Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.03.2019 10:23 - Имат ли растенията съзнание?
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 943 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 15.03.2019 10:26

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Имат ли растенията съзнание?

13 март 2019 г., 12:02 916

image

Снимка: Lillac / Shutterstock

https://www.obekti.bg/zemya/imat-li-rasteniyata-sznanie?fbclid=IwAR2JIq2IgEsHEgqH01waKATc0J6jka4Y3eRmcJx1lw_jDQO1b1yu9w8Y4dU

Имаме навика да разглеждаме растенията като пасивни организми, като своеобразен фон за по-интересните животни, които бродят из нашата планета. Светът на флората обаче въобще не е изпълнен с покой. Той просто функционира по по-различен начин, който учените тепърва започват да дешифрират.

От простиращите се към небето секвои до растящата в пещерите коприва – ние винаги сме подценявали тези организми, които ни позволяват да съществуваме. Те се движат, водят войни, броят, говорят помежду си, учат се от минали преживявания и вероятно дори заспиват.

Дали всичко това може да се нарече интелект или дори съзнание, е въпрос на сериозен дебат. Факт е обаче, че в света на растенията се случват много повече неща, отколкото въобще сме подозирали.

Едно от най-впечатляващите открития в последно време е свързано с това на микоризата - симбиотичната връзка между гъбите и корените на повечето растения (без значение дали става дума за дървета или храсти). Когато учените откриват тази мрежа за първи път, те остават с впечатлението, че гъбите просто си сътрудничат с растенията, като ги снабдяват с вода и други питателни вещества в почвата в замяна на харбохидрати и енергия, получена от фотосинтезата.

image

Снимка: Kichigin / Shutterstock

Скоро обаче учените осъзнават, че тези гъбни влакна се срещат не само в корените на едно конкретно растение, а се разпростират и сред останалите в района. Оказва се, че растенията могат да използват гъбите, за да изпращат питателни вещества на свой съсед, който изпитва затруднения. Нещо повече – тази симбиоза не се ограничава единствено до растения от един и същи вид.

Изследванията показват също така, че тази специфична мрежа не се използва единствено за предаване на питателни вещества, а по всяка вероятност и за комуникация.

Така например ако едно растение бъде нападнато от заболяване или вредител, то ще изпрати информация през микоризалната мрежа до своите съседи. По този начин останалите растения ще имат достатъчно време, за да подготвят своите защити. Проучванията откриват, че след като растенията бъдат предупредени по този начин, шансът да се заразят е по-малък. А ако това все пак се случи, щетите по тях са далеч по-незначителни.

image
Снимка: Rattiya Thongdumhyu / Shutterstock

Както се случва в повечето мрежи, свързващи конкретни индивиди, не всеки работи в полза на обществото. Някои се опитват да експлоатират тази връзка. Като например различните видове орхидеи, които се възползват от питателните вещества на гъбите, но не дават нищо в замяна. Определени растения дори отиват още по-далече.

По микоризалната мрежа се предават както вода и хранителни вещества, така и други молекули. Експерименти са показали, че някои растения използват тази връзка, за да водят химична война със своите конкуренти. Т.нар. алелопатия - биологичен феномен, при който даден организъм произвежда един или повече биохимикали, които влияят на растежа, оцеляването и/или възпроизводството на други организми – е позната на учените. Едно изследване обаче показва, че невените използват микоризалната мрежа, за да пренасят своите токсини до още по-далечни конкуренти.

Вярвате или не, изглежда, че растенията дори помнят.

Експерименти показват, че срамежливата мимоза, известна още като чувствителното растение (защото свива листата си, когато някой я докосне), вероятно е способна да сформира спомени. Едно изследване открива, че ако изпуснете растението веднъж, то ще свие листата си. Ако повторите това действие обаче, то вече няма да предприеме това движение, тъй като ще е „разбрало“, че то не представлява реална заплаха.

image

Снимка: sutham / Shutterstock

Нещо повече – дори месец по-късно срамежливата мимоза отказва да свие листата си при изпускане. Дали растението действително е сформирало спомен (и ако да – как точно) продължава да е мистерия.

Изглежда можем дори да ги приспиваме. След като различни видове – от грах до венерина мухоловка – бъдат инжектирани с анестетици, използвани принципно при хора, растенията буквално спират да се движат. Сякаш заспиват.

След приблизително час растенията възстановяват своите двигателни функции. Това не е чак толкова странно, колкото звучи. В края на краищата те произвеждат множество химикали, които ни засягат пряко. Защо и нашите да не правят същото с тях? Всичко това обаче повдига някои наистина странни въпроси.

Как анестетикът влияе на растенията? Наистина ли заспиват? И ако отговорът е "Да", значи ли това, че имат съзнание?

На този етап учените нямат отговори на тези въпроси. Едно е ясно обаче – растенията са нещо много повече от биологични роботи. Те водят свой собствен живот в един уникален и буквално паралелен свят, който учените тепърва започват да опознават в детайли.

Източник: iflscience




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39976264
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930