Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.07.2018 13:46 - Могат ли малките звезди да поддържат извънземния живот? Астрофизикът говори за потенциала на тези екзопланети
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 507 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Могат ли малките звезди да поддържат извънземния живот? Астрофизикът говори за потенциала на тези екзопланети

07/03/2018 / От Едел Кук

image   https://www.newstarget.com/2018-07-03-can-small-stars-support-alien-life-an-astrophysicist-talks-about-the-potential.html

От откриването на първия потвърден екзопланет през 1992 г. астрономите са открили близо 4000 от тези небесни тела. Много от тези планети орбитат малки звезди като многобройните червени джуджета. А Space.com статиясе посочва, че някои от тези екзопланети може да подкрепи извънземен живот, въпреки предизвикателствата, свързани с тяхната звезда.

Въпреки техния размер, малките звезди са много по-активни от по-големите си колеги. Това ги прави далеч по-опасни за прилежащите им планети.

Слънцето, например, се счита за средна звезда. Достатъчно е, че интензивната светлина и топлина, създадени от термоядрения синтез, се овлажняват от гъстата плазма, която заобикаля сърцевината й. Светлината и топлината, които излизат от най-външния конвективен слой и достигат до Земята, са леки и благоприятни за живота.

Червената джудже звезда е много по-малка от Слънцето. Неговото ядро ​​е много по-близо до конвективния слой, толкова повече топлина и светлина излиза.

Освен това червената джудже звезда е много по-нестабилна. Слънчевите петна на Слънцето са малки, но еквивалентните им звезди могат да заемат половината от червеното джудже.

Тези по-малки звезди често отприщват мощни взривове от смъртоносна радиация и яркостта им може да се промени рязко и интензивно. Тези темпераментни поведения не са добри условия за живот. (Връзки: Учените смятат, че Земята е имала вода, преди да имаме Луната, според изненадващо ново проучване .)

Обитателните зони на червените джудже звезди са опасно близки до самата звезда

Има една тънка обитаема зона около всяка звезда, където водата може да съществува в течна форма. Извън тази орбита водата или ще се изпари, защото е твърде близо до звездата, или замръзва, защото е твърде далеч.

 

Както Земята, така и Марс се намират в зоната на "Златилок" на Слънцето. Марс използваше течна вода , а повече от две трети от Земята е покрита с вода.

Обитаемата зона на червено джудже звезда е много по-близо до звездата, отколкото Меркурий е до Слънцето. Когато един малък обект е близо до по-голям обект, по-малкото небесно тяло става трайно заключено.

Едната страна на тъмно заключен обект винаги ще се изправи срещу по-големия обект, който орбитира. Това е вярно за Луната на Земята, която винаги показва същото лице на спътника си.

Планета, която е тъмно заключена на червено джудже звезда, е много по-зле. Половината от повърхността й винаги е ярко осветена и гореща, докато обратното е постоянно тъмно и мрачно студено.

Подобна планета също е опасно близо до приемащата звезда. Както споменахме по-рано, червените звезди на джуджета са много летливи, тъй като са склонни към изблици на енергия. Всяка близка планета често ще се къпе в още повече радиация и светлина, отколкото обикновено.

Толкова много червени джудже звезди с екзопланети, които биха могли да опазят живота

Малките звезди обаче съставляват и по-голямата част от звездното население във Вселената. Три от всеки четири звезди е червено джудже. Подобна звезда има поне една малка, скалиста планета в обитаемата й зона, много по-разпространена от, да речем, някаква средна жълта звезда с определено обитаема скалиста планета и друга червеникава планета, която преди това била обитаема.

Освен това червените джудже звезди изгарят много по-малко гориво с много постоянна скорост. Те ще останат осветени много по-дълго от Слънцето, което според експертите има живот от 10 милиарда години.

Изключително дългият живот на червените джуджета дава на партньорите си планети много повече време за развиване на живота. Планетите също така могат да имат въздушни и океански токове, които могат да разпределят топлината по-равномерно по цялата си повърхност, което я прави по-обитаема, въпреки че е тъмно заключена към звездата.

Научете повече за потенциалния извънземни живот на екзопланетите, които орбитат червените джудже звезди в Cosmic.news .

Източниците включват:

Space.com

NASA.gov




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39983160
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930