Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.01.2014 17:41 - Русия, Сърбия и новите геополитика на Балканите
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 2644 Коментари: 2 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Русия, Сърбия и новите геополитика на Балканите

Много дискусии относно текущите европейски геополитически отношения между Русия и Запада , насочени към най-новите развития в Украйна , включително предупреждения и прогнози за Грузия и Молдова. Въпреки това , на този критично важен от стратегическа гледна точка , Балканите , Русия се правят тихо, но бърз напредък в укрепването на връзките си с най-голямата страна в региона - Сърбия. През 2013 г. Сърбия е предприела поредица от стъпки към превръщането на по-тясна интеграция с Русия в различни области . За разлика от посочените по-горе събития в страните от Източна Европа , този факт е бил пренебрегван светлината на прожекторите .

image

 

Косовска Митровица , Сърбия - около септември 2011

Разликата между това и геополитиката на ситуацията в Украйна е, че Сърбия не се подслушва и уплашени , така че тя е създала по-тесни връзки с Русия. Руски Сръбски предложение в много отношения са по-малко натрапчиви и лишен от политически причини за разделянето , които се появяват в Украйна. Това не говори за , че Сърбия е с Русия във всички послушни и покорни , и че инвазията на Сърбия Русия беше по-малко забележими и е причинил много по-малко противоречия .

Това по-благоприятно отношение към Русия , обаче , не трябва да е новост, като се има предвид общата религиозна култура на източното православие . Освен това, според покойния Самюъл Хънтингтън , Балканите са място за срещи , където за контрол на региона се сблъскват в лицето на представители на техните страни Запад, Русия и ислямския свят. Русия е традиционно поддържа православна Сърбия , докато Босна и Хърватия бяха склонни да получат подкрепа от католическа Австрия, съответно , и мюсюлманския Османската империя ( в най-новата балканска криза от 1990-те години , Хънтингтън точки, за да помогне на немски и турски подкрепа за Хърватия Босна , докато Руската православна и гръцките доброволци дойдоха да помогнат на сърбите ) .

След разпадането на Югославия в Сърбия бавно се намалява до размер, в която той вече не е просто състояние - пън бившата Федеративна Югославия , и като цяло много по- пресечен версия на себе си след разпадането на Югославия. Въпреки че днес в Сърбия , с най-голямата армия в региона и една от най-силните икономики , остава важна страна в Западните Балкани. Укрепването на отношенията между Русия и Сърбия беше на три основни направления - военни , икономически и политически .

Във военно Сърбия свързана защитата си с Русия. В началото на 2013 г. , Сърбия се превърна в постоянен наблюдател оглавява руския отбранителен съюз - Организация на Договора за колективна организация за сигурност ( ОДКС ) . През Ноември 2013 Русия и Сърбия подписаха двустранно споразумение за военно сътрудничество, което се получава на 15 години. НАТО дълбоко разшири членството си на Балканите , и три държави - Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Македония (БЮРМ ) - Броят на кандидатите . Ако тези три страни ще доведат в Северноатлантическия алианс , Сърбия ще бъде напълно заобиколена от Западния военен блок. Вероятност за да стане член на НАТО, Сърбия -скоро далечна , като алиансът реши страна, която има всякакви териториални спорове със съседите си , и въпреки думите на Щефан Фюле , постигнато между Сърбия и Косово , напредък , различията между тях са далеч от населеното място.

Икономиката на Сърбия е вече до голяма степен обусловени от пазара (въпреки че държавата все още контролира по-голямата част от икономическата активност в страната ) , и в момента е най-мощният в региона. Коефициент на Джини в страната от 2006 г. насам е средно 28,9 . Въпреки своя растеж на реалния БВП през 2012 г. е 0.5 на сто ( 1.3 на сто по-ниска , отколкото година по-рано ) , тя все още е по-висока от тази на Босна и Хърватия. По този начин, Сърбия сравнително здрава и стабилна . В областта на търговията , Сърбия сега е добре балансирана между Европа и Русия. Основен търговски партньор за износа на Сърбия е Италия , а Русия е основният търговски партньор на своя внос , въпреки че този показател Германия съвсем малко зад Русия. Но Русия се възползва от предимството пред Европа в отношенията си със Сърбия на два фронта : Либерализацията на търговията с Митническия съюз на Сърбия и руският газопровод " Южен поток " .

Подкрепа от неотдавнашната победа на руския газопровод " Южен поток " с подкрепата на Европейския съюз над трасето на " Набуко " символизира икономическата инвазия на Русия в Сърбия. Според " Газпром" за газопровод " Южен поток " ще създаде 2500 работни места и ще доведе до преки инвестиции в страната от 0,5 милиарда евро. Pipeline " Южен поток " и наистина ще продължи до сърцето на ЕС - председател на " Газпром" Алексей Милер заяви , че следващата фаза на проекта ще стартира в Унгария, но с оглед на факта, че Сърбия - вече не е член на ЕС и НАТО , за Русия е значима победа в този конкретен аспект на новите геополитиката на Балканите.

Въпреки, че след края на Студената война , голяма част от Балканите гравитира към по-тясна интеграция със Запада , Сърбия е едно забележително изключение . Разбира се, Сърбия е готова да започне преговори за присъединяване с ЕС , началото на което е насрочено на 21 януари 2014 година. Но въпреки че Сърбия сега и е кандидат за членство в ЕС , фактът, че това състояние на нещата може да бъде лишен от съдържание. Турция - също кандидат за ЕС, но членството си в нея изглежда все по- илюзорна . Това накара Турция да търси алтернатива ориентация на външната политика . Хърватия се присъедини към ЕС през юли 2013 г., но това не трябва да се приема като надежден критерий за оценка на възможността или вероятността от възникване на Сърбия в ЕС. Хърватия традиционно се отличава по-тесни връзки със Запада , както е описан от историческите си връзки с Австро- Унгария и католическата религия , която , в съответствие с тезата за " сблъсъка на цивилизациите " на Хънтингтън е допринесла за укрепването на нейните връзки със западния свят . Както се забелязват от много наблюдатели и анализатори , Европейският съюз преживява " умора от разширяването" за страни , търсещи убежище, в източната част от него , и Русия може да продължи да увеличат усилията си за политическа ухажване Сърбия , че до този момент и извършват по методите на мека сила .

В допълнение , Русия предизвика териториални спорове със страни по периферията му (а именно с Грузия и Молдова ) , като се надява, че тя пречи на връзката им към Запада във военно и политическо отношение. В много отношения напредъка на Сърбия в отношенията с ЕС трябва да доведе до по- голяма гъвкавост по въпроса за Косово . Поради това , Западът трябва да присъства проследяване всякакви руски опити да се затвори затоплянето и успехите, постигнати в този момент в отношенията между Косово и Сърбия , които могат да бъдат предприети с цел избягване на по-тесни връзки с ЕС миналата .

Сърбия е донякъде демонизиран от Запада заради действията , извършени от сърби по време на гражданската война в началото на деветдесетте години . Според Едуард Хърман на Wharton Business School в Университета на Пенсилвания, демонизацията на сърбите West помогна на разширяването на НАТО на изток , и ако сърбите знаят, че западните медии ги демонизирани , те едва ли ще искат да се интегрират със Запада - по-скоро , те ще се опитат да се доближи до своите исторически руски защитници . Русия грабна традиционните връзки и близостта , които са между двете страни , и ще инвестират в помощ на Сърбия . През 2011 г. Русия отвори в Ниш спасителен център - ярък пример за очарованието на Руската меката сила .

Сърбия укрепване на връзката им и интеграция с Русия е бърз , относително последователна и , както изглежда, е бил пренебрегван в ентусиазма на геополитическата целостта на Запада. В някои отношения , подобни на Армения - който е близък съюзник на Русия , заобиколен от член на НАТО, Турция и като цяло по- прозападната Грузия и Азербайджан - Сърбия изглежда , че са станали важен стратегически лост на Балканите , Русия - така че не граничи с Русия директно, но тя не е представлява по-малко за руския точка на достъп до тази критична геополитически региони . Затова Западът не бива да се пренебрегват или омаловажават рисковете, на неговите интереси , присъщи на този важен процес .

 





Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. minevv - da
22.01.2014 17:45
а ние блее и плюеме в извора
цитирай
2. nikikm - Сърбия
22.01.2014 19:34
и "съюзът" и с Русия не може да ни радва и няма да донесе нищо хубаво за България!Всичко,което е добро за Сърбия е лошо за България, съжалявам,че трябва да го кажа.Всъщност казва го историята.Сърбия ни дължи извинения за геноцида над българите в Македония,за подлостта си в Междусъюзническата война,както и благодарности,че не я унищожихме тогава,дължи ни и Западните покрайнини,в края на краищата,исторически погледнато,дължи ни самото си съществуване и мястото върху което се намира!ДО ЕДИН ДА ИЗМРАТ БЪЛГАРИТЕ,ТОВА ЩЕ И ТЕГНЕ НА СЪРБИЯ,ДО КАТО ИМА СВЯТ!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39990497
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930