото недоволство и масови протести в цялата страна.

И сега причина бе приетата в сряда правителствена програма за антикризисни мерки.Тази програма, която е на второ място, в пакета от мерки, които  да намалят бюджетния дефицит в страната с 4,8 милиарда евро (6.6 млрд. долара). Заместник-министърът на социалните дейности Спирос Вугиас заяви, че правителството е решило да намали бюджетните разходи с 2,4 милиарда евро и с толкова да увеличи приходите.

За да спаси кабинета намалява с 30-35 на сто от допълнителни парични плащания, получени от държавни служители по време на празниците, обезщетенията за пенсионно осигуряване се замразяват, както и  повишаването на данъка върху добавената стойност от 19% до 21 на сто. Между другото, минималната социална пенсия в Гърция сега е около 360 евро. И много повече хора, работят там само за пари. Увеличаването на бюджетните приходи ще бъдат за сметка на още едно увеличение на акцизите върху алкохола и тютюневите изделия.

Тежкото финансово положение на Гърция се дължи на неговия държавен дълг достигнал 130% от БВП.  Гърция има задължение (на Европейската комисия) за намаляване на бюджетния дефицит през тази година до четири на сто от БВП.

Такава тежка разбира се с оглед на по някакъв начин се стабилизира бюджетните разходи, причинени от условията, изложени от ЕС да предостави на Гърция помощ под формата на заеми. Лидерите на най-големите страни в ЕС многократно са заявявали, че те биха могли да предоставят тази помощ. Въпреки това, те постоянно изискват от Атина намаляване на правителствените разходи и повишаване на данъците.

Управляващата партия в момента в страната Общогръцкото социалистическо движение (ПАСОК) през октомври 2009 спечели убедителна победа в предсрочни парламентарни избори, побеждавайки дясната "Нова демокрация". Победата на ПАСОК предизвика, преди всичко, широко недоволство от социалната политика
image
По материали от Интернет



 .  









Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. panazea - Здравей, Захари,
15.03.2010 16:20
Бомбата в Гърция беше заложена ощепрез 1962 година!
Тя избухна със закъснение.
Аз не съм икономически експерт , но слушам умни хора .
Още на времето ми казваха икономисти , че не е стабилна една страна ,в която работи само един член на семейството- мъжът. Какъвто и бизнес да има , той издържа жена,която нищо не прави освен да ходи на фризьор и по шивачки . Като се добавят и децата , които на 35 години нищо не правят освен да стоят по кафенетата , защото тати работи и ще ги храни до живот , картината става пълна.
Не може в едно общество , което и да е то , да работи само 20% от населението , а другите да чакат да им дадат в устата.
Ето сега вече , истината излезе наяве и няма връщане назад.
Тъжното е , че България върви по пътя на Гърция и не знам и ние докъде ще я докараме!
А защо в БГ нещата вървят на зле е друга тема , но резултатът ще е същия!
Поздрав!
цитирай
2. zahariada - Здравей!
15.03.2010 17:15
Права си, така е. Те се смятат за родоначалници на демокрацията и смятат, че докато я има Гърция, другите трябва да им дават Откакто са в ЕС, непрекъснато правят тези номера, използвайки геополитиката на Европа и САЩ. Лошото е, че отново нищо не може да се направи. поздрав!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39925085
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930