Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.02.2018 12:42 - Мен ме отчислете от отчисленията
Автор: mglishev Категория: Изкуство   
Прочетен: 13128 Коментари: 0 Гласове:
8

Последна промяна: 26.02.2018 12:54

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Писмото на писателите щеше да е отчайващо, ако не беше вбесяващо.

 image

 

Да искаш пари заради четенето на екземпляри от книгите си в библиотека е някаква невероятна чиновническа идея, която Бог знае как не е хрумнала нито на Стайнбек, нито на Толкин, нито на издателите им. Обаче у нас се твори сюрреализъм не в изкуството, ами направо в живота. Пардон, не е сюрреализъм. Сюрмизеризъм е

 

Зелазни казваше, че писателят е човек, който ще си редактира даже и собствената смъртна присъда, ако има пет минути да я прегледа. Стайнбек твърди някъде из есетата си, че  за всички е хубаво да има и скъпи, и евтини издания от по няколко цента парчето, за да могат дори студентите и мексиканците да четат сериозни съчинения. Доста от предмодерните автори са пишели без надежда за заплащане (ако не броим еднократната  щедрост на някой меценат). Никъде обаче го няма това безумие с искането за отчисления… заради четенето в библиотеки! Това е толкова извратена, толкова неморална, толкова антилитературна идея, която може да бъде измислена само в културната среда на вече станала чак естествена духовна мизерия. Пък може и да е евробюрократщина, но от това не замирисва по-добре. Борхесовият рай дали си плаща отчисленията? Дори само като говоря за това, си представям някакви спарени галоши, някакви мухлясали тапети и някакво прокашляне на недоубита с брадва бабичка от горния етаж. Достоевщина такава една. Гнусоляво е.

 

Идеята е много лоша, откъдето и да идва, а дървеният, канцеларски стил на писмото не я прави по-приемлива. Толкова по-зле, защото това все пак е писмо на писатели. Да беше поне някакъв връх на българския език, а то… Само като видях думата „администриране“, ми стана болно. Барем някаква ирония да имаше, някакъв хумор, който да извини тази унизителна за авторите на писмото ситуация. А то – не. Не стига, че се иска някакъв абсурд, ами на това отгоре и самата лоша идея е формулирана като от счетоводител с болен зъб. Па може и така да е. 

 

И пак искат нещо от държавата… Писателите би трябвало да са интелигентни хора. Много добре известни са три факта: първо, у нас такова нещо като държава не съществува, така че да се иска каквото и да е точно от нея си е от умрял писмо да чакаш. В случая – на умрял писмо да пращаш. Второ, винаги, когато хора на изкуствата започнат да говорят за „държавата“, те звучат вече не като горди и самостоятелни творци, а като хлипащи просяци. Това е оскърбително за самата им професия.  Кавафис не е искал нищо нито от Гърция, нито от Египет. И пак е станал един от най-големите модерни поети на вечния гръцки език. Малко гордост е потребна, по дяволите! Трето, нашите библиотеки може и да доставят книги за изоставащия читател, но и самите те изостават, защото нямат пари. Да се искат отчисления точно заради пасиви на български автори от българските читалища е дебелоочие. Как не се сетиха подписующите да използват библиотеките за самореклама! Щяха да си опазят поне външното достойнство и да спечелят малко слава. Сега си спомням, че преди няколко години отказах да подаря екземпляр от първата си стихосбирка на старозагорската библиотека. Било е грешка. И ще я поправя, за да не бъда и аз един подписант. Може и никога да не стана голям автор, но поне мога да си позволя малко самоуважение.

 

На това отгоре за тези нелепи отчисления молят не кои да е, а все пак хора, които успяват и да си докарат по някой лев от творчество, докато мнозина други в занаята нямат тези доходи, но не си и помислят за подобна молба към несъществуващата ни „държава“. Само че това е отделна порция цинизъм в писмото. Напротив, за щастие има и писатели (явно – „дребни“ риби), които сами предоставят книгите си за безплатно четене – защото им е останало нещо от възрожденското чувство към библиотеките и читалищата.

 

Да не говоря, че има и такива изобретателни автори, които успяват да намерят начин да обърнат в своя полза даже интернет-пиратството, превръщайки загубата в реклама. Но за това се иска известна дързост, която подписбнтите на тъжното писмо не са успели да формират в себе си. Познавам поне двама чудесни български автори, които сами пожелаха да предоставят текстовете си на безплатния онлайн архив „Моята библиотека“, по-известен като Читанката. Същата Читанка, която негодниците от БОП-а винаги нападат, когато трябва да се води поредното показно мероприятие срещу благородното пиратство в Мрежата. Впрочем, моите почитания за пиратската дейност, тя е продължение на някогашния безкористен самиздат.

 

Също отделен въпрос е, че да се обръщаш с каквато и да е молба към точно това министерство на некултурието, е висша проява на верноподаничество, каквато не подхожда особено на хора, изкарващи си хляба със свободно писане на романи, разкази, пиеси и други такива ровичкания из човешкия дух. От кого да искат писателите ни услуга – от министерството, заради което се унищожават археологическите и архитектурните ценности в България? Все едно Екзюпери да кандидатства за стипендия пред министерството на пропагандата на Третия райх.

 

На това отгоре част от тези писатели са демонстрирали с времето остра неприязън към част от колегите си (най-видимият пример е отношението на Русков към Господинов), а сега заедно подписват един такъв унижаващ ги текст. Къде отиде моралната висота? Къде отиде разграничението от онези други, които не смятахме за колеги, а за мафиоти? Или това писмо е нещо като Киплинговата Скалб на мира, която се показва само при страшна суша – и докато скалата се вижда, единакът не напада кучето? Как само сближава желанието за още някой лев…

 

Но хайде, сближаването си е сближаване и почти го разбирам. Даже само по себе си можеше и да е за добро, ако поводът не беше толкова нелеп. Само че това писмо носи имената и на писатели, които са не само помежду си нетърпими, ами направо принципно непоносими – като Дончев и Цанев. Едно е да се изложиш. Второ е да се изложиш заедно с хора, които довчера си твърдял, че не понасяш, но които сами по себе си не са чудовища. Трето е обаче да позволиш да те видят как се излагаш в компанията на стари нагаждачи, чието билетче печели и от двете страни. Жал ми е да видя подписите на автори, които ценя, редом с имената на някогашни принцове на соца. Цялата работа става толкова непоносимо нехигиенична!

 

Да имаше поне някаква полза… Поне проклетите пари да можеха да се изкарат. А дори това е невъзможно. Вече казах какво смятам за министерството и точно колко внимание ще обърне то на молбата, била тя смислена или не. Само читателите  ще се присмеят на авторите за нелепата им наивност. Съчувствие от публиката няма да има – включително и защото почти никой от тези писатели няма поведението на интелектуалец със своя ясно артикулирана гражданска и морална позиция по повече теми. А най-голямата смехория е точно Сиромахов да е включен в групата борци за авторски права. 

 

Ако подписалите се под този ужасен текст наистина си искаха заслужените пари, те трябваше да направят друго. Трябваше да настояват за намаляване на данъка върху книгите, защото 20%-ият ДДС е задушаващ. В България от данъци е облекчен хазартът, който така наречената „държава“ смята за много по-важен от литературата. Ето това можеше да се напише в писмото, за да има от него някакъв смисъл.

 

Кой знае, може пък в бъдеще да се сетят. Все пак, писатели, хора на въображението, на интелекта…



Гласувай:
8



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: mglishev
Категория: Лични дневници
Прочетен: 8625267
Постинги: 1097
Коментари: 8098
Гласове: 5671
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. Всичко, което може да се намери на български за Толкин
2. Който не чете на руски, губи много. Недолюбвам Русията, но обичам безплатните им онлайн библиотеки.
3. За англите и саксите. На английски
4. Най-забавният начин да се учи староанглийски
5. Азам Али - любимата ми певица.
6. Тук може да се играе викингски шах онлайн :)
7. Форумът на списание Бг-наука - много весело място, пълно е с непризнати гении :)
8. Блогът на Венцислав Каравълчев - прекрасни текстове по църковна история
9. Блогът на Владислав Иванов - средновековна балканска (и не само) история
10. Venetian Red - блог за изкуство. Най-вече история на изкуството и впечатления от изложби
11. "Виртуални строфи" - стихотворения от блогъри
12. На Понтис/Стефан блогчето. Има приятни неща.
13. Страхотен блог на нормален човек с умерено елитарно мислене.
14. Зло куче: мисли, ръмжи, хапе.
15. Още един блог на нормално мислещ, интелигентен човек.
16. "Ъплоуднати постинги за делитване" - най-добре осмяната булгарелска простотия
17. Милен Русков, единственият жив български писател
18. "Целият изгубен свят": блог на chris. Отлични стихотворения. Ей, не е мъртъв българският език!
19. Трънки и блогинки
20. В крак с времето!
21. Средновековна и ренесансова музика онлайн!
22. Блогът на Димитър Атанасов - текстове без фризура
23. Една чудесна приятелка пише там и ми се ще да ми е в блогрола :)
24. Кака Сийка - умен тип, бяга от клишетата