Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.01.2016 16:56 - Програмирани ли сме да вярваме в бог?
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 1022 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 06.01.2016 16:57

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Програмирани ли сме да вярваме в бог?     image   © Insight Magazine image

http://www.zahariada.com/
Ново изследване сочи, че е възможно концепцията за религия да ни е заложена и причината за това е не коя да е, а еволюцията. Според професор от Оксфордския университет страхът от божествата може да е помогнал за оцеляването и оформянето на човечеството, такова каквото е днес. Това би означавало, че религията е творение на еволюцията.

Ако вярата в божественото наказание е толкова дълбоко внедрена в съзнанията ни, то това е заради еволюцията, пише в новата си книга „Бог те наблюдава“ проф. Доминик Джонсън (Dominic Johnson), който е експерт по еволюционна биология и международни отношения в Оксфордския университет.

Според теорията чувството, че могъщо свръхестествено същество ни наблюдава може да е било причината хората да не се държат напълно егоистично. Джонсън смята, че вярата в божествено наказание е подпомогнала кооперирането между хората – една от ключовите черти на нашата еволюция, които са спомогнали за успеха на вида ни. По същата логика, Джонсън обяснява защо страхът от наказание е бил по-могъщ аспект в религията, отколкото любовта и алтруизма. Според него това се е случило главно заради начинът, по който мозъкът изгражда връзки.

„Умението да очакваме награда или наказание заради поведението си определено е било предпочетено от еволюцията, защото подпомага оцеляването и възпроизвеждането. Това се отнася и за свръхестествените награди и наказания. Богобоязливите хора по-лесно биха се отказали да убият някого от обществото, което намалява броят на наказанията в истинския свят и увеличава наградата от кооперирането. Тази теория предлага интересен обрат в дебата за религията и еволюцията – религията не е алтернатива на еволюцията, тя е продукт на еволюцията.“

„Когато хората развили капацитета си за сложен език и концепцията си за съзнание – умението да знаеш, какво знаят другите – човешкото поведение станало много прозрачно, а егоизмът и социалните прегрешения водят до по-голям риск от отмъщение и разбиване на репутацията“, добавя проф. Джонсън.

„Отбягването на тези проблеми довело до нова ера, в която потискането на егоизма се превърнало в задължителен аспект от индивидуалния еволюционен успех. Идеята, че добрите или лоши дела на някого ще бъдат наблюдавани, осъждани и награждавани от бог, съществува във всички световни религии, дори и в настоящите им форми.“

EWAO




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. krumbelosvet - Очаквах пряко програмиране от заинтересувано висше същество
12.01.2016 20:27
и това ми изглежда по-вероатно. Има социални и не същества, и Човекът е от първите. Но социален не значи непременно човечен. Представете си немия ужас в който живее омега-вълкът - отритнат, гладен, презиран, гонен, безлюбовен... Тезите на оксфордския учен не ме убедиха. Той като че ли смята, че не са възможни други Божи заповеди, освен познатите ни 10. Може би съдейки по себе си и подобните на мене смятам, че не страхът от наказание, а любовта към себеподобните, дава еволяционно предимство. Даже механизмът изглежда прост и логичен: Колкото повече обич, толкова по-многобройно племе, а това е огромно предимство. Неандерталците май са изчезнали затова, че са живели на родове, като циганите. Това води и до кръвосмешения, и до израждане. Траките са робували, защото лесно са се цепели и трудно - обединявали.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39761594
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031