Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.04.2012 21:08 - Ефектите от музиката на Моцарт
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 8620 Коментари: 5 Гласове:
20

Последна промяна: 04.04.2012 21:09

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Ефектът от музиката на Моцарт

image

Какво друго ни дава музиката на Моцарт, освен естетическа наслада? Учените по целия свят казват, че музиката на Моцарт подобрява интелигентността и подобрява здравето. Обичат я дори кравите и растенията. Германска компания предлага да се включваузиката на Моцарт в близост до канализацията. Нека да разгледаме най-различн мите изследвания на така наречения "Ефект от музиката на Моцарт.".

Интелектуалните способности


Терминът "Моцартов ефект" е въведен през 1995 г. от учени от Университета на Калифорния, които установили, че слушайки музика на Моцарт, студентите са постигали по-добри резултати от IQ-теста за пространствено мислене. Учените са провели изследване с трансова музика, минималистична музика, аудиокниги и команди за релаксация, но ефект. е нямало

Франсис Роше, Гордън Шоу и Катрин Kай от Центърът за невробиология на ученето и паметта, пишат в своя статия, публикувана в Neuroscience Letters, че "36 студенти в течение на 10 минути слушали соната K.448 за две пиана от Моцарт, набрали на IQ-тест за пространствено мислене, от 8 до 9 пункта повече, по скалата на Станфорд-Бине, коефициент на интелигентност, отколкото след като са слушали в писмен вид команди за релаксация или тишина. Слушането на музика е продължило само 10-15 минути. "

В петдневните проучвания, в които са участвали 79 студенти, също показало  "подобряване с 62% в групата слушаща Моцарт, в сравнение с 14% в групата, слушаща тишината, и 11% в смесената група (слушала други видове музика). Изследователите заключили, че "може би реакцията на мозъчната кора на музиката се явява "Розетския камък" за "кода" или на вътрешния език на по-висша мозъчната функция."

Производство на мляко

Както се съобщава в статията на периодично издание на испанския "El Mundo" за 2007 г., крава във ферма на Villanueva дел Pardilo, Испания, давала 30-35 литра мляко на ден, в сравнение с 28 литра в други ферми. Според собственика на фермата, Ханс Питер Зибер, това е в резултат от факта, че неговите 700 фризка порода крави по време на доене, слушали концерт за флейта и арфа от Моцарт. Той също така твърди, че млякото има по-сладък вкус.

Според ABC, монасите от Бретан, Франция, открили за първи път, че кравите харесват Моцарт. Сега фермерите от Израел до Англия дават на кравите да слушат класическа музика.

Здравето на недоносените бебета


През януари 2010 г. списание "Педиатрия" публикува изследване на израелски учени, които показаха, че Моцарт помага на недоносените бебета да наддават на тегло по-бързо. Два дни подред, в течение на 30 минути, изследователите давали да слушат музиката на Моцарт на двадесет недоносени бебета в Медицинския център в Тел Авив, "Sourasky" и ги сравнили с наддаването на теглото с друга група, които не са слушали никаква музика.

Лекарите отбелязали, че децата, които слушат музика, са станали по-спокойни, като по този начин се намалява разхода на енергия (REP).

"Слушането на Моцарт намалява REP при здрави недоносени бебета. Ние вярваме, че увеличаването на наддаване на теглото, в резултат на ефекта на Моцарт, може частично да се обясни с влиянието на музиката върху ECM  "стигат до заключението изследователите в статията си.

Пречистване на отпадни води

През 2010 г. завод за пречистване на отпадъчни води, намиращ се близо до Берлин, Германия, изпробвал озвучителна система с музика на Моцарт, изработена от немската фирма "Mundus". Микробите хранещи се с биомаса, слушали музика от "Вълшебната флейта." След няколко месеца завода почти спрял експеримента. Но една година по-късно, когато дошло време за почистване на утайките, било установено, че там имало само 6000kub.m. утайки, вместо обичайните 7000 кубически метра

Детлеф Даличоу, специалист по пречистване на отпадъчни води, заявил пред вестник "Mдrkische Allgemeine: "Ние трябваше да почистим много по-малко утайка ".

Компанията икономмисала 10,000 евро за разходите по транспортиране на утайки. "Мундус" посочва, че нейната динамика точно възпроизвежда звука на музиката в концертна зала.

Растежът на растенията


От 1970 г. насам, на растения давали да слушат всички видове музика. Един вид музика им харесвала, но от друга те умирали. Въпреки това, те предпочитали музиката на Моцарт.

Един от първите експерименти, който тествал отношението на растенията към музиката, е бил през 1973 г., когато студентката Дороти Ретълак използвала лаборатория за биотронен контрол в женски колеж в Колорадо, където растенията трябвало да слушат музиката на две различни станции радио. В едната стая растенията три часа на ден слушали рок. В друга стая радиото три часа на ден е било настроено на нежна музика.

Растенията, слушащи нежна музика, растяли здрави и стъблата им започнали да се обрънщат към радиото. Растенията, слушащи рок музика, имали малки листа и те се наклонявали в обратна на радиото посока. Те растяли дълги и неугледни, а повечето от тях умирали на 16-тия ден.

Ретълак продължава да експериментира с различни стилове музика. Растенията се оттеглили от музикалната група "Лед Цепелин" и пеенето на Джими Хендрикс, но оценявали органната музика на Бах и джаза. Тя установила, че любимата им е класическата индийска музика на ситар. Те показали пълно равнодушие към музиката в кънтри стил.

Лозята

През 2001 г. в търсене на екологични методи за борба с вредителите по лозята, любителят на музика Карло Чиноцци, установил динамика в лозето му на площ от 24 акра в Il Paradiso di Frassino в Тоскана. 24 часа в денонощието, той пускал на растенията да слушат подборка от класическа музика, включително и Моцарт, и забелязах, че лозята узрявали по-бързо. Чиноци казва, че лозята са разположени в близост до говорителите, съзрявали по-бързо и той продължил да пуска класическа музика, а не рок или поп музика.

През 2006 г. група от учени от Университета на Флоренция провели по-нататъшни изследвания. Според заключението на проф. Стефано Манкузо, лозята, обработвани с звуците на музика, узрявали по-бързо, отколкото тези, на които не са давали да слушат музика. Музиката също имала положителен ефект върху растежа на лозята и обща площ на листата на лозата.

Плъховете и лабиринта

Франсис Роше, един от учените, които са участвали в първоначалното проучване на ефекта на Моцарт през 1995 г., продължил през 1998 г. да изучава въздействието на музиката върху плъхове. Група на ембрионални плъхове, слушали музиката на Моцарт в утробата, а след това в рамките на 60 дни след раждането. Установено било, че тези плъхове по-бързо преминавали през лабиринт, отколкото тези намиращи се в тишина или слушали бял шум или музиката на композитора на минималистична музика Филип Глаз.

Проучване проведено от Университета на Уисконсин съвместно с Дерикс Робинсън и Джейсън Йенсен и публикувано във вестник "Неврологични изследвания" показало, че на третия ден, плъховете, слушали Моцарт, преминали през лабиринта по-бързо и с по-малко грешки в сравнение с другите групи плъхове. На петия ден, разликата в резултатите станала дори по-голяма. Това предполага, че многократното подлагане на сложна музика подобрява пространствено-времевото обучение при плъховете, приличащи на резултатите, получени при хората"

Луис МАКИЕЛЛО

planeta.moy.su 

П.П. Някъде бях чел за експеримент проведен от криминалисти за разпознаване на заподозрян. Използвали (не помня вида на растенията) растения като карали участниците в опита да минават покрай тях. При един от тях (заподозрения) те се накланяли към него, сякаш казвали: "Той е!" Разбира се, експериментът няма доказателствена сила, но след приключване на делото, растенията се оказали прави.



Тагове:   музика,   ефект,   Моцарт,


Гласувай:
20



Следващ постинг
Предишен постинг

Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - :)
04.04.2012 21:18
зря стараемся:)
цитирай
2. bven - Може би би било добре да се прочете от много хора...
04.04.2012 22:07
Който иска, разбира се.
цитирай
3. mariniki - споделям от първата до последната дума...
05.04.2012 11:05
поздравявам те, за този чуудесен постинг..
най-сърдечно..
цитирай
4. tqe - Браво
05.04.2012 21:28
Много ми хареса!
цитирай
5. zahariada - :))) Re: 2, 3, и 4 Благодаря ви!
05.04.2012 21:51
Благодаря ви най-сърдечно! Хубава вечер!
цитирай
6. анонимен - Ами Бах?
11.09.2012 14:18
С него да са правени експерименти?
Щото ако Моцарт е гениален, Бах е съвършен!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39743525
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031