Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.03.2012 11:49 - Китай или Америка: кой първи ще разруши световната икономика?
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 4137 Коментари: 5 Гласове:
11

Последна промяна: 04.03.2012 11:50

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Китай или Америка: кой първи ще разруши световната икономика? Източник

28.02.2012

image

Всеки знае, че на Wall Street продължават да се играят същите игри, които предизвикаха краха през 2008 г., банкерите и политиците така и не са се научиха от историческите поуки от рухването през 2008 г.. Днес е още по-лошо: Арабската пролет. Движението Окупирай Wall Street. И те се готвят да ударят в разгара на изборите през 2012 година. Европейските банки, големите европейски страни, еврото - всички те са в опасност. Гърция се разпада. Страховете не са изчезнали. Дългът на САЩ се наду до още по-голям балон.

И когато изглежда, че не може да бъде по-лошо, Световната банка отправи предупреждение, че Китай навлиза в етап на колапс. Представете си разпадането на Китай. Този Китай, който подобно на Дивия Запад през 19 век, тегли след себе си целия свят.

Да, крахът на Китай. И най-забавното е, как предвиждания сценарий за колапса на Китай е паралелен със САЩ. Ние знаем, че през последните три десетилетия най-богатите в Америка, де факто, установиха контрол над Вашингтон. И сега по ирония на съдбата, същия странен капитализъм се занимава със саботаж на кокошката, която снася златни яйца също и за свръхбогатите китайци.

Сега разбирате ли? Причината за проблемите на Китай е същата, както в Америка. И в двете страни, новите свръхбогати си партнират с политиците, което в крайна сметка ще доведе до самоунищожение. Световната банка предупреждава, че корумпираните и заедно с това държавна собственост компании в Китай, създадоха класа на свръхбогати китайци, които са обединени с партийните шефове и висши мениджъри.

И на никой не е му направи впечатление предупреждението на Световната банка, за да реформират икономическата си система на кръвосмешение, в която се появяват същите проблеми, като в Америка - сговор от най-богатите, мениджърите от Уолстрийт и политиците от Вашингтон.

"Зелик предупреди, че докато бюджетите на развиващите се страни не са напълно възстановени от финансовата буря през 2008 г., се подготвя следващата криза", пише Ройтерс. Няма никакво възстановяване? Защо няма? Много просто, защото Wall Street мрази реформите, доволен е от статуквото и нерегулирания капитализъм. Което ги обогатява. Същите момчета, които тъпчеха джобовете си с пари от спасителните пакети и препятсваха всички реформи, сега се връщат към обичайния си маниер на правене на бизнес.

Не е изненадващо, че BusinessWeek написа: "Всичко е така, като че ли 2008 не е имало."

Но погледнете извън Америка. В световен мащаб се разпространяват метастазите на балона, и според ръста на инфлацията, бюджетите на половината от развиващите се страни се влошават:

"Ако ситуацията продължи да се влошава", предупреждава Зелик, растежа на развиващите се страни може да спадне, цените на активите им да паднат, и тогава непродуктивните заеми могат да нарастнат  "заедно с национализма и протекционизма, и в "кризата, която започна в развиващите се страни, може да стане криза и за развитите страни ", поглъщайки цялата 75-трилионна глобална икономика.(75 трилиона е планетарният брутен продукт)

Да, звездите отново са се подредили. Твърде скоро. Как написаха в уводна статия в BusinessWeek, Питър Кой, и Рубен Фарзад, днешното надуване на балона напомня 4-годишиян период преди катастрофата от 2008 г., точно възпроизвежда предизборния период.

Не забравяйте, че през периода от 2005 г. до разпадането през 2008 г., лидерите, като министъра на финансите Хенри Полсън и председателят на Фед Бен Бернанке ни заблуждаваха: Полсън  "най-добрата икономика, която съм виждал в кариерата си.", Бернанке, "ипотечната криза ще остане в рамките си."

В годините преди катастрофата от 2008 г., ние написахме около 20 предупреждения за взривяването на огромния балон. Едно от предупрежденията, по-специално се открои, и това беше от управителя на средствата от 100 милиарда долара. През юли 2007 г., в своя бюлетин Джеръми Грантъм предупреди:

"Първият истински глобален балон: от древна Индия до съвременното китайско изкуство, от земята на Панама до Мейфеър (модерен район в Лондон), от горското стопанство, инфраструктурата, и от нежеланите облигации до акциите на минните компании, през цялото време се надуваше балона. Спукването на балон ще се отрази на целия свят и на всички активи ... никога преди не е имало събитие от такава величина. "

Също така, Грантъм, преди няколко години, заяви: "Защо десетки хора видяха приближаването на кризата в годините преди нея? Аз бих го нарекъл влакова катастрофа на забавен каданс. Изглеждаше толкова неизбежна и безмилостна, и все пак шефовете на Merrill Lynch, Citi, и дори Полсън и Бернанке, никой от тях, не изглеждаше, да са видели, че идва."

Вековните данни показват, че лидерите не могат да се справят с истината за лошите икономически времена. Те се нуждаят от оптимистични разговори и развиващи се пазари. Те не искат да видят приближаването на колапса, въпреки че признаците за него са навсякъде.

Помислете за цикличността. Задайте си въпроса: не се ли намират Америка и Китай в падащата спирала? И наистина няма нищо, което можем да направим, за да се предотврати неминуемия колапс, който чака отпред, който може да бъде причинен от Китай или от Америка, веднага след президентските избори през 2012 г.? Дали не повтаряме отново предизборната акция през 2008 г.?

Както предупреждават икономистите, Кармен Рейнхарт и Кен Рогоф в тяхната "Този път всичко е различно: Осем века финансова недалновидност," историческите цикли в продължение на 800 години доведоха икономическото общество до неминуем срив.

Да, 800 години исторически факти - болезнени, свирепи, безспорни и неизбежни. И същите тези цикли, предупреждава антропологът Джаред Даймънд, в "Collapse: как обществата избират успеха или провала", където той пише, че цивилизациите, често се разрушават, само за едно или две десетилетия.

Лошото е, че последния етап често се ускорява толкова бързо, че оставя лидерите изненадани. Нийл Фъргюсън, финансов историк, автор на "Colossus: Възходът и падението на американската империя", казва. Чуйте това:

екове, историци, политически теоретици, антрополози и обществото, като правило са били склонни да мислят за политическия процес в сезонни, циклични рамки", където края е дълъг и силно разтегнат във времето.

"Но какво ще стане, ако историята не е циклична и се движи бавно и аритмично." Ако историята "понякога почти спира, но също така и като спортен автомобил може да ускори мигновено? Ами ако колапс не се наблюдава в продължение на няколко века, и дойде изведнъж, като нощен крадец? ".

Моля, имайте предвид, че нашият свят е в опасната зона. Ще ви застигне ли колапса неподготвен, като Бернанке и Полсън през 2008 г.?

Имайте предвид, че историческия модел за 800 години не е променен ... повторението на циклите е неизбежно ...... съдбата на народите ... не се учим от грешките...прекален оптимизъм по отношение на слабото възстановяване ... надуване на нови балончета ... и, както много от нас, ние също предпочитаме да не виждаме ... слепи за външните опасности ... молим се, този път да е различно ... оказваме се в плен на оптимистичните очаквания ... двата спортни автомобила-Китай и САЩ карат с превишена скорост... не виждат бездната ... кой ще бъде първият?
Превод и редакция:
Захари Андреев
04.03.2012




Гласувай:
11



Спечели и ти от своя блог!
1. zaw12929 - двата спортни автомобила-Китай и ...
04.03.2012 13:03
двата спортни автомобила-Китай и САЩ карат с превишена скорост... не виждат бездната ...
и нямат спирачна система...
НУЖНА Е НОВА СВЕТОВНА СИСТЕМА... НА ХАРМОНИЯ, А НЕ 1% БОГАТИ И 99 % ОСТАНАЛИТЕ
цитирай
2. nikikm - Нищо
04.03.2012 17:44
не е случайно!Нито са некадърни,нито слепи.Просто карат по програма.И политически и икономически анализатори си чешат езиците и се правят на велики,докато ситуацията си е под контрола на онеа,над облаците.
цитирай
3. анонимен - кой ще събори къщичката от карти,
05.03.2012 12:45
има ли значение, а и кога. Истината е друга и се нарича нео-либерализъм и това е точната диагноза на световната болест. А след нея 1во/ човечеството няма да поумнее2/ беднотичта ще излезе на улицата и няма да постигне нищо, защото всеки ще се изживява като "войник в чиято раница е маршалския жезъл"Бъдещето на планетката е в резервният вариант- делфините или " Планета на маймуните".
цитирай
4. osiris1002 - На мен пък са ми забавни
05.03.2012 12:47
Политическите игри и икономическите спекулации напоследък приличат на играта дй да си запалим килимчето от скука и тия въпросни 99% ще кажат Баста и всичко ще заприлича на последиците от френската революция само че този път ще бъде в глобален мащаб любопитното е с какво и как ще манипулират тълпите които вече не вярват в нищо
цитирай
5. анонимен - ideyazabulgaria
06.03.2012 08:13
Разпадането на САЩ влачи и разпада на Китай. Двете са с еднаква олигархично капиталистическа НЕОЛИБЕРАЛНА система макар Китай да има много комунистически останки. Просто комунизма си прилича като двете капки вода с неолибеарлизма- и двете отричат демокрацията и правовата държава. Русия при Путин е в същото положение, независимо, че има най големите богатства в света. ideyazabulgaria.org
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39902415
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930