Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.02.2020 21:15 - „Salvator Mundi“ събра княжеска сума за обикновените заподозрени
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 311 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 20.02.2020 21:16

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  „Salvator Mundi“ събра княжеска сума за обикновените заподозрени

17 февруари 2020 г. Ръс Зима Статии от Russ Winter , Culture , Hidden History , International News , US News , Winter Watch Article 

https://www.winterwatch.net/2020/02/salvator-mundi-fetches-princely-sum-for-the-usual-scamsters/?fbclid=IwAR10JjPvN55TrYak0zIF-iWigBm_AH1wYs2zyCYALQ18yWJ9QpZGi8XmE5M

imageИЗОБРАЖЕНИЕ: чрез Twitter

Tтой "изкуство инвестиции" свят е затворен клуб, доминиран от няколко десетки големи колекционери, които използват няколко дузина основни художествени уредници или съветници. След това тези хора наемат и манипулират произведенията на изкуството, от които най-надутите се продават на търгове с високи размери. Има и група „изкуствоведи“, които понтифицират художниците и техните творби.

Един от тях е Джеймс Елкинс, който е написал експозиция на този рекет, наречен „Art Critiques: A Guide“. Той посочва социален и културен въпрос, повдигнат на страниците на Winter Watch: хипертолерантност или приемане на почти всичко, с изключение на нетолерантността. Той твърди:

„Критиката по отношение на изкуството е в световна криза, [тя] е дифанична… като воал, плуваща в полъха на културните разговори и никога не се заселва никъде… критиците започнаха да избягват изцяло присъдите, предпочитайки да описват или предизвикват изкуството, а не да казват какво те мислят за това. "

Избягването на критика и преценка отвори капана на безплатно за всички в търговията с изкуство със съмнително качество. И все по-често в свят, лишен от истинско откриване на цените, виждаме появата на марки или смукатели на руно.

Това стигна до главата вечерта на 15 ноември 2017 г. Кристи стратегически постави картина от епохата на Ренесанса в категорията на следвоенното и съвременно изкуство, за да докосне купувачите с по-дълбоки джобове. Лот 9В, масло върху панел с размери 25 7/8 x 18, наречен „Salvator Mundi“, се казва, че е нарисуван от майстор Леонардо да Винчи.

През 1958 г. "Salvator Mundi" е продаден на търг от Sotheby"s за 45 британски лири (126 долара), продадени на човек, идентифициран само като "Kuntz." В брошурата за продажби художникът кредитира създаването на близо 150 долара картина на Джовани Антонио Болтрафио, млад художник от Ломбардия, който работи в ателието на Леонардо да Винчи .

След закупуването на „Кунц“ картината не се вижда повече от половин век. Тогава при продажба на имоти през 2005 г. нюйоркски търговец на изкуства на име Александър Париш го закупи за 10 000 долара.

На следващо място, Париш и консорциум от колеги-дилъри - включително Шелдън Аделсън и Робърт Саймън, „удостоверяват” картината като истински Леонардо. След това го продадоха на Ив Бувиер, краля на Freeport, през 2013 г. за изумителните 80 милиона долара.

Тогава Бувиер  веднага прехвърли картината на руския олигарх Дмитрий Риболовлев (собственик на AS Монако) срещу 127,5 милиона долара. Самият Риболовев е най -интересният герой “ ; но, за целите на тази статия, нека само да кажем, че не е странно да купува и обръща активите с горещ въздух.

Риболовлев закупи „Салватор“ сляпо  като част от колекция за 2,1 милиарда долара от около 37 броя, които Бувиер събра за него. Когато Риболовлев откри гигантската маркировка на Бувиер за „Салватор“, той заведе както граждански, така и наказателни дела както в Монако, така и в Сингапур, като твърди измама и обвинява консорциума на „Бувиер“ в „значително превишаване на цената му“.

image
Източник: Сейнт Луис Фед

През 2016 г. Риболовлев решава да предаде картата на Old Maid в аукционната къща на Christie, за да възстанови каквото може. Познавачите бяха любопитни дали Риболовлев ще бъде принуден да вземе гадна прическа върху завишената цена Леонардо, закупен само четири години по-рано, според Al Jazeera:

Руски милиардер смята, че е бил измамен, когато го купи за 127,5 милиона долара. Тази седмица ще разбере дали е бил прав.

Влизайки в търга, продажбата на Christie беше съсредоточена почти изключително около валидирането и удостоверяването, което показва, че няма големи очаквания, че ще бъде постигната цена за хващане на заглавието.

Най-  очакваната  продажна цена е доста под рекорда за произведение на изкуството продадена на търг, който е бил извлечен чрез продажбата на Пабло Пикасо "Жените от Алжир (версия O)"  за $ 179 400 000 през 2015.

Когато чукът на търговеца слезе след електрически процес на наддаване, бившият спорен Леонардо - който беше обект на многомилионно съдебно дело за измамно презареждане - отново сменя ръце. Този път срещу 450,3 милиона долара от „анонимен колекционер“. Този близо половин милиард долара беше предаден въпреки огромна сума на дебат за автентичността, съобщава Bloomberg:

Дори преди „Салватор Мунди“ на Леонардо да Винчи да отиде на търг в сряда вечер в „Кристис“ в Ню Йорк, наисеери от цял ​​свят на изкуството омаловажаваха неговата автентичност. Различни съветници мърмореха мрачно, както онлайн, така и в прегледа на търга. Ден преди продажбата, Джери Салц, списание на Ню Йорк, пише, че въпреки че „няма историк на изкуството или какъвто и да е експерт в стари майстори“, само „един поглед към тази картина ми казва, че не е Леонардо“.

Малко след като чукът падна, New York Times публикува парче на критиката Джейсън Фараго, в което - след като също отбеляза, че „не е човекът, който да утвърждава или отхвърля признанието му“, той заяви, че картината е „опитен, но не особено отличава религиозната картина от Ломбардия от края на 16-ти век, поставена чрез прорез с реставрации. "

Дали купувачът на най-скъпата картина в света току-що закупи парче боклуци?

„Всички най-релевантни хора вярват, че това е от Леонардо, така че доста обширната критика, която гласи„ Не знам нищо за старите майстори, но не мисля, че това е от Леонардо “, никога не би трябвало да излиза на печат“, казва британският търговец на стари майстори Чарлз Бедингтън. „Да, това е картина, която трябва да бъде реставрирана значително. Но фактът, че е единодушно приет като Леонардо, показва, че е в достатъчно добро състояние, че не е имало въпроси за истинността. "

Кой беше анонимният купувач на „Salvator Mundi“?

The New York Times описва турнето на рапъра 2 Chainz с Ана Мария Селис, вицепрезидент на Кристи. Г-жа Селис имаше предложение.

image

"Нека просто кажем, че днес сте мой клиент", каза тя. 2 Chainz не го имаше.

"Ще бъдем приятели", каза той, като обгърна ръката си около нея.

"Нека да ходим и да си говорим."

По време на визуализацията 2 Chainz предложи  своите  мисли за Леонардо:

[NYT] Носещ черен върховен качулка, червено-бели панталони, бели кецове Balenciaga и може би пет килограма златни вериги, 2 Chainz се търкаляха в аукционната къща няколко минути след 16:00 във ветровит вторник с екипаж, който включваше стилист, личен фотограф, публицист и бодигард.

Движеше се през Кристи с нетърпеливия, възбуждащ се въздух на послушен студент, удряйки юмрук и правейки селфи с охранители. Той уважаваше изобразителното изкуство, но знаеше малко за него.

Чайнц беше показан „Шестдесетте последни вечери“ на Анди Уорхол - композиция от 60 черно-бели копринени интерпретации на емблематичната картина на Леонардо, която беше оценена на 50 милиона долара и в крайна сметка беше продадена за 60,87 милиона долара. Той предложи критиката си:

[NYT] "Това е най-доброто нещо, което съм виждал през живота си", каза 2 Chainz, временно се борейки за думи, докато гледаше гаргантовото произведение на изкуството. „Това ме кара да искам да бъда милиардер. Можете ли да си представите това над масата си за трапезария? Боже мой. Ще трябва да имате най-дългата трапезария в историята. "

И накрая, Chainz вече не можеше да го издържа. Тъй като времето за затваряне на визуализацията в 17:00 часа бързо наближаваше, беше достатъчно.

„Вземете ме при големия“, каза той, визирайки работата, която Кристи е нарекла „Последният да Винчи“.

Линия от около 100 души все още чакаха, за да хвърлят поглед върху рядката картина на италианския майстор, но г-жа Селис поведе 2 Chainz отново през задната врата, за да я разгледа, без да чака.

"Боже мой. 100 милиона долара “, каза 2 Chainz, като се позова на прогнозната стойност и поклати глава с недоверие, докато гледаше почитаната картина на Христос ...

Тълпа от около 20 души все още се носеше около Salvator Mundi, но след като Кристи щеше да се затвори след десет минути, охранителите информираха всички, че е време да си тръгнат ...

Преди да замине обаче, Чайнц имаше един въпрос, който искаше да зададе на водача си.

Бидейки запален арбитър на лукса, 2 Chainz остана скептичен към стойността на картината. "

Така че - каза той, обръщайки се към г-жа Селис. „Кажете ми още веднъж, как да разберем, че не е копие на копие?“

В крайна сметка парчето се оказа твърде скъпо за рапъра, тъй като анонимният купувач се оказа саудитски принц, който направи своя тих дебют в арт сцената с придобиването на „Salvator Mundi“, според  The New York Times .

В крайна сметка купувачът беше някой от лявото поле, малко известен саудитски принц, който изглежда никога досега не е купувал голямо произведение на изкуството, както моят колега Дейвид Киркпатрик научи от документите тази седмица. Принцът, Бадер бин Абдула бин Мохамед бин Фархан ал Сауд, ще даде ли заеми - или дари? - картината към Лувъра Абу Даби, която току-що се отвори в нова сграда, проектирана от Жан Нувел. Оттогава се появиха противоречиви съобщения за това дали истинският купувач е престолонаследникът Мохамед бин Салман от Саудитска Арабия или дали принц Бадер е действал като агент на министерството на културата в Абу Даби.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39995229
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930