Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.09.2020 22:32 - Чърчил искаше да „напои“ маси от германски цивилни с отровен газ
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 785 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 12.09.2020 22:33

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 image

Чърчил искаше да „напои“ маси от германски цивилни с отровен газ

 4 септември 2020 г. ренегат 

В таен меморандум от военното време Уинстън Чърчил каза на своите съветници, че иска да „напои“ Германия с отровен газ.

Бележката на Чърчил от юли 1944 г. до началника на кабинета му генерал Хейстингс Исмай е възпроизведена в броя на списание American Heritage от август-септември 1985 г. „Аз, вие да помислите много сериозно по въпроса за отровния газ“, започна бележката от четири страници. Британският военен лидер продължи: „Абсурдно е да се разглежда моралът по тази тема, когато всички са го използвали [газ] през последната война, без да се оплакват нито от моралистите, нито от Църквата.

От друга страна, през последната война бомбардировките над отворени градове се смятаха за забранени. Сега всички го правят разбира се. Това е просто въпрос на промяна на модата, както се прави между дълги и къси поли за жените. "

Директивата на Чърчил откровено заяви: „Искам да се направи хладнокръвно изчисление как би си струвало да се използва отровен газ ... Човек наистина не трябва да бъде обвързан с глупавите конвенции на ума, независимо дали те са тези, които са управлявали през последната война, или тези в обърнете кое правило в това. " По-конкретно той предложи: „Бихме могли да напоим градовете на Рур и много други градове в Германия по такъв начин, че по-голямата част от населението да се нуждае от постоянна медицинска помощ ... Може да минат няколко седмици или дори месеци, преди да ви помоля да напоите Германия с отровен газ и ако го направим, нека го направим сто процента. Междувременно искам материята да бъде проучена хладнокръвно от разумни хора, а не от конкретния набор от пеещи псалми униформени пораженци, на които се натъква сега тук сега тук сега там. ”

Предложението на Чърчил, което би означавало да наруши Женевския протокол от 1925 г., забраняващо употребата на отровен газ, никога не е било прието. Неговите военни съветници твърдят, че газовата война ще отклони военните самолети на съюзниците от по-ефективната стратегия за бомбардиране на германските индустрии и градове. Те се опасяваха, че газовите атаки няма да бъдат решаващи и Германия най-вероятно ще отмъсти с опустошителен ефект срещу Великобритания. Чърчил се оплака на свой сътрудник, че „изобщо не е убеден от този негативен доклад", но неохотно се поддаде. „Ясно е, че не мога да направя глава срещу пасторите и воините едновременно", той се оплака насаме.

В статията за американското наследство, написана от професора по история от Станфордския университет Бартън Дж. Бърнстейн, се съобщава също, че висши американски военни служители настояват САЩ да започнат газова война срещу Япония. Генерал-майор Уилям Н. Портър, началник на Службата за химическа война, моли в средата на декември 1943 г. пред началниците на американската армия да започне газова война срещу японците, а на няколко пъти през 1945 г. генерал Джордж К. Маршал, началник на американската армия служители, призовани да използват газ в Тихия океан. Имаше известна подкрепа за тази гледна точка. Ню Йорк Дейли Нюз декларира „Трябва да газираме Япония“, а Вашингтон Таймс-Хералд се съгласи, обяснявайки „Можете да готвите„ По-добре с бензин “. Но това беше мнение на малцинството. Около 75 процента от американците се противопоставят на започването на газова война. След войната ген.

По време на войната САЩ произвеждат около 135 000 тона химически бойни агенти, докато Германия се оказва около 70 000 тона, Великобритания около 40 000, а Япония само 7 500 тона. Въпреки че съюзниците разполагаха с по-големи запаси от традиционни химически агенти, Германия разви далеч по-напреднали и смъртоносни нервни газове, най-вече опустошителните агенти Табун, Сарин и Соман. Те никога не са били използвани.

След войната британският армейски експерт по химическа война стигна до заключението, че Германия би могла да забави южноамериканската трансгранична инвазия с шест месеца, ако имаше газ. „Подобно забавяне“, отбеляза той, „би могло да даде на германците достатъчно време да завършат новите си V-оръжия, което би направило задачата на съюзниците още по-трудна, а бомбардировките на Англия на далечни разстояния значително по-лоши“. Дори през март и април 1945 г., когато германската военна съпротива бързо се срива, Германия спазва обещанието си да не използва газ. Съобщава се, че Хитлер е отказал да обмисли използването на отровен газ отчасти поради спомена си за ужаса от собствените си газове по време на Първата световна война, която временно го заслепи.

Източник:  The Journal of Historical Review , зима 1985-86 (том 6, No.4), страници 501-503.

  •  Това е, което се чувства като бял в Америка
  • Равин: „Избирането“ е по-голяма тежест 
  Може също да ти хареса

image Gaslighting: злоупотреба, която ви кара да поставяте под въпрос реалността  6 март 2018 г. 
  image Бомбеното бомбардиране на Дрезден  5 февруари 2019 г. 
  image Трансгендър Мак Бегс печели за втори път титлата по държавна борба за момичета  28 февруари 2018 г.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39962693
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930