Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.08.2010 12:35 - Новата "студена" война за жегата. Топло или студено. Какво да бъде?
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 7501 Коментари: 14 Гласове:
10


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Глобално затопляне или глобално охлаждане? Учените не разбират какво се случва с нашата планета

С климата става нещо необичайно. Не може да се определи еднозначно: Да, температурата на Земята се повишава. Земята е по-скоро като един пациент с висока температура - той е с повишена температура, кашлица и кихане той ... кога и кой ще постави правилната диагноза?

imageНа 7 декември в Копенхаген ще започне международната конференция за климатичните промени.Основната задача - да се споразумеят как човечеството ще води борба с глобалното затопляне след 2012 г., когато изтича Протоколът от Киото (за ограничаване на емисиите на парникови газове).

Но напоследък, хакери са публикували в Интернет climatologists кореспонденция. Повече от хиляда електронни писма и стотици документи. И не само на обикновени учени и членове на IPCC - Междуправителствената експертна група по изменение на климата. Именно на основата на тези доклади  Комисията е приела Протокола от Киото.

И това е скандал, защото: Оказва се, поддръжниците на радикалния начини за борба с "парниковия ефект" в писмата са обменяли опит, как да не се въвеждат данните в докладите, ако те противоречат на идеята за глобалното затопляне.

- Означава ли това, че затопляне въобще няма? Или писмата са само интриги на научната общност?

- Съгласен съм с основните "скандални" цитати в кореспонденциите, публикувани от хакерите. Нищо ново за изменението на климата все още не е открито. Това са различни методи за изчисление на средната глобална температура. Тази задача не е лесна, и оценките, получени в различните изследователски центрове, могат да бъдат различни. Разликите понякога водят до емоции, - обясни директорът на Главна Геофизичен обсерватория на име Voeikova Владимир Катцов, който, между другото, също е включена в IPCC.

Тук и в официалния доклад на Световната метеорологична организация се говори открито за разминаванията. Британската климатична служба  казва, че 2008 г. е само на 10-о  място от най-топлите години от 1891. А Щатската климатична Data Center го слага на 8-мо място.

Но във всеки случай, нито  2008-та, нито 2009 години са били най-топлите в историята. Може би наистина затоплянето е мит? За да се разбере, ние се събрахме най-невероятните последни аномалии.


Аргументи за затопляне Топлинни рекорди

В Русия за една година е направена подробна статистика за дневната температура на въздуха в различните региони. Например, в Южен-Сахалинск май е 34. Сега в Москва, температурата, е 8-9 градуса над нормата.

В Крим през януари температурата на въздуха стига до 18.7 градуса, а в Киев през октомври за втори път в една година кестените разцъфтяха.

В Германия, Чешката република, Австрия и други европейски страни през април беше лято време, 22 ... 27 градуса! През май на Стария свят температурата на въздуха стига до 35.

В Индия са най-горещите години в историята - в летните горещини  скалата показва 50 градуса.


Необичайно топлата вода в моретата

През октомври, водата в Черно море и източната част на Средиземно море не се охлажда под 24 градуса.

Гълфстрийм почти през цялата година, температурата е с 2 градуса по-висока от обиктовеното Течението от Атлантическия океан праща към  Европа и Русия мощни циклони. Оттук се получават аномалиите за топлината и дъжда.

Ледниците в Алпите skukozhilis - това лято, площта им е най-малка през последните 150 години.


Доводи за охлаждане
Студени рекорди

В Сибир, през февруари 2009 г. е най-мразовит през последните 30 години. И през пролетта не е без студ: в средата на април във Вологда е измерен 16 градуса студ. Август в южната част на Русия е най-студения в продължение на 30 години.

В Полша и Германия миналата зима имаше сибирски студ, -29.

Дори  в емирствата падна до -3, за Персийския залив това беше извънредна ситуация. Дори и пустинята се покри с 20 см сняг.


Безпрецедентният снеговалеж

Миналата зима сняг заваля на Канарските острови, Сицилия и Анталия - рядък случай.

Виелици и снежни бури през януари във Франция, Испания и Италия. Навяти  2-м-високи преспи. Във Франция и Англия, такъв сняг  не е падал повече от 20 години. В Милано, храната животни от зоологически градини замръзваше, сътрудниците ги хранеха с кроасани и овесена каша.

През април, сняг падна в Иран, когато цъфтяха дърветата!

В средата на октомври в САЩ паднаха най-ранните снеговалежи в историята.

В продължение на две последователни години ски сезона в Алпите започва по-рано от обикновено - много сняг.

Морето замръзна

По крайбрежието на Англия през януари, морето замръзва на 800 метра от плажа - това се е случило преди 18 години.

В холандския пристанищто Ротердам за пръв път от 13 години,  използва ледоразбивач.


Наводнения и засушавания

На Планетата се случват все повече и повече природни бедствия. Някои региони залети от наводненията, а други пресъхнала. Преразпределението на валежите, учените смятат, че е една от последиците от глобалното затопляне.

-Все повече се увеличава "нервността" на климатичната система - обяснява ни експерт. - Екстремни събития са придружени от повишаване на температурата, така че ние говорим за затопляне.

Тази тенденция през 2009 година само потвърждава това.

През септември наводнения в Истанбул - най-силните от 80 години. Дъждовете са били, все пак един месец. Азербайджан е пострадала от опустошителното наводнение от 30 години. През ноември, Великобритания е наводнена - водата бе наводнила хиляди домове.

Австрия  никога не е виждала такъв проливен дъжд от 200 години. И през октомври във Волоколамск падна  месечен валеж за един ден!

Говори се за потоп? Не. В Китай е обратното: най-страшната суша през последния половин век, в щата Тексас - за последните сто години. В Индия, лятото е от най-сухите от 40 години насам. А после паднаха най-проливните дъждове от 60 години насам. Щетите от тези бедствия - 6 млрд. евро.


ОБЩО

Тези примери могат да се видят: Климатът е нещо необичайно. Общо за годината, тъй като много аномалии! Но те казват, че не може да се каже недвусмислено: Да, температурата на Земята се увеличава. Тогава всичко ще бъде проста - всяка следваща зима ще бъде по-топла от  предишната. И ние без никакви учени можем да го усетим, когато от магазините изчезнат зимните дрехи като ненужни.. Но не, Хидро-метеорологичният център на Русия обеща, че тази зима ще бъде много по-студено от последните!

- Климат - статистиката е най-малко за 20 - 30 години. Когато говорим за затопляне, това не означава, че тази зима ще бъде непременно по-топла от последната, - казва Владимир Катцов - Но е много вероятно, че през следващите 20 зими ще има средно по-топли зими, от зимите през последните двадесет години.

Така че, всичко изглежда ще се отчита, графики са нарисувани, доклади на ООН са написани.. Но скандалът с изнесената информация от хакерите в Интернет показва, че в научния свят не съществува консенсус. Как да вярваме тогава на тези графики? А Земята е по-скоро като един пациент в треска - той е с повишена температура, кашлица и кихане той ... Кой ще изнесе правилната диагноза?


Vlasti.net







Гласувай:
10



Спечели и ти от своя блог!
1. liliyanaandreeva - Студеното е символ на знание - щудирам значи уча...
12.08.2010 13:41
Тогава глобалното затопляне означава оглупяване и невежество. И наистина етака: човекът се озверява, насилието се увеличава, болшинството от хората са невежи(особено в третия свят). Дори в Китай 10% от хората били изучени, а останалите тънели в безпросветност.Човекът се отдалечава и от човешкия моде за човечно човешко битие.
цитирай
2. анонимен - Баце
12.08.2010 14:18
Това, което убягва в коментарите е базата за сравнение. По-топло/по-студено спрямо какво и кога? Защото ако на днешна дата е регистриран температурен рекорд за последните, да кажем стотина години, откакто има някакви наблюдения и записи, то как да го разбираме в глобален план? Тъй като, ако се вгледаме само за последните 10 години, каквито са указанията на (WМО/IMO), то данните отнесени към периода са 1/10 или 10%. При отнасяне към периода на наблюдения за Бг - това ще е малко под 1%, но ако искаме да го сравним за последните 1000, 10000 или 100000 години? Ясно е, че няма данни от измервания и в най-добрия случай ще мъчим "стъкмистиката" от някакви моделни резултати, получени на базата на косвени доказателства. Става дълго, сложно и почти неразбираемо... Тогава как бихме могли да разберем колко горещо е било на 12 август 1231 г. по тия места? Даже и от някой запазен писмен документ да изплува нещо писано "че денят бил горещ", веднага идва следващия въпрос: Колко? Защото чувството ни за усещане/топлина е субективно и зависи от твърде много странични фактори.
Защото искаме или не, попадането в безкрайния порочен кръг от субективни преценки е 100 % гарантирано и не се ограничава само до наблюдателя, правещия записа, публикуващия данните, анализатора, и не на последно място - на четящия съответния материал.
Другите немаловажни страни обикновено се свързват с обективността и целите на публикацията. Защото винаги има "некои саображения", които могат да наклонят везните, а добре знаме, че дори и без лъжа, само с наполвина казана истина може да се направят коренно противоположни заключения.

Преди време имах възможността да попадна на една книжка за климата на България от далечната 1980 г. Предназначена най-вече за студенти, ученици и мераклии, но най-силно ме впечатли коментара на автора. Не мога да префразирам, но в общи линии се обръщаше към читателя с молба да не прибързва с генералните заключения, а да мисли и говори за колебания в климата, не за промени! Добър съвет.
цитирай
3. zahariada - :Re2 Така е, прав си.
12.08.2010 14:35
Точно в този смисъл е и текстът. Това се опитват да го превърнат в нова религия с която да ни плашат. Мен ме учудва категоричността на нашите учени от Бан, които заковаха - толкова градуса, след толкова години. Белег за истинска наука е спора и неналичието на категоричност.Поздрав!
цитирай
4. анонимен - Баце
12.08.2010 15:20
Не трябва да те учудва. Просто цитират получените резултати от модела. Малко повече данни, друг модел, друг компютър и резултатите ще са по-различни. Но трябва да се има предвид, че говорим за средни (усреднени) стойности, а не за поведение на мах/мин. И като почнат журналистите да ги вадят от контекста, мазалото ще е пълно.

Още през 99-та имах възможността да се запозная се резултати от подобни проучвания в Австрия. Познай кой ги финансираше - застрахователите! Предпочитат да дадат малко пари за прогнози и да си направят сметките и политика за следващите 20-на години. Но това е друга тема. Да се върнем на резултатите - мисля, че са близки по стойност за Балканите и в частност за БГ. имам ги някъде вкъщи, но трябва да ровя. По-лошото е прогнозата за намаление на валежите с близо 1/5 за до 2020 (2030).
цитирай
5. zahariada - :Re24Така е.
12.08.2010 17:34
Прав си. Ако има война, тя ще е за водата. Поздрав!
цитирай
6. minchomin - "С климата става нещо необ...
12.08.2010 17:38
"С климата става нещо необичайно. Не може да се определи еднозначно: Да, температурата на Земята се повишава. Земята е по-скоро като един пациент с висока температура - той е с повишена температура, кашлица и кихане той ... кога и кой ще постави правилната диагноза"?

Към автора.
Излезте малко от стериотипа си да публикувате "научните" безсмислици на "научните" работници и прочетете малко по-различна литература, всичко е казано за това какво става. Промяната на климата не подлежи на никакви научни обяснения. С публикуването на тези материали само усложнявате нещата. Стимулът, които ви дава блог.бг. не значи, че трявба да раздухвате балони и да търсите невежеството на читателя за своя популярност. Ако се пречислявате към кръга "УЧЕНИ", може да напишете нещо ваше и да го докажете или да се опрете на солидна гледна точка. Това, което публикувате може да го срещнете във всеки вестник. По-добре помислете вие как посрещате тези събития и какво правите да ги предотвратите. Прощавайте, че съм малко рязък в становището си, но пак казвам всичко, което се говори и прави от "научните" среди са така объркани, че нямат обяснение за нищо.
цитирай
7. zahariada - :Re Обяснения има.
12.08.2010 17:47
Обяснения има за много неща, но те не стигат до нас. Хакерите в много случай, каточе ли са в полза на обществото. Вие пропускате тази тенденционна кореспонденция, коато явно определя или предопределя резултатите от изследванията. Това, опростено, означава, че целта е друга. Мястотое малко за множеството факти, които доказват това. Идеята е поне малко да се съмняваме.
цитирай
8. misbis - Е,ТОВА Е БЛОГ ВСЕ ПАК
12.08.2010 20:39
всеки да си споделя това което му е на сърце

minchomin написа:
"С климата става нещо необичайно. Не може да се определи еднозначно: Да, температурата на Земята се повишава. Земята е по-скоро като един пациент с висока температура - той е с повишена температура, кашлица и кихане той ... кога и кой ще постави правилната диагноза"?

Към автора.
Излезте малко от стериотипа си да публикувате "научните" безсмислици на "научните" работници и прочетете малко по-различна литература, всичко е казано за това какво става. Промяната на климата не подлежи на никакви научни обяснения. С публикуването на тези материали само усложнявате нещата. Стимулът, които ви дава блог.бг. не значи, че трявба да раздухвате балони и да търсите невежеството на читателя за своя популярност. Ако се пречислявате към кръга "УЧЕНИ", може да напишете нещо ваше и да го докажете или да се опрете на солидна гледна точка. Това, което публикувате може да го срещнете във всеки вестник. По-добре помислете вие как посрещате тези събития и какво правите да ги предотвратите. Прощавайте, че съм малко рязък в становището си, но пак казвам всичко, което се говори и прави от "научните" среди са така объркани, че нямат обяснение за нищо.

цитирай
9. анонимен - голямата работа
12.08.2010 22:47
абе всички сме мнооого умни, ама природата ще ни го начука простичко. засега ни търсицаката, и като я намери жална ни майка, няма и да разберем откъде ни е дошло
цитирай
10. podvodni - Да, Земята боледува. Земята е мн...
12.08.2010 23:54
Да, Земята боледува. Земята е много, много болна. Не са мо че киха и кашля, а и кърви. И диагнозата е повече от очевидна. Само се чудя и мая, защо никой няма смелоста да я каже. Сигурно защото ще го вземат на присмех? Или ще го анатемосат? А може би ще го пратят в заточение през девет галактики в десета. Явно шубето взима връх в днешно време. Обаче колкото и да си криеме главата в пясъка, колкото и да премълчаваме истината, никога не ще избягаме от нея. А на края ще се стовари с невероятна тежест върху нас.

А всъщност е толкова лесно за произнасяне.

Болеста се нарича - ЦИВИЛИЗАЦИЯ

Причинител - бацилът ХОМО САПИЕНС

И за сведение - лечението вече е назначено!
Пациентът ще бъде излекуван!!
цитирай
11. zahariada - Благодаря ти podvodni!
13.08.2010 00:12
Точно така. Терапията върви. Струва ми се, че дойде момента в който тях ги е страх. Ние се самоосъзнаваме все повече, а те не знаят вече какво да измислят за да запазят властта си. Поздрави!
цитирай
12. demonwind - Началото на юли,
13.08.2010 09:25
Нормандия, на 20 километра под Кале. Къпя се във водите на Атлантика. Топли, което е ненормално за този район по това време на годината. Нещо става, но резултатите ще са налице в много близко бъдеще...
цитирай
13. анонимен - 10. podvodni
13.08.2010 09:28
Лечението да не е агент Смит? Безпрецедентно тъпо парче си!
цитирай
14. dolsineq - Природата си знае работата. Зап...
13.08.2010 14:26
Природата си знае работата. Започнат ли да й додяват и тя си отмъщава - вулкани, земетресения, повишаване на температурата. Не мисля, че трябва да се вдига пушилка, по-скоро да се спазват хигиенните норми. Да не си изхвърляме боклука, където ни попадне, а на местата, определени за тази цел. Както пазим своя дом, така и природата.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39748770
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031