Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.04.2013 10:35 - Руската стратегия в Арктика
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 876 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Руската стратегия в Арктика

Източник r

image

Арктическият регион е място на пресичане на жизнените интереси на Русия и други арктически държави. В същото време, Арктика привлече вниманието и някои neakrticheskih страни се интересуват от своите ресурси, особено нефтени. Съответно, продължаващата Арктика deprovintsializatsiya изискват нова платформа за международно сътрудничество. Така нареченият "Арктика въпрос" непрекъснато се обсъжда в Русия.

Русия днес ще трябва да се определи стратегията си по отношение на Арктика, намиране на работа инструменти за прилагането му и да поеме възможните последици в отношенията си с други партньори, които също са представени в региона.

От гледна точка на Русия

От руска гледна точка, регионът на Арктика има една изключителна особеност. За Русия Арктика е както вътрешни, така и външни аспекти на своята политика.

Всяка външна политика в тази област автоматично се превръща във въпрос на политическия живот в Русия. Като се има предвид тази крехкост, то трябва да се отбележи, че на главната причина на дългосрочно изключване на Арктика в политическия живот на Русия, и липсата на ефективността на стратегията си за региона е липсата на шофиране сила политика, които ще бъдат държавата.

Политика на Русия в Арктика следва да се разглежда като множество функции на централната власт, специализирани федерални агенции, регионални власти и бизнеса. Тази дейност не е координирано, хаотично и често противоречиви. Като се има предвид широк кръг от участници, едва ли може да се намери пълна и последователна стратегия. Затова по-подходящо да се характеризира дейността на Русия в региона на Арктика като protostrategiyu или metastrategiyu.

Могат да бъдат разделени в две групи: обективни и субективни фактори, водещи до продължаване на дейността на Русия по отношение на Арктика. Първият - резултат от географското положение и не могат да бъдат променяни или са причинени от държавата. Втората група - резултат от съзнателно избраната политика и като такъв, е следствие на стратегически избор, направен от руското правителство и други участници, които могат да оказват влияние върху него.

Ръстът на международен интерес

Ръстът на международен интерес в Арктика е значително затопля публикуването на резултати от научни изследвания в областта на климата в полярните региони, което ясно показва увеличение на топене на леда. В резултат на това, площта на Северния ледовит океан непрекъснато намалява, и икономическата активност в региона става все по-атрактивен и потенциално печеливши.

Взаимодействие с други държави и недържавни участници показа, че има възможност за реализиране на един от двата възможни сценария: кооперация или конфронтация.

В случай на кооперативните сценарии може да се основава на този формат като "Северното сътрудничество" или "Северното измерение", сътрудничеството в рамките на Арктическия съвет, или "Арктика Five", под-регионални форуми и двустранни консултации. Русия смята, че резултатите от сътрудничество с партньори в "Северното измерение" като много положителен, по-специално проекти, свързани с опазването на околната среда, унищожаването на ядрените отпадъци, рехабилитация на бивши военни бази и използването им за търговски и научни цели.

Русия се надява за по-тесни връзки със скандинавските страни, на първо място, на изпълнението на съвместни проекти в рамките на Баренцово море, включително на съвместно управление на Северна Route море, както и до увеличаване на нивото на техническото сътрудничество с възможността тя разширяване към други области (икономически, стратегически) и други региони.

Това е важно да се види положителни странични ефекти на международното сътрудничество за руския Север, развитието на транспорта, възстановяване на градове и села. Това дава възможност да сближи хората тук, за да се избегне изоставянето на тези региони. Но да я направиш реална, трябва да се разработи ново качество на партньорството и иновативен формат на двустранното и многостранното сътрудничество.

Въпреки конфликтен сценарий на международното сътрудничество за Русия не е желателно, изпълнението му също така е невъзможно да се изключи. Русия е много загрижени за нарастващото влияние на страни извън Арктика, особено Британската позиция в полза на Канада, както и нарастващата активност в Китай, е изграждането на собствен автопарк ледоразбивач. Руските опасения са свързани с евентуални промени в политиката на Исландия, Швеция и Финландия - държавите-членки на Арктическия съвет, както и предоставянето на Дания Гренландия Начало правило, и потенциално по-агресивен ангажимент в региона.

Русия разтревожена от декларациите на ЕС и НАТО да засилят в района на Арктика, съответстваща на техните политики. Русия е сериозно загрижена за декларациите на НАТО, че организацията възнамерява да се превърне в преговори платформа за всички страни Арктика, безопасността на транспорта, както и организации, осигуряващи спешна помощ и спасяване. НАТО е готова да се гарантира безопасността на морското корабоплаване в Арктика пътища. Най-сериозна загриженост се дължи на факта, че съюзът е готов да се гарантира енергийната сигурност на района на Арктика, която е била широко обсъждана, тъй като на срещата на върха в Букурещ през 2009 г..

В допълнение, Русия се опасява засилена дейност на НАТО в региона и може да видите устройството като част от текущите дейности на САЩ, без да обръща внимание на руските интереси.

Конкуренцията за ресурси

Основният проблем е перспективата на Русия състезанието за ресурси с ЕС, което превръща външната си дейност за по-последователно действие. От гледна точка на Русия, а по-активни в ЕС политика на впечатление Арктика счупи логиката на предишния си политика в региона, и тя вижда това като нарушаване на партньорски ангажименти между ЕС и Русия в рамките на "Северна измерение".

ЕС може да представлява интересите на извън Арктика, но в друг влиятелен член, и по този начин да отслаби позициите на Русия. Русия нарастващите амбиции като един проблемен, вече изрази от Европейската комисия през 2008 г., и техните практически инструменти, като изграждането на изследователския ледоразбивач "Aurora Borealis," или на използването на космическа система за навигация "Галилео" да наблюдават на повърхността на Арктика, както и финансова подкрепа за Гренландия.

Други проблеми са причинени от един опит [на ЕС] да играе ролята на арбитър на експлоатацията на природните ресурси, особено в съответствие на получени широко разпространена в концепции на ЕС документи на "устойчиво използване на енергийните ресурси" и "екологични стандарти", които биха могли да проправят пътя за Русия обвинения в неспазване . В допълнение, Русия се отнася за изискване на ЕС за "свободен и равен достъп" до ресурси, това, което тя вижда този раздел да претендират за права към ресурси, разположени извън изключителните икономически зони на държавите-членки на ЕС.

Най-спорният и предмет на несъгласие вероятно се дължи на позицията на ЕС в полза на интернационализацията на Арктика, които пряко отрича от гледна точка на Русия и да подкопае националните си интереси. Русия се стреми да повлияе на ЕС, насърчаване на позицията на членовете си на Арктика, и иска на ЕС стратегия в Арктика повече акцент за сътрудничество с Русия, и в развитието на обща чуждестранни политика на глас права, предоставени на Арктика на ЕС.

Ползотворно сътрудничество

Така продуктивно сътрудничество с партньорите изисква преодоляване Русия "комплекс континентална мощност" и се обърна към моретата около руските земни маси. В провала на ефективна военноморско присъствие и неразвити крайбрежните инфраструктури, Русия няма да бъде в състояние да се конкурират и да контролират сектора, за които се посочва своите претенции, както и върху използването на нейните ресурси. Нарастващото значение на ЕС и НАТО в процеса на вземане на решение и по-ефективни средства за проектиране на техните въоръжени сили в Арктика Русия представлява реална заплаха за изолация.

Липсата на консенсус със своите партньори в политическата и военната заплаха за икономическо сътрудничество и причинява загуби на изображения, висящи етикет обструкционист. Това показва, че руската стратегия за Арктика преминава през фаза на трансформация и адаптиране към новите геополитически условия. Като цяло, това означава, че за разработване на универсално приложим Modus Vivendi, своята политика за решаване на най-належащите проблеми, ще продължи основава на прагматичния принцип селективен сътрудничество на двустранна основа.

 

-





Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39994763
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930