Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.04.2020 21:43 - Това са най-големите открития на Десетилетието в човешката еволюция
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 1490 Коментари: 6 Гласове:
3

Последна промяна: 30.04.2020 21:45

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Това са най-големите открития на Десетилетието в човешката еволюция


28 април 2020 г., 12:26 ч. / BY Briana Pobiner & Rick Potts

image

Някои от най-вълнуващите открития в човешката еволюция се случиха през последното десетилетие. (Програма за човешки произход, Smithsonian Institution)

https://www.smithsonianmag.com/blogs/national-museum-of-

Човешката еволюция е една от най-жизнените области на научното изследване. През последното десетилетие видяхме много открития, които допълват разбирането ни за произхода ни. За да отбележим 10-годишнината от Смитсоновския „Зал на Дейвид Х. Кох с човешки произход “, ето някои от най-големите открития в човешката еволюция от последните 10 години.

Имаме древна ДНК

imageУчените извадиха древна ДНК от тази изкопаема розова кост на 76 000-52 000 години през 2010 г., което доведе до идентификация на популацията на Денисован. (Институт за еволюционна антропология на Макс Планк)

ДНК ни казва много за това кои сме сега. Но също така се вглеждаме в древната ДНК, за да научим за произхода си.

Когато десетилетието започна първо, учените извличаха древен генетичен материал от вкаменена кост на пръста, открита в пещерата Денисова в Сибир. Те тествали този материал и открили, че ДНК не съвпада с тази на съвременните хора или неандерталците. Вместо това, той е принадлежал на неоткрит досега вид на ранните хора, който сега се нарича Денисованс. За първи път беше идентифициран нов вид с помощта на древна ДНК.

Какво ни казва това? Човешкият геном е чудесен архив на връзките ни с древните видове, които вече няма.

Запознайте се с новите ни предци

image737 вкаменелости на Homo naledi , нов ранен човешки вид, обявен през 2015 г. (Изображение на Джон Хоукс / любезното съдействие от Университета на Уитватерсран)

През последното десетилетие ние посрещнахме четири нови вида на нашето родословно дърво, включително тайнствения Homo naledi .

През 2015 г. учените обявиха откриването на вкаменелости на най-малко 15 индивида от този вид в дълбока, тъмна камера на системата "Изгряваща звездна пещера" в Южна Африка. Това е пет години по-късно и все още не сме сигурни как са стигнали до там. Няма доказателства, че са били влачени там от хищници или измити с вода. И в пещерата не са открити други животински кости, освен костите на една сова. Телата бяха поставени умишлено? Ако да, от кого? Мистерия все още предстои да бъде разрешена.

Това, което знаем, е, че останките са от преди 335 000-236 000 години и показват уникална комбинация от древни и човешки черти, което прави Homo naledi един от няколко вида, които се припокриват във времето със собствените ни.

Откритията на вкаменелости разказват повече от нашата история

imageТози 3,8- милионов годишен череп от австралопитеков анамензис помогна на учените да видят как изглежда лицето на ранен човешки вид. (Снимка на Дейл Омори, любезно предоставена от Природния музей на Кливланд)

Не всички открития на изкопаеми водят до нов вид. Но новите вкаменелости винаги разкриват повече от нашата история.

През последните десет години открихме вкаменелости, които разширяват както географския, така и времевия обхват на няколко ранни човешки вида. Но едно от най-вълнуващите открития е почти почти 3,8 милиона годишен череп от австралопитеков анамензис от Воронсо-Миле, Етиопия. Докато тази находка не беше обявена през 2019 г., изследователите бяха открили само парченца и парчета от този вид от различни места в Етиопия и Кения.

Вкаменелости, по-стари от 3,5 милиона години, са изключително редки. Но това, което прави това откритие особено удивително, е, че оспорва предишното предположение, че A. anamensis е бил пряк предшественик на вида Australopithecus afarensis - към който принадлежи известният изкопаем „Lucy“. Благодарение на този череп сега знаем, че двата вида се припокриват във времето.

Правихме инструменти по-рано, отколкото сме мислили

image3,3 милиона години каменен инструмент in situ на разкопката Lomekwi 3 в Кения. (Мисия Prйhistorique au Kenya / Археологически проект Западна Туркана)

Когато мислите за технологиите днес, може да изобразите компютри, смартфони и игрови конзоли. Но за нашите предци преди милиони години това би било каменни инструменти.

Дълго смятахме, че нашите предци са започнали да правят тези инструменти преди около 2,6 милиона години. Но откритие, обявено през 2015 г., тласна тази дата назад. Изследователският екип откри парчета от променен камък в Ломекви, Кения, които датират преди 3.3 милиона години. Тези камъни са по-големи и по-прости от онези, за които преди се е смятало, че са най-старите каменни инструменти.

Новото откритие предполага, че способността за лющене на каменни сечива е възникнала поне 700 000 години, преди да се превърне в обикновен навик в живота на нашите предци.

По-възрастни сме, отколкото сме мислили

imageРеконструкции на най-ранните известни вкаменелости Homo sapiens на базата на CT сканиране на множество оригинални вкаменелости. (Philipp Gunz, MPI EVA Лайпциг, Лиценз: CC-BY-SA 2.0)

Каменните инструменти не са единствените неща, които са по-стари, отколкото сме мислили. Хората също са.

Само преди три години екип учени направиха откритие, което отблъсна произхода на нашия вид, Homo sapiens . Екипът повторно разкопал пещера в Мароко, където група миньори открили черепи през 1961 г. Те събрали утайки и още вкаменелости, за да им помогнат да идентифицират и датират останките. Използвайки CT сканиране, учените потвърдиха, че останките принадлежат на нашия вид. Те също използваха съвременни техники за запознанства върху останките. За тяхна изненада останките са датирани преди около 300 000 години, което означава, че нашият вид е възникнал 100 000 години по-рано, отколкото сме предполагали.

Социалните мрежи не са нови

imageОбсидиан от Olorgesailie, Кения разкри, че социалните мрежи съществуват много преди да мислим. (Програма за човешки произход, Smithsonian Institution)

С платформи като Facebook , Twitter и Instagram е трудно да си представим, че социалните мрежи са стари. Но е. И сега е дори по-стара, отколкото сме мислили.

През 2018 г. учените откриха, че социалните мрежи са били използвани за търговия на обсидиан, ценен за острите му ръбове, преди около 300 000 години. След разкопаване и анализ на каменни сечива от южна Кения, екипът откри, че камъните химически съвпадат с източници на обсидиан в множество посоки на разстояние до 55 мили. Резултатите показват как ранните хора са се свързали и следят по-голям социален свят.

 

 

 

 

 

 

 

 

Напуснахме Африка по-рано, отколкото си мислехме

image2-милионни каменни инструменти от мястото на Шанхен на платото Лос в централен Китай. (Джу Джаою, Китайска академия на науките)

Отдавна знаем, че ранните хора са мигрирали от Африка не веднъж, а поне два пъти. Но не знаехме колко рано се случват тези миграции.

Мислехме, че Homo erectus се разпространява извън Африка до Източна Азия преди около 1,7 милиона години. Но през 2018 г. учените датират нови каменни инструменти и вкаменелости от Китай преди около 2,1 милиона години, като изтласкат миграцията на Homo erectus към Азия обратно с 400 000 години.

Също през 2018 г. изследователите обявиха откриването на горна челюст в Израел, която изглеждаше като тази на нашия собствен вид, Homo sapiens . Челюстта в крайна сметка е на 174 000-185 000 години. Това откритие - заедно с други от Китай и Гърция - предполага, че Homo sapiens се е скитал краткосрочно в Евразия доста преди световната миграция, започнала преди 70 000 години.

image

Бриана Побинер ръководи образователните и пропагандистките усилия на Националния музей по естествена история и ръководи публичните програми на Програмата за човешки произход. Нейните изследователски центрове за еволюцията на човешката диета (с акцент върху яденето на месо), но включва теми, толкова разнообразни, колкото човешкият канибализъм и месоядството на шимпанзето. Любимите й моменти на полето включват заспиване в палатка в Серенгети в Танзания, докато слуша далечните кръгове на хиени, гледа как гордост на лъвовете ядат труп на зебра на кенийския екватор и открива изкопаеми кости, които за последно са докоснати, разбити и изядени от един от нейните 1,5 милиона години предци.

Още от този автор » image

Палеоантропологът д-р Рик Потс ръководи програмата „Човешки произход” в Националния природонаучен музей на Смитсониан. В партньорство с Кенийските музеи Потс води текущи разкопки в Южна и Западна Кения. Неговите изследвания се фокусират върху това как екологичната нестабилност е повлияла на човешката еволюция и на нашите еволюционни адаптации. Куратор е на „Залата на човешкия произход“ на Смитсониан и на пътуващия експонат „Проучване на човешки произход“. Той също е автор на придружителната книга за експонатите Какво означава да си човек?

Още от този автор »  



Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. missana - Много ценен материал.
30.04.2020 21:48
Благодаря, Захариада!
цитирай
2. panazea - Здравей , Захари!
30.04.2020 21:52
Радвам се , че първа прочетох твоите писания !В търсене на първите биороботи. Интересна тема ! Аз не си падам по черепи и кости !
На мен ми дай Слънцето , славеите и цветята.
Поздрав най-сърдечен ! Панацея
цитирай
3. zahariada - missana Да
30.04.2020 23:01
И аз благодаря!
цитирай
4. zahariada - panazea Здравей!
30.04.2020 23:03
Благодаря!
Поздрави и от мен!
цитирай
5. ok3223 - Голяяма мерси БАЙ ЗАХАРИ,
01.05.2020 10:38
за трудът който полагаш, за да ни покажеш истини и неща, познати само на мноого тесен кръг от хора, учени тесни специалисти.
Човешката история е много по- стара, загадъчна и сложна отколкото си я представяхме до скоро.
ОЩЕ ВЕДНЪЖ, ОЩЕ ЕДНО ГУУЛЯМО МЕРСИ ЗА НЕЩАТА, С КОИТО НИ ДООБРАЗОВАШ И РАДВАШ ЧЕСТО ТУК.
РОДЕН СИ ЗА ПРОСВЕТИТЕЛ, КОЕТО Е КАУЗА, ПРИЗВАНИЕ И ТАЛАНТ, И НЕ Е ЗА ВСЕКИ. САМО НА ДОБРИТЕ, ЧОВЕЦИТЕ С ГУУЛЯМО СЪРЦЕ, УМ И РАЗУМ...
ДА СИ НИ ЖИВ И ЗДРАВ И ЗА МНОГО ГОДИНИ!
цитирай
6. zahariada - Да
01.05.2020 13:40
Благодаря!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39925928
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930