Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.04.2011 18:49 - Увеличават ли се земетресенията на Планетата? Ново видео от цунами-то в Япония
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 2409 Коментари: 2 Гласове:
8

Последна промяна: 14.04.2011 18:50

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Количеството на земетресенията се увеличава?

Източник 

8.04.2011

image


Тези снимки показват последствията от цунами-то по крайбрежието на Япония.
Лявата снимка е направена на 5-ти Септември 2010 година; картината вдясно е била заснета на 12-ти март 2011 год., в деня след земетресението и вълните цунами, които връхлетяха островната държава.

Разрушителното цунами през 2004, с брой на жертвите 250 000 души е било причинено от първото земетресение с магнитуд от 9,0 точки през 1967 година. След това там е имало по-малки трусове, но все пак, все още опустошителни, труса в Хаити, Чили и Нова Зеландия, които надминаха 9 баловите земетресения в Япония, което накара учените да си задават въпроса, дали се увеличава броя на земетресенията?

Земетресението е внезапно освобождаване на сеизмични напрежения, който се трупат с години, докато на планетата бавно се сблъскват плочи и се търкат една с  друга. Най-силното земетресение от 9,5 бала се е случило в Чили през 1960 година. И е в размер на около една четвърт от всички енергийни сеизмични напрежения, наблюдавани по целия свят от 1900 г. насам. Само три минути след последните трусове в Япония се отприщи една двадесета от глобалната сеизмична мощ - казва гевизикът Ричард  Астер.


Индонезийското земетресение "активизира засилен интерес към тези гиганти", казва Астер, който е и председател на Сеизмологичното общество на Америка. Земетресенията в Чили и Япония, както и 9,2 по скалата на Рихтер земетресение в Аляска през 1964 г. също причиниха опустошителни цунами-та.

След затишие от големи земетресения през 80-те и 90-те, сега можем да бъдем в средата на новия цикъл на големи земетресения - добавя Астер.

Статистиката от миналия век разкрива някои периоди, през които има необичайно голям брой силни земетресения с магнитуд от 8 бала. Като глобални сеизмични данни се отчита рязко покачване на броя на земетресенията между 1950 и 1967 година. Но има и периоди на спокойствие, на умерени земетресения. И само за 100 години от записите, учените не са сигурни какво точно може да означават тези големи земетресения, както и дали те означават нещо.


Дори  натрупване на големи земетресения да е истински феномен, Астер казва, че учените не разполагат с никакви предположения за това как едно силно земетресение може да предизвика следващата голямо такова в друга част на света.

Известно е, че земетресенията създават допълнителни малки вторични трусове, включително на големи разстояния. Земетресението в Япония е създало малки трусове много далеч от епицентъра - чак в Небраска.

Но геофизикът Андрю Майкъл изучаващ моделите на големи земетресения. "Като цяло, моделът е случаен", казва той. Привидното увеличение на силни земетресения може да се обясни със статистически съвпадение.

"Случайност не означава, че те се случват на всяко място", добавя Майкъл. Ето защо историческите данни за земетресенията изглеждат групирани. Той предупреди, че обединението може да не означава нищо за прогнозиране на бъдещи земетресения, или описание на начина, как може да се групират  земетресенията.


Друго доказателство срещу значението на групирането може да послужи едно неотдавнашно проучване от Дон Парсънс, публикувано в  Nature Geosciences. Установено е, че големите земетресения, не водят до други трусове в световен мащаб.

Астер признава, че редкостта на големи земетресения означава, че въпросът за евентуална връзка между тях е трудно да се намери. "Ставаме свидетели на вторични трусове с магнитуд от 7 бала около 15 пъти годишно, както и 9 балови до няколко пъти на век"- казва той.

Майкъл казва, че докато учените не разберат повече за това защо размерът на земетресения се изменя във времето ", едва ли можем да се безпокоим по-малко, но и не трябва да се паникьосваме."

Новата вълна на гигантски земетресения не може да е сигнал, че ще има още, но Астер казва, че "не може да се отрече, че ставаме все по-уязвими от последиците от земетресенията като цяло."

Астер казва, че много бързо развиващи се градове по света не са готови за силни земетресение, и в същото време, жителите на крайбрежните райони разширяват  популацията си в цунами - райони. "Просто в опасните райони станаха повече хора," казва той.

Ново видео от японското цунами: вълната залива село, преследваща по петите бягащите хора

 


image
Месяц след чудовищния удар на стихията на северо-източното крайбрежие на Япония се появиха нови ужасяващи видеокадри, направени от очевидци, пише Newsru.com. человеческой трагедии и бессилия перед разбушевавшейся природой. Отнася ли вълната самотен автомобил с обречените пасажери, залива ли мощния поток цялото село — всичко това представлява жестоко "състезание между живота и смъртта", както зе изрази британскит The Daily Mail. ВИДЕО
 



Гласувай:
8



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - Ужас!
14.04.2011 19:43
Ужас!
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1Така е.
14.04.2011 20:45
Да не дава Господ!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39750824
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031