Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.09.2019 17:05 - В началото беше словото: Изкуството на Херман Ото Хойер
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 728 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 22.09.2019 17:07

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 image

В началото беше словото: Изкуството на Херман Ото Хойер  16 септември 2019 г. J. Belenger 

http://www.renegadetribune.com/in-the-beginning-was-the-word-the-art-of-hermann-otto-hoyer/?fbclid=IwAR17ihmznkm-LilWdVV5Xpmaw4BysVYNO_9JpztMWW982W90jIsY9M1eb6Y

image„Selbstportrait im Spiegel“ с „Toni“ (Antonia) “от Херман Ото Хойер

Една от най-известните картини от епохата на Третия райх (ако изобщо е имало такава) е безспорно Am Anfang war das Wort (В началото беше Словото) от 1937 г., рисувана от Херман Ото Хойер, немски художник, който, за съжаление, за него, трябваше да премине през изпитанията на двете войни, губейки ръка в процеса и преживявайки позорния живот на затворник на вражеска територия. Въпреки това загубата на дясната му ръка по време на Втората световна война не възпира Хойер да продължи с художествената си кариера и всъщност можем да видим снимки наскици за рисуване на Хойер от гореспоменатата работа само с една оперативна ръка; това наричам постоянство!

Въпреки, че е преминал през двата конфликта като боец ​​Хойер успя да остане жив до 75-годишна възраст, макар че след Втората световна война той трябваше да премине през унижението да бъде затворен за пореден път от Ал-лъжите в собствената си родина за друг няколко години.

Следващата биография идва почти изцяло от Galleria d"Arte Thule. Имайте предвид, че оригиналният текст е лошо преведен от италиански, така че в текста може да се появят някои леки несъответствия, но мисля, че като цяло върших доста добра работа, въпреки ограниченията. Надявам се да го оцените.

биография

Херман Ото Хойер е роден на 25 януари 1893 г. в Бремен . Учи и работи като художник по стъкло в Мец, Нанси и Базилея. Хойер беше описан като сериозен мъж, резервиран, но не настрана, висок, червеникаво-рус и лунички. Преди да извърши военната си служба в Бремен между 1913/14 г. той прекара семестър с Йозеф Голер в Дрезденското изкуство на училището.

Първата световна война

През Първата световна война, в битката при Марна , Хойер е ранен от парче шрапнел и е взет в плен и заключен от британците. Както разказа по-късно, той се почувства като „плъх в клетка“ във Великобритания. Той трябваше да остане в плен повече от две години, за да може да си възвърне свободата. След два опита за бягство без успех той е отведен в концентрационния лагер за „бежанци“ от Грайба в Тунис, който принуждава затворниците до 14 часа на тежък труд и само един кръг за почистване на персонала на всеки 60 дни. При третия си опит да избяга Хойер бе заловен отново точно пред фронта на Триполи и затворен за 60 дни в клетка, с формата на палатка, без да се движи. Следващият етап от неговото военно задържане беше Емзарир, място, поразено от бушуващ тиф и малария.

След това затворническият лагер е преместен в Марсилия. Веднъж там той успял да избяга с приятел, убит от куршум по време на бягствения полет, докато Хойер стигнал до Швейцария с дясната си ръка тежко ранен и счупен. От този момент нататък Хойер трябваше да се научи с големи трудности да работи с лявата си ръка.

След войната най-накрая успя да се върне у дома . От 1919 до 1925 г. Хойер посещава часове в Художествената академия в Монако заедно с Херман Грийбер , любим ученик на Франц фон Стък и Карл фон Мар . През 1922 г. Хойер рисува портрет на д-р Фердинанд Зауербрух , маслена картина, която и до днес украсява стая в университета Чиргуришен Клиник Хумболт в Берлин. През 1925 г. Хойер, който е подкрепен от семейството на пивоварните Карл Рихтер (чийто син е военен пленник), построява селска къща в Оберстдорф (Allgдu) . Хойер рисува пейзажи и портрети там. Монументално причастие (вечеря) на планинската станция на лифта в Небелхорннарисувана през 1929 г. и до днес се вижда в справочник на Heimatmuseum Oberstdorf .

imageХерман Ото Хойер се е специализирал не само в портретна живопис, но и в немския селски живот, както това велико произведение на изкуството на изложението „Артидж Кунст” в Росток (Германия) през 2017 г. ясно показва.

Втората световна война

Херман Хойер стана ранен член на партията NSDAP. С известната картина SA Човек със знаме на свастиката и ранен другар по рамото (1933 г.) (всъщност известен като Bild der Kampfzeit ) той постави изкуството си в услуга на NSDAP. В Дома на изкуствата в Мюнхен през 1937 г. Хойер представи известната картина Am Anfang war das Wort (В началото беше словото), представляваща Адолф Хитлер, който говори пред гражданите на Оберстдорф в първоначалния Kampfzeit от националсоциалистическото движение. Хитлер купи картината за планираната художествена галерия в Линц. Тази картина е възпроизведена в хиляди пощенски картички и художествени списания.

През Втората световна война, макар и лишен от използването на оръжие, Херман Ото Хойер се доброволно се присъединява към Waffen-SS със звание Obersturmfьhrer (лейтенант). През 1943 г. е назначен за професор по художествена академия в Мюнхен . През 1944 г. Хойер участва в изложбата нанемски художници и СС във Вроцлав и Залцбург с портрет на SS-Obergruppenfьhrer Теодор Ейке , рицар на Железния кръст, загинал на руския фронт на 26 февруари 1943 г., когато самолетът му е свален от вражески огън.

Произведенията, включени в изложбата, са включени в последващ каталог, публикуван от главния офис на Райхсфюрер от SS от Wilhelm Limpert Verlag Berlin от 1944 г., озаглавен немски художници и SS. Справочник на художници и творби с 20 картини за изложбата в Залцбург през юни / юли 1944 г. Много от творбите са възпроизведени в пощенски картички. Въвеждането на каталога беше подготвено от генерала SS-Obergruppenfьhrer Waffen-SS Gottlieb Berger, директор на SS-Hauptamt в Берлин.

отава

По време на програмите за "денацификация" от 1945 г. Хойер отново е задържан по политически причини. След освобождаването му през 1947 г. той живее с дъщеря и сина си в Оберстдорф до смъртта му на 30 май 1968 г. Херман Ото Хойер е погребан на гробищата в Оберстдорф.

На този ден и възраст картините на Хойер наистина са трудни за намиране на обществени места. Една от картините му виси в Museum der Stadt , друга в Wittelsbacher Hof, но повечето от неговите художествени произведения са частна собственост.

imageВашингтон, 2 май 2001 г. В друга стая на архива, съдържаща акварелите на Адолф Хитлер, се крие картина от 1937 г., озаглавена „В началото беше словото“ на Герман Ото Хойер. Произведение на изкуството все още не е достъпно за широката публика поради „явно пропагандисткия“ характер. Очевидно някои хора наистина се страхуват, че такъв "опасен" образ може да вдъхнови хората и до днес. (Снимка на Сузана Рааб за The New York Times)

Но ... какво се случи с знаменитата картина В началото беше Словото ?

В голяма част от литературата, посветена на изкуството на Третия райх, картината е представена като модел за създаването на мита за „диктатора, разглеждан като месия“. По нареждане на Съюзническата контролна комисия картината е иззета и отнесена във военно депо на Съединените щати на 13 май 1946 г. До ден днешен картината все още не е достъпна за публично виждане, заедно с четири други произведения, поради картината се счита за „нагло пропагандистка“. Картината в момента е в ареста на американската армия в Центъра за военна история на армията на САЩ в мазето на небостъргач във Вашингтон.

Източници: Galleria d"Arte Thule, Le Prince Lointain, Artnet, Metapedia (Deutsch) и akpool.de

Можете да бъдете първият, който дари няколко шилинга на автора на тази статия в SubscribeStar

  image"Braunhemd Im StraЯenkampf" (кафява риза в улична битка) от Херман Ото Хойерimage"Bauernmahl" (Вечеря на фермерите) (1935) от Херман Ото Хойерimage„Am Anfang war das Wort“ (в началото беше Словото) (1937 г.) от Херман Ото Хойерimage„Ende des Tages“ (Край на деня) (1932) от Херман Ото Хойерimage„Фердинанд Зауербрух в операционната зала“ (1922) от Херман Ото Хойерimage„Йегер“ в Heimatmuseum Oberstdorf от Hermann Otto Hoyerimage„Човекът със SA със знаме на свастиката и ранен другар по рамото“ (1933) от Херман Ото Хойерimage„SS Obergruppenfьhrer Theodor Eicke“ (1944) от Херман Ото Хойерimage„Големият поход“ (1940 г.) В памет на повторното влизане в германската родина на селяните от Галисия и Войлиния от Херман Ото Хойерimage„Vor der Mahd“ (преди косене) от Херман Ото Хойерimage„Selbstportrait im Spiegel“ с „Toni“ (Antonia) “от Херман 



Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39750581
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031