Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.02.2016 10:26 - Безкрайни историческа драма руско-британската отношения
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 667 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Безкрайни исторически драми в руско-британските отношения История - 01.19.2016 

Надпис на изображението: Има по-добри времена: Руският президент Владимир Путин се срещна с кралица Елизабет по време на официално посещение в Лондон през 2003 г.
http://www.zahariada.com/
image

Между 1805 и 1812 г., Русия е била разкъсвана от години на Наполеоновата инвазия, конфликтът между франкофон аристократизъм и прост, наивен чистотата на Майка Русия, която се състоеше от неграмотни селяни.Роман на Толстой е посветена главно как Санкт Петербург денди започне да разберат истинската същност на собствения си народ."Война и мир" - един напълно измислен свят със своя собствена, невероятно правдоподобен атмосфера, но подобно на други руски романи, той отразява руската света, Руската идея за мястото на страната в човешката цивилизация и борбата му с външния свят.

Забележително е, че и днес, през 2016 г., ние сме отново тясно свързана с Русия, тъй като страната заема важно място в съзнанието ни: ние осъждаме Русия и я плашеше, и Русия по-враждебно и пренебрежително към нас, отколкото когато и да било след смъртта на Сталин. Не фигура на международната сцена не предизвика толкова възхищение и недоумение, Владимир Путин. Все пак, ако някой си мисли, че тесни панталони и диамантени огърлици Толстой драма героите са напълно различни в Русия, е да мисля отново. Косата може да са се променили, но войната между народите и културите днес са същите, както е описано по времето на Толстой.

Днешният Kremlin презира dekadenskuyu, двулична Америка и Великобритания, както и насърчаване на агресивен национализъм и специалната мисия на Русия в световната история. Въпреки това, същите олигарси в британските туристически автомобили и купуват къщи в Лондон, гледане на английския футбол и учат децата си да британските училища.

Осъждайки автокрация Путин и неговата политика на авантюризма, ние сме оставени на милостта на нашия собствен "rusomanii", защото, противно на параноик реториката на Кремъл, ние се възхищаваме руската култура и история, Толстой, Пушкин и Ермитажа, Болшой театър, Чайковски и Шостакович, и триумфи и трагедии на династията Романови още улавят въображението ни.

Въпреки това, ако културата е някой, надеждна основа за сътрудничество с Русия на Путин, както е било в ерата на Съветския съюз, трябва да се спомене, че културният обмен винаги е бил труден и напрегнат, като силата и култура се преплитат в живота, както и в романите на Толстой ,

Взаимното привличане между Русия и Запада има дълга история, тя се основава на смес от осъществимост и съперничество, страх и възхищение. Нищо наистина не е толкова просто, колкото може да изглежда: човек вижда в бойниците на символа на Кремъл на самата Русия в цялата си ужасна величие, и все пак тази сграда - дело на италиански художници от Ренесанса, внесени цар Иван Грозни в 1485-1495 съответно.

След 1613 династията Романови пое службата на английски и шотландски наемни войници, художници и лекари, но ги държат в изолация от собствените си хора. Заплашително хиперактивно Петър Велики призова Русия да приеме Western маниери, за разписание и културата в столицата си, Санкт Петербург (дори правила на етикета, предписани от руските мъже не плюе и повръщано на обществени места, а жените не рисуват черно зъбите). Той иска изпълнение на правилата, лично да се счупи лице непокорни гости и организиране напляскване тяхната юрисдикция, ако се осмели да се подчини на заповедите му.

До началото на царуването на Екатерина Велика и на френски и английски стил доминира живота на руския съд.Императрицата и нейният любим принц Потьомкин нарича по този начин "Англомания". Те обожаваше британски картини от Джошуа Рейнолдс наела британски градинари (забавен, личен градинар Катрин носеше Буш говори фамилия). Шотландски архитект Шарл Камерън е бил поканен за изграждане на дворци в неокласически стил, Jeremy Benthem и брат му са били наети за строителството на кораби, и шотландския адмирал Самюъл Грег - да ги командва. Дори и тогава, както и сега, Англомания се комбинира с враждебността между Лондон и Санкт Петербург.

В епохата на царуването на внук на Катрин Александър I, който управлявал Русия по време на "Война и мир", някои придворни притежавали по-добре френски, отколкото руски. Когато Александър е във война с Наполеон, героят на Пиер Безухов Толстой идол Наполеон и френския модернизъм, като презря изостаналостта на Русия.Инвазията на Наполеон през 1812 г. помогна на героите на Толстой, Пиер и Наташа, да преоткрият собствените си russkost.

Този нов дух на времето е олицетворена в наследник на Александър I, Николай I, който е видял потенциала за Руският православен националистичен кръстоносен поход. Грешка Неговата доведе до поражението, че Русия е претърпял в Кримската война срещу Англия и Франция, двете култури, че руската най-почитаните (а също мразеше), и да го ускори освобождаването на крепостните селяни и либералната разцвета на руската култура под формата на "Война и мир", и и "Престъпление и наказание" от Достоевски.

Толстой е дълъг път, за лична еволюция. Го като като офицер, а франкофон и отчаяна прелюбодеец, които са собственост wenches на замъка, той сложи край на живота на един фанатичен Christian социалистите, да припява и идеализирана руските селяни.

След петдесет години на студени отношения с Франция и Великобритания, Александър III и Николай II, синът му отиде на сближаване с две западните демокрации, и в същото време, те насърчават в тяхната страна, руски национализъм ограничен. Николас видя себе си като велик княз на седемнадесети век, не европеизира император, той изгони етническите езици на народите на Русия и се наложи на руския език, и в същото време, неговите любовни писма до императрица Александра са написани на английски език. Начинът, императорската династия Романови в момента се състои главно от германци, благодарение на векове на кралските бракове с тевтонски принцеса.

След революцията, Сталин провъзгласена марксистко интернационализъм, в същото време, на практика, следвана политика на агресивно ксенофобска национализъм, който по ирония на съдбата, използвани становища пропагандни на граф Толстой през 1812 г. както в момента, потвърди моралното превъзходство на Русия.

Падането на комунистическия режим през 1991 г., се обърна тази тенденция: поклонението на западния начин на живот, американската култура, лондонските луксозни стоки в първите години след разпадането на Съветския съюз, е сравнима с почитането на всички французи в ерата на "Война и мир".

Днес там е друг остър завой. Отношенията ни арктически студ, презират западната култура, навсякъде изтъква превъзходството на Русия. "Руският народ - на базата на уникална цивилизация", каза Путин, почти повтаряйки думите на Николай I. И все пак ... ние все още се чете Толстой, а те все още мечтаят за футбол, "Челси" и за живота в Лондон Downtown.

За справка: книгата на Саймън Монтефиоре Sebag "Романови: 1613-1918", публикувани от «Weidenfeld», освободени 28 януари 2016.

Източник




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39985556
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930