Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.03.2019 10:15 - Защо толкова много древни статуи са с нос-по-малко?
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 767 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 22.03.2019 10:25

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Защо толкова много древни статуи са с нос-по-малко?
image   About this website    
Face of Senwosret III, ca. 1878–1840 B.C. Courtesy of The Metropolitan Museum of Art.

Statue of Amenemhat III, c. 1859–1814 C.C. Courtesy of the Cleveland Museum of Art.

https://www.iflscience.com/editors-blog/why-are-so-many-ancient-statues-nose-less/?fbclid=IwAR1SULY4hRvM17Jer_Nodsssz54CCf3sx23e1SkUq-7LIou0x1QM6ViSu3k

ХУАН АУНИОН / ШУТТЕРСТОК

image От Рози Маккол 15 МАРТ 2019, 15:33  

Веднъж или два пъти и можете да го наречете до злополука, но когато повечето от древните статуи са премахнали носа си, става нещо рибка. Ясно е, че те са били насочени - но защо?

Едуард Блайберг, куратор на египетските художествени галерии на музея в Бруклин, признава, че е нещо, което той е приемал за даденост, докато не забеляза броя на посетителите, които поставят под въпрос нос-ласк за много от статуите на музея. Ако предположим, че е случайно, той реши да се впусне в този въпрос по-дълбоко. Резултатът, изграден въз основа на предишни проучвания за дестабилизацията и задгробния живот , сега се представя в експозиция, наречена "Поразителна сила: иконоборство в древен Египет".

"Съвместимостта на моделите, при които се открива повреда в скулптурата, подсказва, че е целенасочена", каза Блайберг пред Artzy . Не само атакуваните статуи, но дори 2D релефите показват доказателства за умишлено разрушаване.

Блайберг твърди, че произтича от факта, че древните египтяни действително вярвали, че иконите съдържат душите на починалия или същността на божеството. Следователно статуите, релефите и други образи стояха като един вид портал между света на живия и свръхестествения свят на боговете и мъртвите - ритуалът би активирал статуята така, че да стане обсебена от духа на неговото подобие. 

По-голямата част от изображенията се съхраняват в гробниците и храмовете на цивилизацията. В първия случай, потомците на починалия могат да хранят предците си в задгробния живот с подаръци (понякога буквално храна). В последните смъртните могат да изпратят приносите на боговете в замяна на тяхното пазителство към Египет. Тази вяра дава на тези идоли власт - и единственият начин да се отнеме тази власт е чрез актове на вандализъм. 

"Увредената част на тялото вече не е в състояние да свърши работата си", обясни Блайберг .

И така, без уши, тя не може да чуе вашите молитви. Без оръжия, тя не може да приеме предложения. И без нос, не може да диша. Това ефективно "убива" иконо-духа. Един дребен разбойник, казва Блайберг, може да отреже носа на наградата си, за да попречи на човека да си отмъсти. 

Древният Египет има дълга история на увреждане на човешките образи, продължава той. Например в праисторията, мумиите са умишлено повредени. Иероглифите предлагат инструкции, които включват изгарянето на восъчни фигури към воините, които се отправят към борбата, а фараите разпространяват декрети, заплашващи да накажат онези, които биха стигнали дотам, че да унищожат тяхното подобие. По-късно, когато е пристигнало християнството, скулптури, релефи и други икони на древни египетски божества са били вандализирани, за да попречат на "езическите" демони да възкръснат. 

"Образите в публичното пространство са отражение на това кой има силата да разкаже историята на случилото се и какво трябва да се помни", добави Блайберг . 

Но практиката на унищожаване на икони не е ограничена само до Египет. Подобни действия на вандализъм са показани върху портрети, датиращи от Гърция, Рим и Персийската империя. Според Марк Брадли от Университета в Нотингам, Великобритания, може да е така символично за "нос-докинг" - реално наказание в класическия свят, древен Египет, предколумбийска Америка, средновековна Европа, ранна Индия и арабския свят.

Византийският император Юстиниан II разкъса носа си, когато той беше свален от ръце, за да не се опита отново да го вземе. (Все пак го направи.) Докато Херкулес си спечели прозвището „Нос Докер“ след склонността му да отреже носовете на вестителите, които не казаха това, което искаше да чуе.

"Това е силно символичен жест, свързан с обезсмисляне, унижение, видимост, изключване, загуба на идентичност и болка", пише той . Докато заличаването на мощни мъже и жени в историята чрез унищожаването на техния имидж е добре позната практика, която се среща в много различни страни и времеви периоди - всъщност, ние все още го виждаме днес .

И така, точните мотиви на тези вандали може да останат неизвестни, но можем да сме сигурни, че не е случайно.

[H / T:  Artzy ]




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39738380
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031