Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.11.2019 10:01 - Води без дъно: Тайните, скрити в дълбините на Долно синьо езеро в руския Кавказ (ГАЛЕРИЯ)
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 557 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 02.11.2019 10:03

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image

Води без дъно: Тайните, скрити в дълбините на Долно синьо езеро в руския Кавказ (ГАЛЕРИЯ)

Публикувано на 25.10.2019  в Любопитно

https://www.youtube.com/watch?v=9VmNgupoaZw

https://bultimes.com/%d0%b2%d0%be%d0%b4%d0%b8-%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d0%b4%d1%8a%d0%bd%d0%be-%d1%82%d0%b0%d0%b9%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d0%ba%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b8-%d0%b2-%d0%b4%d1%8a%d0%bb%d0%b1%d0%b8%d0%bd%d0%b8/

Нито един местен не лови риба и не плува тук, а легендата разказва, че на дъното живее „
дракон„.

Дълбоките сини води на това зашеметяващо езеро, скрито в кавказките планини на Русия, са обгърнати в мистерия. В него няма риба, а местните жители го избягват; само случайни туристи, учени и водолази се осмеляват да плуват тук.

Каквото и да е времето, температурата на водата му ВИНАГИ остава същата (9 градуса по Целзий) и въпреки че подземният му водоизточник все още не е напълно идентифициран, 70 милиона литра вода изтичат от него ежедневно (!), „раждайки“ малка река.

Прочетете още, за да разберете какви тайни крие Долно синьо езеро и дали сме близо до разкриването им!

 

На 40 км южно от град Налчик, на 809 м надморска височина езерото Нижнее Голубое е едно от петте карстови езера в Кабардино-Балкарската република на Русия, образувало се в резултат от срутването на варовикова скала преди хиляди години.

https://www.instagram.com/p/BxrIQKxpy4Q/?utm_source=ig_web_copy_link

Това живописно езеро е почти необитаемо. В местния балкарски език то се нарича „Церик Кел“, което може да се преведе като „гнило“ поради неприятната миризма на сероводород, идваща от водата. Високата концентрация на сероводород придава на водата дълбок аквамаринов цвят и прави езерото необитаемо за риба. Нито една риба, с изключение на раци гамарус и водорасли, не може да се адаптира към живота тук.

https://www.instagram.com/p/BxMIb_mBL2p/?utm_source=ig_web_copy_link

Въпреки че езерото не е толкова голямо – 235х130 м – подводният му свят го прави специално. Това е не само най-красивото, но и най-дълбокото от руските карстови езера и е сред 10-те най-дълбоки езера в страната.

Дълбочината му е мистерия от векове и се счита за „бездънно“ от местните жители. Едва през 2016 г. научна експедиция успява да достигне дълбочина от 279 м (21 метра по-дълбоко от предишното постижение). Това е по-дълбоко от височината на главната сграда на Московския държавен университет (182 метра) или три американски статуи на свободата, поставени една върху друга.

След 400 гмуркания и изследвания, извършени с подводно оборудване и дистанционно управлявани роботи, учените твърдят, че подводните пещери на езерото изглеждат още по-дълбоки. Но видимостта внезапно се влошава и те трябва да оставят по-нататъшното разследване за бъдещето. Следният 3D модел на езерото е направен въз основа на констатациите от експедицията.

Учените също така смятат, че езерото е на около 10 000 години и се „подхранва“ не само от един подземен водоизточник, но и от различни пукнатини, покрити от камъни, падащи от стените му. Причината за постоянната температура на водата е в дълбочината му: водата, която постоянно идва от дъното, просто няма достатъчно време да се затопли през горещите лета или да се охлади в студената зима.

 

Проблемът с проучването на такива дълбоки води, особено на 809 м надморска височина, е че е изключително трудно за водолазите и е много скъпо, казва Сергей Горпинюк, инструктор по техническо гмуркане. „От гледна точка на трудността може да се сравни с полета до Луната! Когато човек е в космоса, разликата между вътрешното и външното налягане е само 1 атмосфера. При гмуркане до 200 м подобна разлика обаче достига до 20 атмосфери“, обяснява той.

Учените и водолазите се опитват да проучат дълбочината на езерото и преди 2016 година. През 2012 г. британският водолаз Мартин Робсън тръгва заедно с екипа си на експедиция, но тя завършва трагично. Руският водолаз Андрей Родионов загива по време на гмурканията, а самият Робсън трябва да премине през интензивни грижи, след като прави рекордно 209-метрово гмуркане. Той се издига към повърхността твърде бързо, което води до декомпресионна болест – бори се за живота си в продължение на 11 дни в една от болниците в Сочи.

https://www.instagram.com/p/BzL6JhGlGhE/?utm_source=ig_web_copy_link

„Бездънното“ езеро е забулено в много митове – от разказите за армията на Александър Македонски, която се е удавила в него, до камион, пълен с вино, паднал във водата през 1930-те години. По случайност експедицията от 2016 г. открива камион, но без вино.

 

Най-популярната древна легенда обаче разказва за дракон, който е победен тук от местен герой. Убит от стрела, звярът пада върху планината и сълзите му от болка наводняват мястото около него, създавайки езерото. Някои се шегуват, че може би драконът все още живее на дъното и попречва на учените да открият всичките му тайни през 2016 година. Кой знае, може би ще се окаже най-дълбокото и най-ценното езеро от всички?

Russia Beyond 

ПО ТЕМАТА

 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
image

Вижте 10 от най-дълбоките езера в Русия (ГАЛЕРИЯ)

Тези места са поразителни не само със своя размер, но и с невероятните легенди, свързани с тях. Байкал Най-голямата дълбочина – 1642 м Средна дълбочина – 744 м Това езеро не без причина е включено в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО – Байкал е рекордьор в много категории. Това е най-дълбокото езеро на планетата, … Продължете с четенето наВижте 10 от най-дълбоките езера в Русия (ГАЛЕРИЯ)

 

 

 
 Когато водата от Байкал стане по-скъпа от петрола image

През януари средната цена на бутилираната питейна вода в Москва се оказа по-висока от петрола тип Брент. „Руски дневник“ попита експерти дали си заслужава Русия да започне да изнася вода от езерото Байкал. През януари фючърсите на суров петрол тип Брент в рубли паднаха много под нормалната цена на питейната вода в Москва. И въпреки че потребителите … Продължете с четенето наКогато водата от Байкал стане по-скъпа от петрола

 

 

 

Езерото Салантина, където спира гравитацията

image

Учените отдавна  се опитват да разберат тайната на езерото Салантина, което се намира близо до аржентинския град Чарата и където понякога спира гравитацията. Този необичаен  и тайнствен водоем,  според легендата  е аномална зона. Според свидетели, от време на време хората на брега на езерото, внезапно стават безтегловни и може да се вдигнат във въздуха на … Продължете с четенето наЕзерото Салантина, където спира гравитацията

   0коментара 




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39923173
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930