Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.06.2019 12:27 - Папа Франциск не е "дълбоко научен богослов": член на Ватиканската комисия за жените дякони
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 268 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 20.06.2019 12:28


 
image

Филип Чидел / Shutterstock.com


Папа Франциск не е "дълбоко научен богослов": член на Ватиканската комисия за жените дякони

  Католическа Поръчка За Жени Дякони Жени Дякони Карл-Хенц Менке Филис Загано Жени Дякони

14 юни 2019 г. ( LifeSiteNews )

https://www.lifesitenews.com/blogs/pope-francis-is-not-a-deeply-learned-theologian-member-of-vatican-commission-on-female-deacons

Член на комисията по женски диаконат от 2016 г. каза, че е "много раздразнен" от коментарите, които папа Франсис наскоро направи за комисията, в която папата посочи, че комисията не е успяла да стигне до заключение, защото на различия в мненията. Той също критикува папата, който "в противоречие с неговия предшественик" е "не дълбоко научен теолог" [" umfassend belesener Theologe" ].

„Много съм раздразнен от медийните репортажи относно коментарите, направени от папата за полета му от Скопие към Рим (8 май 2019 г.)”, заяви германският догматически теолог Карл-Хайнц Менке в интервю на 9 юни от журналиста Реджина Ейниг. Католически вестник Die Tagespost .

По време на пътуването си от Скопие папа Франциск коментира доклад, изготвен от комисията. 

„Комисията е направена, тя работи почти две години. Всички бяха различни, всички жаби от различни кладенци, всички мислеха по различен начин, но работеха заедно и бяха съгласни до определен момент. Но всеки от тях има своя собствена гледна точка, която не е съгласна с тази на другите. И там те спряха като комисия и всеки изучава [как] да върви напред ”, каза той, както се съобщава в препис от Католическия световен доклад. 

Менке обаче каза, че от самото начало на комисията са дадени изрични инструкции да напише кратък доклад за своите заключения, който изключва „колективни заключения или препоръки“.

„Например от самото начало не се очакваше, че ще има колективни заключения или препоръки от специалната комисия; те умишлено бяха избегнати поради дадените инструкции ”, каза той. 

В светлината на тези явни ограничения на работата на комисията за 2016 г., професор Менке коригира твърдението на папа Франциск за работата на жените дякон на комисията, а именно, че „резултатът не е много” („ kein grosser Wurf ”). Когато беше помолен да коментира това папско твърдение, той каза: „Специалната комисия започна работа, следвайки инструкцията, че самият папа не желае [да получи] цялостно проучване съгласно модела на гореспоменатия документ на МТЦ [ Документът на Международната богословска комисия от 2002 г. по темата за жените дякони е резултат от десетгодишно проучване], но по-скоро текст от пет страници (най-много), който обобщава резултатите от историческите изследвания. ”

„Благодарение на наставлението на самия папа, резултатът от комисията“ не е много ”[“ keinen ”grossen Wurf“ ”, каза той.

Менке казва, че смята, че Франсис - „който е в разрез с предшественика си, а не в дълбокото богослов“ - „най-вероятно“ нямаше резултатите от МТК от 2002 г. по отношение на въпроса за женските дякони, когато обеща религиозна сестра. през 2016 г. да се създаде проучвателна комисия по темата. 

„Заповедта за обучение беше изненада за всички участници, защото - срещу всички очаквания - изобщо не се сблъскахме с въпросите, които документът на МТК беше оставил отворен. Напротив, трябваше да се ограничим до кратка оценка на историческите находки. "

Менке разкритикува и папата, че е предоставил доклада на комисията на другите, когато е предназначен за четенето на папата. Папата връчиокончателния доклад на Комисията на 10 май 2019 г. на ръководителя на Международния съюз на генералните настоятели сестра Кармен Саммут. Той също й предаде различните лични изявления на членовете на комисията, а именно „на онези, които искаха отидете по-далеч, на онези, които искаха да спрат там ”, според думите на папата.

"От самото начало кардинал Ладари ни каза, че документът, който специалната комисия трябва да изготви, е предназначена само за папата - в противоречие с документа на МТК", каза той. 

Професор Менке също изрази ужас от това, че папата използва думата „жрица“ по време на неговото интервю на 8 май и за твърдението му, че в миналото има жени дякони, които са упражнявали роля в кръщенията. 

Папата каза по време на полетното интервю, че е „любопитно нещо“, че в периода на ранната Църква „имаше толкова много езически жрици, че женското свещеничество в езическите култове е било обичайно в този ден. Както се разбира като женско свещеничество, езическо свещеничество при жените, то не е било извършено в християнството. Това се изучава също. "

За жените дякони в миналото папата предполага, че те „помагат в литургията, в кръщението чрез потапяне, когато жената е кръстена, дяконисите помагат и за [неясното] тялото на жената."

Менке се дистанцира изрично от горните коментари на папата, заявявайки: „И ако е вярно, че папата е говорил за кръщението на жени от жени дякони в ранната църква, а също и за„ жриците “, то със сигурност не заради информацията която му е връчена от специалната комисия. "

Немският богослов каза, че в Католическата църква няма възможност да определя женските дякони, тъй като диаконът е част от трикратния обред на ръкополагането, който е отворен само за мъжете. 

"След Втория Ватикански Събор вече не може да се отрече, че диаконатът е част от тайнството на Светите заповеди", обясни той. Той се позовава и на новия Кодекс на каноничното право от 1983 г., както и на Катехизиса на Католическата църква.

„Има само едно тайнство от светите заповеди, което може да се приеме в три различни форми (епископ, свещеник, дякон). Затова жената няма достъп до нито една от тези три форми. ”Това единство на трите форми на тайнството“ не може да бъде поставено под въпрос ”.

На въпроса за факта, че професор Филис Загано - още един член на женската дяконова комисия - вече е ходил преди известно време на обществеността и е направил подкрепящи забележки за жените дякони, професор Менке коментира, че Загано „е посветил целия си живот на жените“ в църквата.""

Тя също така „публикува, освен проучванията за пола и няколко книги за медитация, някои текстове по темата„ женски диаконат ”. - Без да съдим за това - продължи Менке, - е безопасно да се каже, че личният интерес на автора към приемането на ръкополагането на [женските] дякони влияе върху нейните текстови анализи. " 

Менке разкритикува и Загано, че „се е отклонил от правилото, за да не говори за работата на комисията, докато папата не направи своите публични коментари“. 

Тук Менке изтъкна, че Загано, заедно с отец Бърнард Потиер, е домакин на 24 януари тази година на конференция, „която е по-малко информативна проява, отколкото призив за въвеждането на сакраментална женска диаконат“.

"Тази инициатива," заключава Менке, "не намира моето одобрение, нито официално, нито по същество."




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39745001
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031