Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.02.2019 22:38 - Mентетата в слънчевата система
Автор: bogoizbrania Категория: Лични дневници   
Прочетен: 2789 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 18.02.2019 21:58

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Mентетата в слънчевата система

Значение на думата Pluto
Преди малко гледах документален филм за постиженията на НАСА. Бивш пенсиониран служител, понастоящем служител в музея на авиацията разказа как в началото на 60-те, в училищните учебници е имало уроци за растителността на Марс и как тя успява да преживее суровата почти “канадска” зима. Текстовете игнорират дори известен и прост факт. Още от 19-ти век е било ясно колко слабо е гравитационото поле там и съответно газообразна и течна вода не би могла да се задържи, само големи прачета лед скрити от слънцето. За съжаление подобен вид заблуди продължават да съществуват и най-наглата от тях е “планетата” Плутон.
Това съвсем случайно откритие бе направено, когато осъзнах, че 4-те и спътника открити от Хъбъл са само лична изява на мой познат, бивш познат. Персонаж с гигантско его и отвратителни обноски, той разбирайки за измисленото от калифорнийци откритие от 1930, решава да го ползва за лични цели. Плутон е наблюдавана до сега само от телескоти в Калифорния или такива правени там, Хъбъл и Ню-хорайзън. С което ми подсказа да погледна по-сериозно на всички по-големи открития в слънчевата система.
Първите “творчески” заблуди в слънчевата система са се появили случайно. “Червеното” петно на Юпитер е дошло от нарисувана картина, в която художникът е направил опит за сравнение с по-малката планета Марс. Промеждутъкът в пръстените на Сатурн, е “открит” след като друг художник не е знаел колко голям да направи пръстенът и му е било поръчано да има промеждутък между планетата и пръстенът на платното. Нарисувал няколко концентрични, а не един голям, за повече естетика на образът, за да не прилича на сомбреро. Изявата е харесана от астрономите предимно от естетични съображения, без да се затрудняват с наблюдения.
По сериозно измисляне на обекти е в сателитите на Сатурн, Уран и Нептун. Сателитите са само 6, луната, 4-те Юитерови и Титан. Всичко друго кръгло е литературна деятелност започната от Англия и довършена от Америка. В измислянето на астероиди и комети е оставено място и за колеги от други страни, дори и политически врагове.
Планетите са общо 10 или 9+1 със Слънцето и Церера, цифра символ на закона. Спътниците на планетите са само 7, така общо на небето освен слънцето има 16 сътворени планети, число символ на времето. Линк с таблицата на реалните сътворени тела.
Интересна е връзка между откриването на спътниците Pluto & Phoebe. Тя е в следната личност, William Henry Pickering (February 15, 1858 – January 16, 1938), открива Фиби по метода, по който в последствие ще бъде открит и Плутон. Шарлатанин и интригант с налудничав манталитет, създава обсерваторията Лоуел, където е “открито” другото менте Плутон. Той е автор на теорията обясняваща орбиталните колебания на Нептун с планетата ‘икс. Негова е теорията за континенталният “дрифт”, като следствие изваждане на материал от Тихият океан за създаване на луната. В последствие е била преработена и приписана на не чак толкова компрометиран “учен”, за да хване декиш.
На Марс има доста интересни фалшификации, 4-те огромни вулкана и глуповатият каньон “Вали Маринарис” са идеи за бъдещи геологически изследвания на тази планета от 60-те, когато започва изпращането на апарати до там. Марс е много подобна на луната, кратери и прах, нищо интересно.
Освен спътниците на Плутон, проява на фантазия от моят бивш познат са кентавърът “Чарикло” с пръстените, открит когато се роди дъщеря му през 1997-ма и “междузвездната комета” от миналата година отбелязваща нейната 20 годишнина.
В нета има копи-песйствани теми за конспирации, за съществуване на общност на вярващи в плоската земя и отричащи кацане на луната, силно преувеличавано като смисъл постижение. Това са изяви на платени тролове и такива неща трябва да се игнорират, те се пускат от медиини манипулатори за прикриване на истинските измами и лъжи.
Най-бруталната измам все пак е радиовръзката с космическите апарати, максималната дистция е някъде между орбитите на Марс и Юпитер. Орбитата на Юпитер не е само прекалено далече за радиовръзка, тя си е наистина по-далече от колкото можем да си представим. Снимките на астероидите и кометите преди Юпитер не е ясно до колко са истински, те така и не показват нещо интересно. Астрономите са запознати добре с тези неща, кариера им е основана на медийният образ на космическите изследвания според идеите на този, който плаща, не на изучаването и показването на реални факти. От направеният преглед на снимки на Galileo Jupiter Orbiter Probe ясно се вижда, че са измислени на специализиран софтуер за такива шашми. Доказателство за каквато и да е връзка със земята са все пак снимките на два астероида, които са също измислени този път от източноевропейци. Те са имитация с другите измислици като снимките на двете медийни митологеми Войаджер.
Еднотипни са и снимките на Касини, Ню-хорайзън и сегашният апарат Джуно, всички са с наситени и контрастни тонове на цветовете, които няма как да се видят при слабата светлина на слънцето. Джуно дори е със захранване от соларни батерии, пълна смехория, подобна на нощната работа на фотоволтаиците на земята. В изказване на ръководителят на апаратът Джуно в документален филм дори чух оплакване от НАСА, да не се поставя оптична камера, а само измерителни уреди за радиация, магнитно поле, радар и др. Явно дизайнерите на космически рисунки са останали без интересни идеи. Самияте апарати Juno, New Horazin, вероятно и Ulysses са изстреляни като ретраслатори на сигналите на апаратите на Марс и вероятно Dauw, Stardust, Rosetta и други до близките астероиди и комети. За връзка с по-далечни апарати ще са необходими много повече ретланслатори от наличните.

======================================




Гласувай:
1



1. анонимен - Не изчетох до края. Но пък съм въз...
18.02.2019 12:27
Не изчетох до края. Но пък съм възхитена от корекцията във връзка с планетите. Не искам да чета отново, за да помисля къде би могъл/ла да сгрешиш или си сгрешил/а, но искам да ти кажа, че наистина е малко глупаво и според мен да се говори за планети и звезди, ако все пак вероятността всички да си имат своя траектория е голяма.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: bogoizbrania
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3641733
Постинги: 2411
Коментари: 813
Гласове: 3779
Архив