Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.04.2018 09:12 - КАКВО СЕ СЛУЧВА С НАШИЯ МОЗЪК, КОГАТО ИЗПИТВАМЕ ПЪЛНО МЪЛЧАНИЕ
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 693 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  КАКВО СЕ СЛУЧВА С НАШИЯ МОЗЪК, КОГАТО ИЗПИТВАМЕ ПЪЛНО МЪЛЧАНИЕ 21 февруари 2018 г. image
    http://www.wakingtimes.com/2018/02/21/happens-brain-experience-complete-silence/

Кристина Сарич , часовете за събуждане на гости

"Мълчанието е най-добрият герой на радостта. Бях малко щастлив, ако мога да кажа колко. "- Шекспир

Думата  шум  идва от латинската коренна дума, която означава  "болка"  или  "страдание".  Шумът е нещо, с което сме свикнали, дори и да сме силно осведомени за способността му да причинява множество форми на мъка. Дори ако живеем в  " децибел ада ",  можем да намерим моменти на мълчание, за да смекчим болката си. Можем интуитивно да наблюдаваме, че мълчанието, за разлика от нас, възстановява способността ни да мислим направо и ни предлага дълбоко усещане за мир.

Мълчанието ни позволява да опознаем нашите най-дълбоки истини по един неоспорим начин. В пълна тишина мислите, които подслоняваме от другите, излизат на повърхността.

 

Но какво друго се случва с нас, когато се откъсваме от оглушителните звуци на съвременния живот? Освен метафизичните предимства на заседанието в тишина, има странни физиологични промени, които се случват в цялото тяло - особено в мозъка.

Учените са изследвали ефекта от мълчанието върху мозъка в продължение на няколко десетилетия, но няколко изследвания са от първостепенно значение за тяхната важност, ако искаме да разберем колко жизнено е мълчание за човешкото същество.

Мълчанието развива нови мозъчни клетки

Едно  проучване , публикувано в списанието, мозъка, структурата и функцията наблюдавани мишки под влияние на шум и мълчание. Начинът, по който се структурира проучването, се оказа, че мълчанието е контрола (идентифицируем или наблюдаваем факт, който има за цел да сведе до минимум ефектите от независими променливи в едно изследване). Въпреки това, мишките, изложени на два часа пълна тишина, развиват странни странични ефекти - започнаха да развиват съвсем нови клетки в мозъка на хипокампуса - областта, която е свързана с изучаването на нови неща, запазването на паметта и обработката на емоциите. Въпреки че новите мозъчни клетки не винаги директно се трансформират в по-добро здраве, един от изследователите, Ике Кърсте,  казва, че тези нови клетки изглежда са станали действащи неврони.

"Видяхме, че мълчанието наистина помага на ново генерираните клетки да се разграничат в неврони и да се интегрират в системата."

Мълчанието повишава чувствителността и емпатията

Има много области на мозъка, свързани с емоционална чувствителност и съпричастност. Особено,  десният supramarginal gyrus , е императивен мозъчен регион за развитието на тези черти. Ако този мозъчен регион не функционира правилно редовно - или когато трябва да вземем особено бързи решения - способността ни да изпълняваме емпатия е драстично намалена.

Мълчанието се бори безсъние

Едно  проучване , публикувано в JAMA, измерва ефекта от мълчанието върху съня. Макар че беше използвана за пробна медитация, същността на медитацията е мълчаливо да се наблюдават мислите. Тези, които прекараха само двадесет минути практикуване на  "мълчание",  имаха измерено увеличение на здравия сън и вече не страдат от безсъние.

Мозъкът оценява и интернализира информацията

"Ти хвърляш тръни, в моята тишина те стават цветя" -  Гаутама Буда

Друго важно  проучване  установи, че мозъкът обработва информацията много различно, когато му позволим да мълчи. Когато мозъкът е в покой, т.е. не е изложен на нови стимули чрез звук, той може да вземе както вътрешна информация (научени неща), така и да ги интегрира безпроблемно с външна информация.

С други думи, вместо да реагираме на външни стимули, включително неща, които обикновено биха ни накарали да се държим по-малко от съзнателен начин, можем бързо да определим как да интегрираме преживяванията с хора, обстоятелства и др.

Въпреки че не можем да наложим тиха среда в собствените си умове и винаги да успокояваме личните си мисли, изглежда, че тиха външна среда позволява известната " пропаст " в нашето мислене, която даоисти, будисти и други са намекнали. Тази пропаст е разделена на секунда на спокойствие, което ни позволява да  избираме  нашата реакция към света, вместо да действаме със стари навици.

Както Ницше  веднъж казал: "Мълчанието е по-лошо, всички истини, които се мълчат, стават отровни." Какъв по-добър начин да видим света, колкото е истински, а не както ние погрешно си го представихме, след това като получим дневна доза мълчание ?

Мълчанието освобождава напрежението от тялото и мозъка

Дори  две минути мълчание  може да  освободи напрежение  в мозъка и тялото.

Многобройни проучвания, които измерваха промените в сърдечната честота, дихателните пътища, нивата на въглеродния диоксид, потока на церебралната артерия и други конкретни физически промени, установиха, че само няколко минути мълчание променя начина, по който тялото ни реагира на света.

Предварителните проучвания дори показват, че мълчанието може да ни помогне да преодолеем травмата в детството, PTSD и други сериозни състояния на сърцето и ума. Амигдалата - свързана с образуването на памет и емоцията - се активира, когато чуем "шум", водещ до освобождаването на стресови хормони. Обратно,  тишината  активира освобождаването на окситоцин, GABA и серотонин - всички хормони, които намаляват стреса.

В заключителната..

Мълчанието е много по-важно за нашите мозъци, отколкото предполагахме. Всичкият дълбок вътрешен прогрес - нашите мигове - е предшестван от мълчание.

 

за автора

Кристина Сарих  е писател на персонала за времето за  събуждане . Тя е писател, музикант, йоги и хуманитарен с екстензивен репертоар. Нейните хиляди статии могат да бъдат намерени навсякъде в интернет и нейните прозрения също се появяват в различни списания като  Weston A. Price ,  Nexus ,  Atlantis Rising и Института Cuyamungue, между другото. Наскоро тя беше автор в списанието "Мъдри традиции в храненето, земеделието и лечебните изкуства", а нейният коментар за изцеление, възход и човешки потенциал информира много от алтернативните новинарски речник. Тя е поканена да се яви на многобройни радиопрожекции, включително Radio Health Conspiracy, шоуто на д-р Грегъри Смит и още десетки. Второто издание на нейната книга, Pharma Sutra, ще бъде освободено скоро.

Тази статия ( Какво се случва на нашия мозък, когато преживяваме пълно мълчание)  първоначално е създадена за  The Mind Unleashed  и е публикувана тук с разрешение. То може да бъде препратено свободно с подходящо авторство и авторско био.




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40027839
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930