Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.02.2015 20:01 - Българската риба Тутхон ( белуга б.а), която е дала българското име на гр. Анхиало, Тутхон
Автор: marknatan Категория: История   
Прочетен: 15082 Коментари: 23 Гласове:
3

Последна промяна: 23.02.2015 05:19

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 На монета издание на Анхиало намираме една от трофейните риби намерила описание в сведението на Теофан, като българската риба ксистон, прословуатата Белуга,  от Теофан транскрибирано  от българите,  като Тутхон и дала наименованието на град Анхиало на Български. Тутхон, мястото където също се лови описания от Теофан ксистон. 
                        image




                                  Делфин, между риба тон отгоре и белуга отдолу.

 Голямото риболовно богатсво  и значението на Анхало, като център за промишлен риболов, с Делфин,  "прочут рибар",   символ за    голямо риболовство. Така се отбелязва статуса на Анхиало, като промишлен риболовен център. На монетите са намерили място и ценната стока на града - риба тон и белуга. Муун изгради своята империя само на риба тон, а Анхиало са имали и българската риба тухтон

" В реката наречена Куфис, където се лови Българската риба ксистон (Ancient Greek: ξυστόν)" пише Теофан.  
Рибата се е наричала Тутхон и от нея са правили Туткал, най-добрият в света. Туткал е лeпило, лепяща кал, тут кал, за маймуните, които не знаят прaбългарски.Това е най-благатa риба , толков е блажна, че една хапка дава енергия за един ден. А кожата и е като гласпапир ( стъкло и хартия  , шкурка б.а.) от нея българите са правили ръкавици с които са късали чорапогащниците на гъркините
Теофан дава името на посочената от него "българска риба",  като го превежда на гръцки, като ксистон. Той постъпва, като мнозинството древни автори, като дава превод на собствения си език на чуждо наименование. Например Херодот нарича Кавказ, което на персийки означава Бича, Кравешка планина, като Таурус, което нагръцки е Бича , Кравешка планина, т.е. дава преведено названието, посочва името с превода му. Така постъпва и Теофан, като превежда чуждото името тутхон, показва го с гръцкия му превод ксистон. Ксистон означва, късо метателно копие на гръцки.( виж по долу б.а)  
Теофан е посочил, къде се лови, обиталището и, около р. Куфис при Керч. На монетите от Анхиало я намираме и изобразена, като стоката гордост на града. Общото между двете места Керч и Анхиало е т нар Българска риба, дадена с гръцкия и превод ксистон, в описанието на Теофан и гравюрата на монетите и Българите. От установеното, че при Куфис имаме трофейна и високо ценена риба,  наречена с прозвище българска, а при Анхиало имаме изображението на тази прочута риба го намираме  единстевното общо  и в двата случая наред с  българите. Тук българите са наречкли Анхиало с незивестното Тутхон.  Това дава основание да изведеме, че българите а нарекли града Тутхон на името на тази риба опрделен, като българска и посочена с превода на гръцки на и името и  ксистон, копие.  Името и и на българки е означавало, копие. На прабългарския на тези т нар българи, копие е тутхон, това е и названието на тази риба, станала нарицателно, като българската риба. На гръцки ξυστόν - http://en.wikipedia.org/wiki/Xyston ) е дълго 3.5-4 м копие хващано с двете ръце, заострена тояга, javelin; (виж Копието на Александър от мозайката с Дарий. където той го държи с една ръка.
В самото описание от Теофан на т.нар. неизвестна риба, което според Моравчик, било дадено със добре познатото , забележете вече не неизвестно понятие ксистон ( тутхон блг.), то ако сравниме тялото на белугата или на която и да е есетрова риба приликата със харпун или ктистон на гръцки, е очевидна.  От изложеното следва да не се опитваме да намериме, точното и име на непознатия език, а да забележиме, че Теофан я нарича Българска риба, и я описва с думата на гръцки за харпун
Под чертα ( в ГИБИ б.а.)  е записано, че Българската риба била вероятно една и съща със βερζιτικον.

Това са наукообразните откровенич на небезисветсния западен лайномет написал историята на прабългарите Моравчик. Записаното у Теофан ζυστον не било ζυστον, а искал да каже βερζιτικον !?
На други места е обяснено, че това е вид есетрова риба. 
В предишния ред Теофан е записал друга риба, която се хваща там наречена "мурзулин", но тук не се бил объркал и израза се счита за "хапакс феномен" , т.е. когато в текст се среща само веднъж нова дума или фраза, дума със значение на неизвестен език, която може само да се инерпретира по смисъла на текста.

( " хапакс феномена" ксистон било пичатна грешка, защото попа бил пиян, според европския лайномет б.а.) 

Показателно и в полза на изложеното тук е факта, че в  провинциалното монетоиздаване на нито  един от "българските" черноморски градове не се откриват монети с типаж " риба /за риболов/ от типа на Анхиало, промишлен риболов. 

Монетен реверс промишлен риболов за

                                                                   АНХИАЛО
 

image
                                              Криспина Августа 178-182 ( съпруга на Комод)

                     image
     
                                                    Юлия Домна 

image

                                                                        Maximinus I Thrax

image


                                                                          ГОРДИАН III


Изображения с риба от този типаж има както се очаква едва при Византион ( Константинопол), но не и от Одесос ( Варна), Аполония ( Созопол), Месемврия ( Несебар) , Деултум ( Бургас) Дионисополис ( Балчик), Истрос, Калатис( Мангалия), Томис ( Констанца), Истрос( изображнието тук на орел-делфин не спада към тази група б.а)  

Монетите с типаж промишлен риболов са налични едва при Бизантиум:


                                                           ВИЗАНТИУМ

image                                                           Калигула 137-141  Бизантиум





image
                                                               САБИНА БИЗАНТИУМ
image


                                                     Криспина Византиум

 image
                                                                       ГЕТА БИЗАНТИУМ








image



                                                           Мамеа Бизантиум






               image
                               Анхиалски рибари на мола за паламуд


Белугата достига до тон и половина и над 5 м дължина и стова конкурира Голямата Бяла Акула и Тигровата акула за най-голяма хищна риба . Такъв е екземпляра уловен във Волга през 19 век
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Beluga.JPG   В музея в Татарстан се пази еднотонова белуга с размер над 4 м.  
Разпространена някога главно в Каспийско и Черно море днес белугата е застрашена поради изключитлно скъпия и хайвер, което води до безогледното и унищожаване и вида е поставен в състояние на невъзрващемост. Въпреки сериозните на хартия мерки взети за запазването и в Русия, предстоящето и изчезване предстои, защото икономичеката изгода за бракониера е баснословна. Само един уловн екземпляр струва на черния пазар,  колото 15 годишната заплата на редовен рибар.
Ето този улов на тзи огромна прилична на акула риба отвида есетрови, съществували по времето на динозаврите е описал Теофан и е записал, че се лови с харпун, от т. нар. Нед Ландовци, ( известният харпунджия на Жул Верн от" 2 000 левги под водата" -/Капитан Немо/  или както са получили името си харпунджиите от рибата Белуга, която ловуват, Блъгари, което е лесно обяснимо поради есеството на такъв тип риболов.  
Народите препитаващи се от белуга са Блъгарите. Рибата е основна храна за степните народи. Поляци, шведи, финландци и др. степняци дължат съествуванто си на нея.

Пушкин е описал жетвата на риба от степняците в Емелян Пугачов, монголците се хвалят в повестса си със силата си, като изтъкват, че могат да счупят гръбнака на Тайман, прочуатта днес монголска пъстърва, със западна граница на разпространение р Кама и Печора.       Големия Анхиалски ( днес Бургаски б.а.) залив, свързан със големите заблатени езера  е предлагал подобно на отсрещния район на Куфис при Керчблагоприятни условия за силно риболовство с главен център Анхиало.  Прочутата трофейна риба намерила описание в сведението на Теофан, като българската риба ксистон , описаната, като Българската риба ксистон от Теофан транскрибирано  от българите,  като Тутхон, е дало и името на града за т нар българи Тутхон, мястото, където се лови от българите тутхона, наречена българската риба от Теофан.   

        image Друго издание   с ценната стока на града- три белуги- българската риба тухтон.   
 На монетите са намерили място и ценната стока на града - риба тон и белуга.
На други монети е отбелязана една от другите гордости  стока от импорта на Анхиало- виното, символизирано с грозд.
Винпрома, риболовството и млечно киселите култури и други зърнени за мезе са разнесли славата на Анхиало и са спомогнали за разраставанет му. Идването на българите е сложило край на "тракийската"  идилия. Българите изкоренили лозята, замърсили залива, изсекли пасищата на миролюбивите тракийски овци, с една дума превърнали Анхиало в пустиня. А кво друго да се добива в пустинята освен сол. По стар кримски обичай българите изградили манифактурно солодобивно производстсво.   
Избора на Анхиало за рибната борса на Балканите не се дължи само на риболова от Анхиалския залив, а е спомогнато и от централното му  удобно разположение осигуряващо лесен и безпрепрятствен достъп, както по вода така и по суша . Риболовните флотилии на останалите черноморски пристанища са оставяли стоката си на удобно за всички място по средата, а от тук се е извозвало лесно за вътрешността на балканите и големите градове на Траки и Илирик,  Адрианопол, Филипопол, Сердика и т нат бе да се налага да се премнават старпланиснките проходи или да се заобикаля Сранджа  и така директно и удобно е обслужвано многомилионнто население на Тракия, 



Гласувай:
3



1. raders - Българска риба ли??? Че от кога и ...
18.02.2015 20:44
Българска риба ли??? Че от кога и рибите станаха български? Да не би да са проговорили на този език?
цитирай
2. marknatan - Българска риба ли??? Че от кога и ...
18.02.2015 21:40
raders написа:
Българска риба ли??? Че от кога и рибите станаха български? Да не би да са проговорили на този език?



;маймуно прозда не може да пишеш с правописни грешки

клишета от наръчника на психопата боцман пичатиш
деба и психясалата ти маймуна нередовна и за шаран немаш мозък ветеринарна отрепка
цитирай
3. syrmaepon - Въпросът е какво значат двете думи ...
19.02.2015 14:45
Въпросът е какво значат двете думи ксистон и тутхон: рибата е кръстена "подобна на копието ксистон или на обща характеристика - дължина, острие и прочие. Та тутхон какво означава ? копие или характеристика на копието - дължина, острие, твърд , или друго ?
цитирай
4. marknatan - Рибата се е наричала Тутхон и от нея ...
19.02.2015 16:37
Рибата се е наричала Тутхон и от нея са правили Туткал, най-добрият в света. Туткал е лeпило, лепяща кал, тут кал, за маймуните, които не знаят прaбългарски.Това е най-благатa риба , толков е блажна, че една хапка дава енергия за един ден. А кожата и е като гласпапир ( стъкло и хартия
, шкурка б.а.) от нея българите са правили ръкавици с които са късали чорапогащниците на гъркините
цитирай
5. marknatan - Теофан дава името на посоечната от ...
19.02.2015 18:31
Теофан дава името на посоечната от него "българска риба", като го превежда на гръцки, като ксистон. Той постъпва, като мнозинството древни автори, като дава превод на собствения си език на чуждо наименование. Например Херодот нарича Кавказ, което на персийки означава Бича, Кравешка планина, като Таурус, което нагръцки е Бича , Кравешка планина, т.е. дава преведено названието, посочва името с превода му. Така постъпва и Тофан, като превежда чуждото името тутхон, показва го с гръцкия му превод ксистон. Ксистон означва късо метателно копие на гръцки.
Теофан е посочил, къде се лови, около Куфис при Керч. На монетите от Анхиало я намираме и изобразена, като стоката гордост на града. Общото между двете места Керч и Анхиало е т нар Българска риба, дадена с гръцкия и превод ксистон, в описанието на Теофан и гравюрата на монетите и Българите. От установеното, че при Куфис имаме трофейна и високо ценена риба, наречена с прозвище българска, а при Анхиало имаме изображението на тази прочута риба го намираме единстевното общо и в двата случая наред с българите. Тук българите са наречкли Анхиало с незивестното Тутхон. Това дава основание да изведеме, че българите а нарекли града Тутхон на името на тази риба опрделен, като българска и посочена с превода на гръцки на и името и ксистон, копие. Името и и на българки е означавало, копие. На прабългарския на тези т нар българи, копие е тутхон, това е и названието на тази риба, станала нарицателно, като българската риба.

П.П. За улеснение на читателките отговорите с поясненията се включват немедлено в текстовото съдържание на дисертацията
цитирай
6. syrmaepon - Ясно ми е, че когато разноезични ...
20.02.2015 09:50
Ясно ми е , че когато разноезични народи живеят в съседство много пъти имена и топоними стига да е възможно всеки превежда на своя език, понякога измисля свое. Например върхът Елбрус има десетки наименования на всички езици на кавказки народности. Въпросът, е дали рибата има исконно гръцко име или е преведено буквално българското или е заменено с нещо друго. Същото важи и за Анхиало - българите може да са превели гръцкото име или да имат свое /предполагам, че това ти харесва повече/ . Прочетох, че Анхиало превеждат като "близо до солта", но наистиина не е задължително и българското да значи това.
По отношение на рибата и риболова. Може да не ти се вярва, но в тюркските езици има исконни названия на различни риби. Например според Толстов най-първобитната култура в Хорезм - келтимаринската на риболовци /Аму даря/, които също познават първобитно земеделие

"Раскопки наилучше сохранившейся кельтеминарской стоянки Джанбас-4 (1939, 1940, 1945 гг.) позволили нам восстановить общий облик этой своеобразной культуры.
Кельтеминарцы изготовляли свои орудия исключительно из камня и кости. Культурный слой стоянки содержал бесчисленные кремневые поделки, прежде всего миниатюрные, узкие «ножевидные пластинки», обработанные для различных функций (скребки, скобели, проколки, вкладыши-лезвия крупных костяных орудий). Из таких же пластинок изготовлялись своеобразные миниатюрные наконечники стрел с одним шипом и односторонней обработкой, наряду с которыми встречаются и тщательно обработанные с двух сторон плоской отжимной ретушью узкие треугольные наконечники. Крупные орудия делались из шлифованного камня — таков, например, большой каменный топор трапециевидной формы. Украшения изготовлялись из раковин, преимущественно привозных (к этому мы вернемся ниже), и камня. Наиболее характерны мелкие цилиндрические раковинные бусы и овальные подвески с просверленным у одного из концов отверстием, сделанные из раковин или каменных шлифованных пластинок. "
цитирай
7. syrmaepon - "Пищей служила главным об...
20.02.2015 09:55
"Пищей служила главным образом рыба, преимущественно щука и сом. Кости рыб буквально переполняют культурный слой стоянки. Но, наряду с этим, немалую роль играла и охота. Кости кабана, оленя, водоплавающей птицы также достаточно обильны."

"Ближайшие параллели кельтеминарской культуре мы найдем, с одной стороны, в обнаруженных одной из экспедиций А. Стейна, в аналогичных топографических условиях, неолитических стоянках южного Синьцзяна[2], с другой — в открытых за последнее время, уже после наших стоянок, несколько более поздних стоянках западного Казахстана (район станции Саксаульская, к северу от Аральского моря), справедливо рассматриваемых исследовавшим их А. А. Формозовым как поздняя стадия кельтеминарской культуры. Здесь уже налицо скотоводство[3]. И. В. Синицын сообщил нам, что сходный с кельтеминарским[4] материал обнаружен им в Нижнем Поволжье. Близкую параллель кельтеминарским памятникам представляют, впрочем, как и местонахождение у Саксаульской, более поздние, чем Джанбас-4 (медь, плоскодонные сосуды), стоянки прикамского энеолита, особенно Левшинская стоянка у устья реки Чусовой (конец III тысячелетия до н. э.). Более отдаленные параллели можно отметить в южносибирском неолите. Традиции, очень близкие к кельтеминарским, переживают позднее во II-I тысячелетиях до н. э., в культурах шигирского типа в Приуралье, в приобском пережиточном неолите того же времени. Менее отчетливые, но все же несомненные связи ведут нас в круг неолитической культуры «ямочно-гребенчатой керамики» северо-востока Европы, и в ранние этапы культуры энеолита и бронзового века евразийских степей - древнеямную культуру III тысячелетия до н. э. в Восточной Европе и афанасьевскую культуру III — начала II тысячелетия до н. э. в южной Сибири."
цитирай
8. syrmaepon - Като стане въпрос за тюрките и ри...
20.02.2015 10:06
Като стане въпрос за тюрките и рибата и винаги се сещам за американската история за пилигримите дето индианците им показали как в пясъка да засеят царевица. В едно филмче индианецът сложи семе или семена в умраяла риба и зарови рибата в пясъка. Тоест рибата се използва като тор.
Разликата между варварството и цивилизацията е в това, че варваринът винаги остава максимално близо до природата, наблюдава я използвая и не се нуждае от нищо друго )
цитирай
9. d3bep - Хахахаха. . Добре. Очевидно си н...
20.02.2015 13:07
Хахахаха.. Добре.
Очевидно си нацелил и великолепните източници на бац Гамир...
Абе нема лошо, всек оразсъждение по някаква тема заслужава живот, стига да е поне в минимална степен методично ебаси.

Струва ми се, че тоя заради мен го направи. Тоя веселюга видя, че аз и баща ми сме живели в Поморие и реши да ни разкаже играта , бухахаха.
Като според мен д отози ден не можеше да посочи Поморие на картата. Изведнъж обаче му попадна некой изречение в моравишкия превод и почна да добива туткал от морска сол...

Поздрави!
цитирай
10. marknatan - Сирма, Тук вече се появи един пси...
20.02.2015 21:14
Сирма,
Тук вече се появи един психопат от м род да обяснява, че рибата не знаела български, как да е българска риба.
"Въпросът, е дали рибата има исконно гръцко име или е преведено буквално българското или е заменено с нещо друго. Същото важи и за Анхиало - българите може да са превели гръцкото име или да имат свое /предполагам, че това ти харесва повече/ . Прочетох, че Анхиало превеждат като "близо до солта", но наистиина не е задължително и българското да значи това."
От наличния текст на Теофан ти не можеш ли да си съставиш представа кво пишело и " дали рибата има исконно гръцко име или е преведено буквално българското или е заменено с нещо друго" ?
Ето какво е записал Теофан:
" В реката наречена Куфис, където се лови Българската риба ксистон (Ancient Greek: ξυστόν)"
Исконното гръцко име на рибата е " Българската риба " . Това е името на тази прочута риба, известна е сред, гърците, като "българската риба" и е указано, къде се хваща, около Куфис.
"Въпросът, е дали не е хващана с куфари и от кого е хващана , от гърците ли е, щом нямат име за тази риба и защо е наречена българска риба от гърците и това дали не е превод на български на гръцкото и име, българска риба на гръцки, гърците може да са превели гръцкото име или да имат свое и името и дали е преведено буквално от българското и име на гръцки, и да означва българското име или е заменено с нещо друго, означаващо българскотои име на гръцки, но на български не е било българското име, а нещо друго на български и тогава, какво е означвало българското име на български непреведено на гръцки, а по български, може би хуни/ предполагам, че това ти харесва повече/?
Гърците може да са превели гръцкото име " българската риба" a по " български" да е значело " кимерийската хунска прариба на тракийците"
цитирай
11. marknatan - Риба " ксистон" не съ...
20.02.2015 22:00
Риба " ксистон" не съществува в гръцкия и затова е коменатирано от научените разботници, че попа билпиян,

било пичатана грешка и т нат " у Теофан ζυστον не било ζυστον ( ксистон), а искал да каже βερζιτικον" /беркситикон/.

Има такъв термин, ксистон, не е непреводимо и неизветсно понятие, гръцки термин е, но не означва вид риба , а метателно копие- ксистон.
Есетровите риби имат този аеродинамичен вид, това са си живи торпеда или, образно предадено копия и Теофан предава с гръцкия термин името на нарицателното " българска риба".
Т.е. теофан или превежда непознат термин с гръцкото му значение копие,( от там и на бъгарски рибата е означавала копие, но не ксистон което е на гръцки, а неизвестен български термин за копие, което определих по тази хтук хипотеза за Тутхон ) или пък Теофан директно транскрибира непознатата му българска дума и я предава погърчена като " ксистон" което звучи като гръцка транскрипция на Тутхон.
Третата възможност няма, след като е записал това ксистон. То означава или транскрибирана на гръцки българска дума звучащо като ксистон, какъвто е случая с десетки титли дадени с гр транскрипция или е директния и превод, както е, в много случаи и посочих херодот
защо се спрях на тутхон и как го извеждам поясних
Българите са нарекли Анхиало на база нещо отличително уникално и специфично само за този град ( и не е на сол, солата не е уникат и солодобива не принадлежи само на анхиало На прктика най-големия солодобив е вкрим и от там се запасяват всички Анхиало е думата записанат в древногръзката легенда за създавнето на град Анхиало от Садранапал 900 г преди Христа и няма гръцко обяснение а асирийсо и е с незивестна етимология )
Българите наприемр преимоеноват одесос на Варна пак по своя уникална причина Ми това е Вар, Град наричат го Града
Преименоват Константинопол на Цариград и тнат
Тук с Анхиало доакзано от провинциалното монетосечене се окчза единстевния черноморски град с промишлен риболов до който са се опрели българите и те са го нарекли на база тази отличителност, риболов на българската риба
И понеже имаме налично уникалното название дадено на Анхиало от българите Тутхон то това назваие е дадено на база нещо специфично което обозначава града и тва казахме извън съмненеи е риболова то Тутхон е свързан с него
И тъй като на две места в Черномерието имаме и българи и риба то името на рибата е тутхон
( българите не може да са превели гръцкото названи на анхиало, защото такова няма Анхиало немало обяснение на гръцки значи било тракийско ( асирийско) предположението че значи е неиздържано и необосновано сол солата не е уникат и солодобива не принадлежи само на анхиало На прктика най-големия солодобив е вкрим ( за пригледност ще проверя името на това световно изветсното в Крим Имм хубава гравюра със сттици каруци откарващи сол от там така
Сол се е добивала по цялото черноморие от малки заливчета или даже изкустевно изкоавани басейни в скалите )
Нещо повече, на гръцки рибата съществува и е известна, като " българската риба" . От там аз в т. 3 гл 5 в нарочената Теза , изведох и името и БЕЛУГА, от блгари .
То си оди като кон с каручка. Блгарската риба, рибата на блгарите - б(е)луга.
Това е названието с което е известна днес.

Логиката при това извеждане е като логиката и в тази тема. Рибата е Нарицателно. Теофан я нарича Българската риба.
Толкова е известна, че е станала нарицателно . (Казахме , като Ксерокс. Ксерок е фирмата а не машината, но е станало Нарицателно)
цитирай
12. d3bep - Баща ми не ти каза, ама солодобивът е ...
20.02.2015 22:38
Баща ми не ти каза, ама солодобивът е другото нещо, по което много се е ровил.. Има в Поморие музей на солта ,където претендират незнам си кво си. Но истината е, че няма реално доказателство за античен добив на сол там. Музеят е просто туристически. Иначе лагуната е вероятно най - доброто място на черно море за добив на сол и определено е древна, както поакзва калта, кояот е пълна с вкаменени черупк ии по мое недоказуемо допускане може би е някаква много раншна форма на образуване на нефта. Но има там голямо езеро да го наречем, коеот само се захранва със вода от морето при големите приливи през зимата и само изсъхва. Така и са станали там солниците, но за древни солници е трудно да се говори .

Аз лично не знам откъде идва името, ако някой го докаже го чака поне докторска степен, това е един от най - непреходните силни градове на наша територия и само глупостта им да си подпалят града на първо време в началото на 20 век и отй да изгори целия и да не остане нищ остаро, и като допълнение да направят референдум да откажат промишлено пристанище, щото цапал, го превърна в трети град на морето, при положение че има всички данни да бъде първи. Но името категорично не е гръцко, не е и асирийско, може би е на някакъв малоазийски език ,ама там са твърде много и твърде неизвестни са. Мнозина мязат на гръцкия ,но не са гръцки.

Има хипотеза, че карийците или милетците, но не гръцките, а тези преди тях, са имали вземане даване с тея земи.
цитирай
13. marknatan - дзвер, Първо дамата, С цел пълно ...
20.02.2015 23:37
дзвер,
Първо дамата,
С цел пълно задоволяване нарастващите потребност на Сима да не пропусна да отбележа, убягналото най-важно обяснение, посоченото и тук, ккто и в т 2 гл 15 на Ист Анрх за Белугата дала името на българите, че става дума за грешен превод на пасажа цитираното тук"
"Ето този улов на тзи огромна прилична на акула риба отвида есетрови, съществували по времето на динозаврите е описал Теофан и е записал, че се лови с харпун,
/ от т. нар. Нед Ландовци, ( известният харпунджия на Жул Верн от" 2 000 левги под водата" -/Капитан Немо/ или както са получили името си харпунджиите от рибата Белуга, която ловуват, Блъгари, което е лесно обяснимо поради есеството на такъв тип риболов./"

Правилния превод е, " в Куфис където българската риба се харпунира"

Това ксистон ( или летателното отъжие) означава не непреводим израз или пичатна грешка, а че се лови харпун тази огромана риба тежаща от по тон тон и половина повече от кит,

цитирай
14. marknatan - дзвер, интереса ми към поморие н...
20.02.2015 23:47
дзвер,
интереса ми към поморие наистина се продбуди от " великолепното монетосечене на града" по вои и на баща ти теми

наитина тябва да проверя за тов огромно ма огромно находище в крим до перекоп как се е наричало

при наличието н това огромно производство там сюитам че промишлените количестав за заоволяването на целия регион са от там

хиляи впрягове каруци са извоззвали солта и тов по гравюра от 17век Това там и е от античнсотта


следи от олодобив има навсякъде по черноморието точно от такива плитки езера или изкутвено издълбавани заа прелива моркса вода и да се изушава

Интерено за мен бе това което се откри от тези провинциални монети

Само в анхило и византион има този реверс за промишлен риболов което не е случайно

и най-вероятни на точно това перо се дължи просперитете на града огромна риболовна индустрия предлагана само от анхиалския залив което мля ч геоложки с епотвърждава Подобна е ситуацията но-в по малък размер при Ахтопол/Варвара
Там ъщо има леди от антично олодобиване Ми че то риба и сол си вървят заедно дже има врмена когато се взима и се цени само солената риба Четох подобно изследване за хингта в Англия за местопроизход на пасажите и т нт и с оказа че в един период а използвали само осолена
цитирай
15. syrmaepon - Съгласна съм, че гърците наричат рибата "българска"
21.02.2015 11:29
marknatan написа:
дзвер,
Първо дамата,
С цел пълно задоволяване нарастващите потребност на Сима да не пропусна да отбележа, убягналото най-важно обяснение, посоченото и тук, ккто и в т 2 гл 15 на Ист Анрх за Белугата дала името на българите, че става дума за грешен превод на пасажа цитираното тук"
"Ето този улов на тзи огромна прилична на акула риба отвида есетрови, съществували по времето на динозаврите е описал Теофан и е записал, че се лови с харпун,
/ от т. нар. Нед Ландовци, ( известният харпунджия на Жул Верн от" 2 000 левги под водата" -/Капитан Немо/ или както са получили името си харпунджиите от рибата Белуга, която ловуват, Блъгари, което е лесно обяснимо поради есеството на такъв тип риболов./"

Правилния превод е, " в Куфис където българската риба се харпунира"

Това ксистон ( или летателното отъжие) означава не непреводим израз или пичатна грешка, а че се лови харпун тази огромана риба тежаща от по тон тон и половина повече от кит,



Тук може да се разсъждава, че българите се занимават с риболовство и продават улова на гърците. Също както руснаците наричат пиперките "булгарский перец" щото от тях са видели първо тоя зеленчук, българите наричат една измислена във Франция салата "руска" защото от руснаците са я видели за първи път. И понеже ти твърдеше, че в степта няма риболовство затуй и ти цитирах Толстов. Все пак рибата се лови и в големи реки като Куфис. Анхиало може да е древно име и да няма гръцка етимология, тук няма какво да кажа, просто са нужни знания. Въпросът ми е за Тутхон, пак ми убягва етимологията на думата.
За превода - не мога нищо да кажа, не съм специалист )))
цитирай
16. leonleonovpom2 - Маркнатан!
21.02.2015 21:23
Тези риби и гроздът също, съм ги разнасял сред специалисти-включително шампион по подводен риболов и стари лозари
Горната риба е наистина тон При нас се казва тунец Паламудът ако се остави може да стане и един тон, затова големият паламуд се нарича тон На френски паламудът се нарича малък тон
Средната риба наистина е делфин, въпреки ,че се числи към бозайниците
За долната риба има много противоречиви мнения, но никой не каза, че е белуга Затова и не съм коментирал какви са рибите но след като твърдиш, че е белуга, ще се консултирам със специалистите
За грозда е обяснимо да се твърди какво ли не Този сорт сигурно е облагороден или пък е изчезнал
цитирай
17. rizar - Ако позволите да вметна някои неща
21.02.2015 21:51
Както винаги удара на главното направление на школата на Натан е реализиран блестящо и просто от казаното от Теофан става пределно ясно , че българите не са били в Кавказ , а именно в днешните си земи.
1. Абсолютно доказано е, че през античността и ранното средновековие в Анхиало не е имало добив на сол.

2. Надписа Тутхон фигурира в един каменен надпис открит, ако не се лъжа от Павел Георгиев, който лично ми сподели , че става въпрос за селище по-скоро близко до днешния град Ахелой. Разбира се, неговото мнение едва ли е авторитетно, ако не бяха и сериозните доводи на изявяващия се доскоро във форум БГ Наука Тиргоглифос ( епиграф доц. д-р Николай Шаранков ) , който разчитайки надписа смята, че Тутхон въобще не е Поморие.

3. Българската риба Тутхон се е намирала в тези води до 30-те години на 20-ти век. Съжалявам, че не мога да постна снимки именно на тези риби , които са надминавали човешки бой, но съм чувал разкази за тях от стари поморийци.

Темата ме заинтригува силно и ще се постарая да науча още неща по този въпрос.

Поздрави.
цитирай
18. marknatan - . И понеже ти твърдеше, че в степта ...
21.02.2015 22:25
syrmaepon написа:
. И понеже ти твърдеше, че в степта няма риболовство затуй и ти цитирах Толстов. )))


Не съм давал или посочвал етимология на думата Тутхох

Посочих логиката в тезата , разсъжденията за приемането че е Тутхон, т.е. изложената тук теза Дали ще се потвърди или не е друг въпрос

Прочутата трофейна риба налична в описание в сведението на Теофан, като "българската риба" / ксистон/ , е налична , като изображени, като образ на монетите от Анхиало. /Считам че това изображение от монетата е на оисаната " Българска риба " от Теофан, за която няма изображение, на основание на трофеийния висок сттус довел до нарицателното и до изобразчването и на монетите /

На две места в Черномерието имаме и българи и риба при Куфис и при Анхиало то името на рибата е тутхон, защото тези българи са донесли и са нарекли Анхуиало с понятието Тутхон

А Българите са нарекли Анхиало на база нещо отличително уникално и специфично само за този град , което еточно това промишлено риболовство и наличието на този Цар Риба или Бога Риба толкова прочута и ценене ч е станаланарицателно и се изобразява на монети с царе и богове ( посочих че Мунк напрви империя от Туната Месото и е по добро от телешка пържола)

И тука да отметиме главното

Този промишлен риболов е налине само за Анхилао

Не е наличен в нито един друг Черноморски град С Изключение на Византия !

Ето я причината за просперитетеа на Анхиало!

Сирма опитат ти за пореден път да оплюеш и подрониш написаното от Ист Анрх се наказва " И понеже ти твърдеше, че в степта няма риболовство затуй и ти цитирах Толстов."сирма

Не само че посочвам че степняците се прехранват от риба и цитирах къде може да се види това напр у Пушкин в емелян Пугачов, но и доста пъти в томовете посочих цитата от античен автор за поминъка на хуните в кавказ и дват вида българи - поминъкът им е война и риба , на ред със сарказъм отпрвян към бгмаймуняците че не открили черупки от яйца и риба значи прабългарите не познавали гетската храна яйца и риба , а не историографски тъпнарски самоедски бръщолевеници с които пълниш за да спамиш темите поради липса на мнение на харда

Сега разбираш защо на два пъти трия твоя спам целево тип илиричекия герой "ханко брат " и принципит на сирма

цитирай
19. marknatan - Тези риби и гроздът също, съм ги р...
21.02.2015 22:39
leonleonovpom2 написа:
Тези риби и гроздът също, съм ги разнасял сред специалисти-включително шампион по подводен риболов и стари лозари






За утешение на инж алхимика с фиксация овцесерафимстване тип психопата боцман, ще кажа, че е прав за солодобива край анхиало е някакъв имало солодобив от морската вода

Риба и сол вървят заедно но солодобива е бил съпътвствуващо производство, а не водещто причината за просперитет , / не е намерил мято на реверсите за монетите за разлика дори с другото налични от монетите лозарство

От откритието на Везд Ист Анрх, изтъкването на факта, , че в провинциалното монетоиздаване на нито един от "българските" черноморски градове не се откриват монети с типаж " риба /за риболов/ от типа на Анхиало, промишлен риболов, нито от Одесос ( Варна), нито Аполония ( Созопол), Месемврия ( Несебар) , Деултум ( Бургас) Дионисополис ( Балчик), Истрос, Калатис( Мангалия), Томис ( Констанца), Истрос доказва,
причината за просперитетеа на Анхиало!

Осигуряването на работа е приблекло многобройните мамазаиатски тураки и др имигранти и е довел до превръяането на града в седалище на изтока във времената когато бизантион само рибарско селище унищожено от Септимий и възстановено по молба на неговия добър 12 годишен син Каракала

Това обсянява е перманентното присъствие на императори и войска в Анхиало и огромното храмово строителство

Изображения с риба от този типаж има както се очаква едва при Византион ( Константинопол), но даже и таме от по късно В анхило има монета още на Калигула този реверс

Промишленото и голямо солопрозиводтсво се е извършвало в Крим ито главно от иключитлно чистта сол на Перекоп От тамошните солници е захранвана цел анадола с кораби при цена на изкупувне 10 к в анадало се е продвала з 14 к мернат единица н работниците копаещи солат се е плащало по 2 копейки Това са данните за 18 век
За рибата е е изисквала изключително чита сол т е и да е имало тук нхоище солта или трябва да е чиста или да се преработв допълнително кото н може да бие тзи от Крим
И да е имало крайбржни солодобивни езера, които на практика са затлачни с пясъчна коса и отанки морски заливи морето си ги е взело обратно.
Предполагам че няко от гоелмите днес езера около бургас е било голяма солодобивна мина но после се е замърсила затлачило и е престанало да прозивзда сол. така че ако се търси нещо то може да се анмери крй тези блата/езера , например нтичен път и следит от каруцит по него воещ до езерото
цитирай
20. marknatan - Както винаги удара на главното н...
21.02.2015 22:53
rizar написа:
Както винаги удара на главното направление на школата на Натан е реализиран блестящо и просто от казаното от Теофан става пределно ясно , че българите не са били в Кавказ , а именно в днешните си земи.
1. Абсолютно доказано е, че през античността и ранното средновековие в Анхиало не е имало добив на сол.

2. Надписа Тутхон фигурира в един каменен надпис открит, ако не се лъжа от Павел Георгиев, който лично ми сподели , че става въпрос за селище по-скоро близко до днешния град Ахелой. Разбира се, неговото мнение едва ли е авторитетно, ако не бяха и сериозните доводи на изявяващия се доскоро във форум БГ Наука Тиргоглифос ( епиграф доц. д-р Николай Шаранков ) , който разчитайки надписа смята, че Тутхон въобще не е Поморие.

3. Българската риба Тутхон се е намирала в тези води до 30-те години на 20-ти век. Съжалявам, че не мога да постна снимки именно на тези риби , които са надминавали човешки бой, но съм чувал разкази за тях от стари поморийци.

Темата ме заинтригува силно и ще се постарая да науча още неща по този въпрос.

Поздрави.



само ще допълня рицар, за незапознатите овце серфиамки и и боцкани пихопата от ветеринрни слабоумни продукт на научения хамам :


Реката наречена Куфис( където се харпунира " българскат риба" б.а) е описана на запад от Крим и не е КУбан , а вероятно е р Бог или некой друг Донапер ( напр незивестната за самоедите неустановена и до днес Руската река б.а.).

И съвсем сериозно на основание на " българската риба' кото се лови там указана Куфис от Теофан най-вероятно е днешната р Дунав, където и днес се ловят прочутите големи есетрови риби- Моруна и т нат Поне 50 вида есетрови има дунав Тка че аз съм за Дунав като реката куфис където се лови Българската риба по опрделение на гръцки на Българка риба в "незивестна" река От извстните днес Дунав отговаря на изискването
цитирай
21. marknatan - Странно, но се бави доказа на некоя ...
21.02.2015 23:18
Странно, но се бави доказа на некоя фца серафимка, че рибата Тон е Тутхон на Туракийки

цитирай
22. syrmaepon - Промишлен риболов или пазарен център ?
22.02.2015 11:40
"Този промишлен риболов е налине само за Анхилао

Не е наличен в нито един друг Черноморски град С Изключение на Византия !"
цитирай
23. leonleonovpom2 - Ох, Натане!
22.02.2015 14:08
Я по-добре ми кажи как виждаш емблемата на адвокатската колегия Добре ли е киликийски пират да има на нея, с надписи Сицилия и Спартак?!
В риболовния ти кораб има сериозни пробойни, приятелю Да не би рибата изкуствено да се отглежда в Анхиало и да я няма в Аполония и Месамбрия/ това е правилното изписване/?! Че там да няма риболов
не може да разчиташ на това, че като нямат монета с риба другите градове, нямат и риболов!Стъпил си на много плъзгава почва!

Другите градове по Черноморието нямат и крепостна стена на монета Дали нямат и крепост, да не са оградени с крепостни стени? Как мислиш?
Няма какво да мислиш, в Несебър има останки от стените

Анхиало има монета с камилска птица-щраус Още един град има какво ще кажеш, че по улиците им се разхождат камилски птици ли? Или в околностите?!
Драги, имам поне 50 публикации в тази област , плюс студия, защо си тръгнал да ми продаваш краставици? Аз си произвеждам, нямам нужда от тях

А ,че ме наричаш алхимик ти прощавам и ти ми прости , когато съм бил рязък с тебе и за постинга Тогава ми дойде прекалено много плюс ти в добавка
За алхимията запомни ,че не е обидно, даже е похвално! Алхимиците по начало са били отлични химици Дори и Нютон се е занимавал с алхимия Вземи химията, всеки учен- химик това прави Търсели философския камък Ами ти май си го намерил в историята , значи си алисторик
Това е шега, не го приемай сериозно
цитирай
24. d3bep - Поморие е изключително успешен ...
22.02.2015 17:26
Поморие е изключително успешен естествен кей, който засенчва залив. ТОва е причината за успеха му ,за ония времена е било естествено пристанище. Оттам и легионите са позиционирани тука, това е ървото условие, да е стретегическа транспортна позиция, и оттам иимператорите ги има стъпили по БОЙНИ галери.
РИба няма как да не се е ловяло, но и до днес местата за хубав риболов на поморийци са доста извън поморие, към Сарафово и прочие... Просто поморийското дъно е малко по - пустинно.
цитирай
25. marknatan - Избора на Анхиало за рибната борса ...
23.02.2015 21:36
Избора на Анхиало за рибната борса на Балканите не се дължи само на риболова от Анхиалския залив, а е спомогнато и от централното му удобно разположени осигуряващо лесен и безпрепрятствен достъп, както по вода така и по суша .
Риболовните флотилии на останалите черноморски пристанища са оставяли стоката си на удобно за всички място по средата, а от тук се е извозвало лесно за вътрешността на балканите и гоелмите градове на Траки и Илирик, Адрианопол, Филипопол, Сердика и т нат бе да се налага да се премнават старпланиснките проходи или да се заобикаля Сранджа
Централизиран административен контрол подпомага фиска, намалява разходите и място гарантира , че търговеца а няма да бие път презстаропланинските проходи например до Одесос и там да няма риба Суровината е е събирала на регулираната борса и това се доказва безапелационно от реверсите на монетите на Анхиало, което на пктика е единствено място обслужващо западното Черноморие Борста във Византиум е за Мраморно море и южния понтийки бряг

Добрата стара Англия постига целта и да стане влика сила като увеличава дните в които се консумира риба от един път седмично на два пъти Това довежда до дублиране на флота и

Една кралица стига до там да въведе и три рибни дни и пристанищата се увеличили на три

В Анхиало гробищарите утрили само две засега търговско ко и военно


Гробищарите не намерили рибешкикости в гробовете значи немало рибарско пристанище в Анхиало Не намерили и монетарница значи монетите им не служат за доказателство

Доказаното от нумизматиката се потвърждавало и археологически Анхиало имало две пристанища без да има нужда да се спори кво е нумизматика и кво е колекционерство

Много скоро ще намерят и магазиите на борсата
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: marknatan
Категория: История
Прочетен: 3850984
Постинги: 1122
Коментари: 4084
Гласове: 1727
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031