Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.02.2011 18:24 - Coca Cola + Pepsi = рак. China + ориз = тежки метали
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 3150 Коментари: 1 Гласове:
8


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Оцветителите, използвани в Coca Cola и Pepsi, предизвикват онкологически заболявания image Експерти определиха в тези популярни напитки опасен ингредиент (съставка)

Съставка, използвана в Coca-Cola и Pepsi, застрашава от развитие на рак. Затова те трябва да бъдат забранени, призовават група експерти. Споровете предизвикани от изкуствените оцветители, даващи кафявия цвят на напитката, съобщава  NEWSru.com позовавайки се на The Daily Mail.


В този изкуствен оцветител, се съдържат две канцерогенни  химични съединения. Тази боя е получена от реакцията на захар с амоняк и сулфити под високо налягане и висока температура. В резултат на химическо взаимодействие между двете вещества се образуват: 2-МВР-MI и 4-МВР-MI. Те са тези, които са виновни за ракd на белия дроб, черния дроб, щитовидната жлеза и левкемия, както показват лабораторните експерименти с гризачи.

Учeни от Университета в Калифорния са устяновили значително съдържание на 4-MI в пет марки на колата. Директорът на Центъра за наука в интерес на обществото Майкъл Ф. Джейкъбсън излезе с обращени към държавните органи с настояване да се вземат мерки. Компаниите Coca-Cola и Pepsi, засега не са направили никакъв коментар, относно заключението на учените

Китайският ориз съдържа тежки метали

Източник:Physorg.com,

image   Приблизително 10% от ориза, отглеждани в Китай заразен с вредни тежки метали, но малко се прави, за да се предупреждават потребителите за възможните рискове за здравето. В седмичното списание New Century е описано проучване, което показа, че голямо количество китайски ориз е бил отровен с тежки метали като кадмий, поради бързото развитие на икономическия растеж и в резултат на замърсяването на околната среда.

Вследствие на бързата индустриализация, и този род дейност в Китай, като разработването на минерални ресурси, химическите елементи като кадмий, арсен, живак и други вредни тежки метали се разпространяват навсякъде.

Тези вредни тежки метали се разпространяват чрез въздуха и водата, които замърсяват доста голяма територия от Китай. Цялата верига на замърсяване на хранителните продукти, съществува от доста дълго време.

В публикуваните доклади бяха дадени като пример университетски изследвания от  2007 г., насочени към няколко села в южната част на Китай, близо до мините и индустриалните области, в които здравните проблеми, като, например, болест на костите, се появява най-вече сред възрастните хора.


image

 

Пън Генксин (Pan Genxing), учения, който е извършил някои от основните проучвания, посочени в доклада, се подчертава, че процентът на отровен ориз е още по-висок в някои специфични области.

"В райони с кисела почва, за които е известно, че са силно замърсени, ние открихме, че 60% от събраните проби ориз, където наличието на кадмий превишава стандартите" - съобщава ученият от Аграрния университет Наниингa пред информационната агенция AFP.


Освен това, той добавя, че въпреки факта, че нивата на кадмий понякога са до пет пъти по-високи от държавните стандарти, проблемът представлява "потенциален риск за здравето", а не са опасна "остра токсичност".

Най-изложени на риск от високи нива на кадмий са земеделските производители, живеещи в замърсени райони и фуражите, главно от ориз, които отглеждат.

От всички зърнени храни, оризът има силна способност за усвояване на кадмий, който често се просмуква във водата за напояване в близост до мините, особено тези, които добиват олово, калай и мед. В съобщението на списанието се казва, обаче, че мащабни проучвания за евентуалното въздействие на химичните вещества върху здравето на хората не са били извършвани.

Оризът, който е активно култивиран в южната част на Китай, се явява основна зърнени култури в страната, с производството на около 200 млн. тона годишно. Безопасността на храните е основен проблем в Китай, където винаги се плашат от появата на нови инциденти, включително и последните скандали, включващи заразени червено вино, гъби, избелени и изкуствени тофу (соева извара) и повторна  преработка на масло.

През 2008 г. шест деца са загинали и близо 300 000 са настанени в болница след консумация на сухо мляко, замърсено с индустриалния химикал меламин, който е добавян за да увеличи протеина в продукта.

Бързата индустриализация през последните 30 години помогна на Китай да стане втора икономическо сила  в целия свят. Но фокусът върху икономическия растеж, както и пренебрегване на опазването на околната среда,  донесе на Китай световна слава за най-замърсен въздух  и водните ресурси.




Тагове:   Китай,   отрови,   сащ,


Гласувай:
8



Спечели и ти от своя блог!
1. tili - Кола не вкусвам, но
20.02.2011 18:28
ориз - да. Дали и ние ядем китайски? Че ни е малко оловото дето го дишаме от колите!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39689652
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31011
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031