Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.10.2015 17:53 - Къде ще живеят първите преселници в Космоса?
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 830 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 11.10.2015 18:47

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Къде ще живеят първите преселници в Космоса?   image   © Mars One image

http://www.zahariada.com/
Американската корпорация Paragon Space Development, съвместно с проекта Mars One, е представила концепцияна нови обитаеми модули със Системи за контрол на средата и поддържане на живота (Environmental Control and Life Support Systems, или ECLSS) за колонизаторите на Червената планета.

Новите модули обещават да станат пристанище за първите преселници на Марс. В тях ще бъде създадена безопасна среда за живот, работа и почивка със системи за осигуряване на чист въздух, питейна вода и механизми за ефективна преработка на отпадъците.

„На компанията Paragon беше предоставена уникална възможност за провеждане на пълно независимо изследване по въпроса за целесъобразността на създаването на системи за поддържане на живот на Марс. Изследването показа, че това е напълно постижима цел.

При наличието на желание и средства от заинтересувани хора човечеството може да започне да усвоява и дори да колонизира други планети, все още негодни за обитание“, казва Грант Андерсън, президент и генерален директор на компанията Paragon.

Paragon Space Development се специализира в създаването на системи за животоподдържане и температурен контрол за екстремни условия. Този специфичен отрасъл, по думите на представители на проекта Mars One, е причината, поради която с корпорацията бил сключен договор.

„Дизайнът на жилищните модули със системата за животоподдържане на хора, постоянно пребиваващи на Марс, никога не е бил реализиран досега, затова в рамките на нашата инициатива беше необходимо да се разгледат редица уникални проблеми на екстремната марсианска среда.

Компанията Paragon е опитна и доказва своите способности да построи сигурно пристанище както за работещите в Космоса хора, така и за наземно приложение“, казва Арно Вилдърс, съосновател и технически директор на проекта Mars One.

image

Жилищните модули отвътре. © Paragon

Тай като изпращането на необходимите ресурси от Земята на Марс ще отнеме много време и ще струва огромни средства, Paragon е проектирала своите модули по такъв начин, че колонизаторите да получат всичко необходимо за строителството при непосредствена преработка на ресурси от Червената планета.

Функциите на модулите ECLSS са разделени на пет основни системи. Първата, Системата за управление на атмосферата (AMS), контролира нивото на въглеродния диоксид и други странични примеси във въздуха, използвани за дишане в жилищния модул. Кислородът ще се произвежда чрез електролиза на вода. AMS е способна също да открива пожари, да контролира налягането на различни атмосферни газове, да регулира температурата и качеството на въздуха.

Системата за обработка на ресурси (ISRPS) ще осигурява най-важните функции за възстановяване на водата от марсианската почва и производството на азот и аргон от атмосферата на Червената планета. А системата за обработка на влажни отпадъци (WWPS) ще изолира влажните отпадъци (урина, например) и ще извлича от тях чиста, макар и непитейна вода.

Аналогична по принцип на работа е и Системата за управление на водни ресурси (WMS), която ще събира от двата предишни механизма и от въздуха в жилищния модул излишната влага, ще я почиства и ще произвежда вода за пиене, приготвяне на храна и хигиенни нужди.

И накрая Системата за терморегулация (TCS) ще регулира топлината, отделяна от телата на колонизаторите и електроуредите, ще изхвърля излишъка във външната среда и ще поддържа оптимална температура в жилищните модули.

По думите на представителите на компанията Paragon за 20 години работа проектът по строителство на жилищни модули за колонизаторите на Марс е бил най-интересният. Сега те с нетърпение чакат момента, когато концепцията ще може да се реализира.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39763351
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031