Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.10.2013 15:46 - Защо небето е синьо?
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 1828 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg



image

 

Кобалтови нюанси на небето над главата, причинени от различни видове въздушни молекули. Снимка: Jupiterimages / Photos.com

Защо небето е синьо?

 

В пространството между нас и въздушното пространство се състои от много малки молекули. Въздухът и други - аерозоли , прах, мъгла , облаци , дим и т.н. За да достигне повърхността на земята , слънчевата светлина трябва да премине през тези обекти. Но малко повече светлина не достига до повърхността , а ако става въпрос , тогава косвено.

Защо ? Заради светлината обект разсейване в атмосферата.

Видимата светлина е електромагнитна вълна на доста тесни граници на дължина ( около 390-700 нанометра , където един нанометър е една милиардна част от метъра ) . Това електромагнитния спектър варира от много дълги радиовълни до много къси гама лъчи .

В рамките на видимия спектър на червена светлина е с голяма дължина на вълната от синьо - 650 Нм срещу 450 Нм . Когато светлината е разпръснат в атмосферата , количеството и ъгъла на дисперсия зависи от дължината на вълната резолюция и обект разсейване . Ако размерът на разсейване на обекта е значително в сравнение с дължината на вълната на разсеяна светлина , неговата форма също е важно.

Молекули са най-малките обекти разсейване са 1000 пъти по-малки от дължината на вълната на видимата светлина . За молекули - като азот молекула , която е 78% от атмосферата, - интензивността на дисперсия на дължината на вълната е обратно пропорционално на четвърта степен на дължина на вълната. Това означава, че сравняването на синьо и червено , ние се съотношението на дължината на вълната ( 650/450 ) , и да го повишаване до четвърта степен , за да се изчисли колко по-вероятно ще разпръсна синьо от червено ( оказва 4.3 пъти) .

Синята светлина от слънцето преминава през атмосферата разпилява Земята към очите ви. По този начин , небето изглежда синьо поради разсейване молекули са по-склонни към синята светлина , отколкото за червено. Във всяка посока на синя светлина, толкова много, че напълно потиска светлината на звездите, които все пак да продължи да свети в следобедните часове .

Ако се приближите до пространството достатъчно близо , ще видите , че небето е черно там. Това се случва, тъй като не е налице значително на тела , които ще разпръсна слънчева светлина пред очите ви. От друга страна, ако погледнете директно към слънцето през чиста атмосфера (без дим или прах ) , значително количество от синя светлина се филтрира от линията на погледа , което прави слънцето жълто. Този тип дисперсия - когато разсейване обект е много по-малки от дължината на вълната на светлината - наречените Rayleigh разсейване в чест на британския физик на 19ти век , лорд Рейли .

По залез слънце , на пътя на слънчевата светлина през атмосферата на очите си особено дълго. В този случай, толкова синя светлина се губи (т.е. отпадане ) , че слънцето изглежда оранжево или дори червено (виж снимката по-долу) .

 

image

 

Космоса не изглежда синя , защото няма достатъчно молекули, за да разпръсне синя светлина към зрителя. Снимка: NASA

Водни капчици или ледени кристали , които представляват облаците са доста големи в сравнение с дължината на вълната на видимата светлина ( най-малко 20 пъти по-голям ) . В този случай, силно разсейване на светлината и е почти независимо от дължината на вълната , най-малко във видимия диапазон . Облаци се появи бяло или различни нюанси на неутрален сив цвят , ако те са в сянката на други облаци .

Това изображение показва залязващото слънце оцветяване в червена светлина , причинена от ефекта на дисперсия. Ние не можем да видим в тази картина , че самото слънце изглежда червено. Въпреки това, разсеяна слънчева светлина облаци - червен. Cloud частиците имат много малка дължина на вълната зависимост на разсейване на обект ( видима светлина ) . По този начин, на цвета на облаците в снимката , причинено от падане върху тях слънчева светлина.

Ако се вземе предвид зависимостта на разсейване на интензивността и дължината на вълната за среден размер на частиците , ще откриете, че в тесни граници дължина на вълната , тази зависимост варира в обратна посока . Това означава, че в този диапазон , което може да покрие видимия спектър , разсейване интензитет е по-силна за по-дълги дължини на вълните .

Такъв размер на частиците може да бъде във видимия спектър . В този случай, когато слънчевата светлина преминава през въздушното по който тези частици са налични , червената светлина се разпръснат, и слънцето (или Луната ) ще изглежда синкаво . Това рядко явление се наблюдава в случаите, когато емисиите от вулканична пепел или горски пожари изпълват въздуха частици с подходящ размер .

За разлика от Земята , атмосферата на Марс е доста прашно и небето на Марс оранжев на цвят , понякога със сини залези . Това се дължи на факта, че частиците от праха на Марс е много по-висока от сумата на молекули въглероден диоксид, който прави атмосферата на червената планета . Фактът, че атмосферата на Марс е много малко , и означава, че поради разсейване на прах има относително по-важно отколкото на земята .

 

image

 

По залез слънце, отпадане толкова синя светлина, слънцето изглежда оранжево или дори червено. Снимка: Cornstock / Photos.com
Някой ден, лежи в тревата и се възхищавах на бели облаци, плаващи в синьото небе е невероятно, не забравяйте физическата явление, което причинява това, което виждате, пише
The Epoch Times





Тагове:   небето,   Защо,   есиньо,


Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40002357
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930