Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.12.2019 23:29 - Коледа като слънчев фестивал
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 350 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 24.12.2019 23:30

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 image

Коледа като слънчев фестивал

 19 декември 2019 г.
 ренегат  От Уилям Тайлър Олкот 

от Сън Лоре на всички възрасти [1914]

http://www.renegadetribune.com/christmas-as-a-solar-festival/?fbclid=IwAR2powNuAfG0EPBmTEo8pZaxqJDMZI9zKsgiesJryr23uBWYLObZzBC6NDA

ПОКАЗАНИ от значението на поклонението на Слънцето и широкото му влияние върху примитивните жители на света, в много земи бяха създадени в чест на слънчевото божество, големи фестивали и сложни церемонии, следите от които са се спуснали до нас в модифицирана форма и до днес. Нашите най-важни църковни празници всъщност са, но оцеляването на древните слънчеви празници.

Два пъти в годината слънцето очевидно променя своя курс. По средата на зимата, достигайки най-ниската точка на пътя си, той се обръща и започва да монтира небето; в разгара на лятото, обратно, след като е постигнал най-високата точка, която достига, слънцето сякаш се завърта още веднъж и слиза по стръмните стълби. Тези две епохи, зимните и летните слънцестоене, както ги наричат, които бележат годишния курс на слънцето, са били считани за изключително важни от древните и са породили големи национални празници, които се празнували с помпозност и церемония в целия древен свят.

На празника на зимното слънцестоене мъжете свидетелстваха радостта си, че са свидетели на завръщането на всесилното слънце. За жителите на Гренландия това означаваше ранното завръщане на ловния сезон и всички народи считаха това за знак, че пролетта и реколтите са на път, а сънливият живот на зимния сезон намалява.

В много страни този фестивален сезон е бил известен като „Yole“ или „Yuul“ от думата Hiaul или Huul, което дори до ден днешен означава „слънцето“ на някои езици. От това получаваме думата си „колело“, а колелото е един от древните символи на слънцето, спиците, представляващи слънчевите лъчи. Както ще видим по-късно този символ беше отличителна черта в един от големите слънчеви фестивали.

Прокопий описва как мъжете от Туле изкачват върховете на планината по време на зимното слънцестоене, за да видят приближаващото слънце след тридесет и пет дни нощ. Тогава те отпразнуваха най-светите си празници.

Плутарх, позовавайки се на слънчевите празници на Египет, казва, че „по време на зимното слънцестоене те водят свещената крава седем пъти в шествие около храма, наричайки това търсенето на Озирис, през този сезон на годината, който се нуждае най-много от нуждата на слънцето топлина. "

В Китай Големият храм на Слънцето в Пекин е ориентиран към зимното слънцестоене и най-важното от всички държавни наблюдения на Китай се извършва там на 21 декември, жертвата на зимното слънцестоене.

В наше време редица християнски религиозни празници и фестивали имат ясен слънчев произход. Забележителна сред тези празнични дни е Коледа. „Римското зимно слънцестоене“, казва Тайлор, „както се чества на 25 декември (VIII кал. Януари) във връзка с поклонението на Бог-Слънце Митра, изглежда е било създадено в тази специална форма от Аврелиан около 273 г. сл. Н. Е. И на този фестивал денят дължи подходящото си име „Рожден ден на Непобедимото Слънце“. С пълна символична целесъобразност, макар и не с историческа обосновка, денят е приет в западната църква, където изглежда, че той е въведен обикновено през четвърти век и откъдето след време премина в източната църква като тържествена годишнина от рождението на Христос, Коледа.

Много от ранните сановници на Църквата разкриват в своите писания слънчевия характер на този фестивал. Август и Григорий разговаряха за „светещата светлина и затихващата тъмнина, която следва Рождество Христово“, а Лъв Велики отрича в проповед идеята, че Коледният ден трябва да бъде почитан не за раждането на Христос, а за възкръсването на новото слънце.

Слънчевият произход на големия празник е засвидетелстван в Европа от огньове и изгаряне на дневника Юле и в коледното скандиране „Sol novus oritur.“

Дори жертвоприношенията, принасяни на Слънцето в езически времена по време на големите слънчеви празници, намират своето оцеляване в жертвите на агне, които ние принасяме на Пасхатид, и вол на Коледа. Осветлението на коледното дърво е, но светлината, за да насочи Бога към Слънцето към живота, а празничните питки от царевица и плодове, направени в чест на Слънцето в древни времена, и поставени върху свещените олтари на персите като предлагайки благодарност на Господаря на светлината и живота, намерете техния първообраз в сливовия пудинг, който украсява дъската по време на нашите коледни празници да се веселим. Следователно Коледа не е нищо друго, освен старо езическо празнуване на зимното слънцестоене, празникът да се радваме, че е достигнат повратен момент в хода на слънцето и че животворящата кълбо е достигнала края на своя път на затихващите часове на дневна светлина,




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39945426
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930