Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.09.2011 13:14 - Суперкомпютър ще предсказва граждански безредици и бунтове
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 2485 Коментари: 3 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Суперкомпютър ще предсказва граждански безредици и бунтове

Източник

8.09.2011

image

В поредицата от романи на американският писател-фантаст, Айзък Азимов, "Foundation" е, че поведението на масите от хора може да се предскаже с помощта на "psychohistory" -  метод за прогнозиране на политически и социални тенденции, с помощта на устройство, наречено "Prime Radiant". През 1950 г. не е имало компютри с такава мощност, която би била в състояние да направи такова устройство реалност. Сега това е възможно.

Такива Supercomputers като Nautilus, намиращи се в Центъра за дистанционен анализ и визуализация на данни от Университета на Тенеси, може да приближи Света и Вселената на Азимов, въпреки че е само в начална фаза. Ключът е изследване (по-скоро издирване) на модели в огромни количества данни, както и способността им да се визуализират. Това е целта на Kalev Leetaru анализатор в Центъра за анализ на цифрови и текстови информационни средства в Университета на Илинойс.


Litaru използва базата данни на стотици милиони статии, обхващащи периода от 1979 до началото на 2011 година. При анализа на текста и тона на новините, било то положителни или отрицателни, Litaru установява появата на модели, които изглеждат като подредени в линия, сочещи към основните периоди на напрежения в бъдеще. Така например, в Египет, тонът на новинарските статии за Мубарак ставали все по-негативни, заедно с нарастващото недоволство в обществото, докато най-накрая Мубарак не подаде оставка.

Въпреки че, работата не е само в тона на статиите, променят се цветовете и други елементи с течение на времето. Според изчисленията на Litaru, саудитското правителство остана на власт, тъй като тона на новините там, в миналото също е бил толкова отрицателен, тогава, когато тонът на статиите за Египет и Тунис достигна нови дъна. Litaru отбелязва, че много експерти по Египет са вярвали, че Мубаракблагопулучно ще преживее въстанието, както се е случвало в миналото.

image

Това става възможно, тъй като суперкомпютърът може да търси модели в мрежи със 100 трилиона връзки и 10 милиарда единици. Един обикновен компютър, казва Litaru може да приеме само една малка част от данните в даден момент, и дори да работи в паралелен мониторингов фонов режим, няма да бъде в състояние да реши задачата. Това се случва, защото анализът на мрежите изисква памет, нарастваща експоненциално, в съответствие с броя на връзките. С това може да се справи само един суперкомпютър, а на машината й трябва известно време (140 хиляди часа на процесора, и около една седмица, за обработка на данните наведнъж), за да може въз основа на тези данни, Litaru да е в състояние да направи такива констатации.

Технологията е все още не е в състояние да предсказва събития. Litaru я сравнява с ранните прогнози за времето - в някои отношения не повече от предположения, но сега технологията за прогнозиране на времето е надеждна, за да може, въз основа на нея, да се взимат решения. Технологията не може да предскаже действията на индивидите, но може да предскаже, каква може да бъде реакцията на хората, например, като самозапалването на Mohamed Bouazizi (Мохамед Буазизи) в Тунис (уличен нърговец, който се самозапали, защото не може да изхранва семейството си, и полицията конфискува плодовете и зеленчуците, които той се опитал да продаде).

Очевидно е, че от тази технология ще се заинтересуват силите за сигурност и армията. Когато го попитали, дали са се обръщали към него, Litaru отговорил: "Не мога да говоря за това."

 





Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. boyanov - :)
12.09.2011 13:37
Напълно излишно пилеене на пари. Сам разбираш, че понятията "компютър" и "предсказание" нямат допирна точка, освен в областта на рекламата. Тук става дума за анализ на постъпили данни, който чрез написан алгоритъм дава определен изходен резултат. Всичко опира до дефиниране на входящите данни, техния брой и определяне на влиянието им върху резултата.
Нещо от рода на :
макарони ->студена вода -> резултат = o
макарони -> вряща вода -> времетраене на престоя във вряща вода (виж упътването) -> резултат = храна

Въпросът тук е - възможно ли е да бъдат дефинирани достатъчно много фактори, и да бъде определено тяхното въздействие с оглед краен резултат - гражданска безредица/бунт?
При това да бъде отчетен и случайния фактор?
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 Благодаря ти!
12.09.2011 13:48
Така е. Прав си. Тук става дума, по-скоро, за обработка на данни чрез компютър. При тази огромна база от данни, няма с какво друго да се обработят. Той се явява помощно средство. Евентуалната грешка или случаен фактор са части ,не от категоричност, а от тенденция, каквато е и целта, според мен.
цитирай
3. penchoan - Не вярвам, че компютър ще предск...
14.09.2011 09:55
Не вярвам, че компютър ще предсказва безредици и бунтове. Макар планетите да влияят на тези процеси. По-скоро с помощта на компютри могат да се планират и предизвикват безредици и граждански войни, но няма как да се каже истината на обществото по друг начин.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39743415
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031