Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.10.2011 21:32 - Какво трябва да знаем за календара? - Част 3 - Световната календарна реформа
Автор: pitagorid Категория: История   
Прочетен: 10158 Коментари: 4 Гласове:
7

Последна промяна: 17.10.2011 21:49


Какво трябва да знаем за календара? - Част 3
Световната календарна реформа


В предишните две части направих описание на календарните системи, които са се използвали в древността, като по подробно се спрях върху Юлианския и Григорианския календар.
За тези които се интересуват: По-любознателните читатели могат да научат повече подробности за календарните системи освен от първите две части на моята тема „Какво трябва да знаем за календара?” също и тук

Официално приетия календар днес в световен мащаб, както вече няколко пъти споменах, е Григорианският.
Този световен календар обаче има редица недостатъци, които в една или друга степен не са в крак със съвременното технологическо и икономическо развитие.
Тези недостатъци описах още в първата част на темата, но редно е да ги изброя отново:
1. Началото на всяка Нова Година започва в различен ден от седмицата.
Началото на следващата година е изместена с един ден напред, а при годината, следваща високосната, изместването е с 2 дни. В следствие на това за всяка година календарът е различен и е необходимо да се отпечатват огромно количество нови календари.
Общия брой на разновидностите на календарите е 28. т.е за произволно избрана година може да се приложи един от тези 28 варианта.
От това следва още, че става много трудно да се определи в какъв ден от седмицата се пада дадена дата в пределите дори на настоящата година, а какво да се каже за значително по-голям период от време.
2. Месеците имат различен брой дни.
Те варират от 28 до 31, при това редуването им е неравномерно.
3. Тримесечията също имат различен брой дни – 90, 91 или 92 дни. Полугодията и те имат различна продължителност. Първото е или 181 или 182 дни, а второто е с продължителност 184 дни
Това пък се отразява на планирането в икономическия сектор.
4. Седмиците не са разположени изцяло в даден месец.
5. Броят на почивните дни в годината варира и за всяка година е различен. Първо - броят на съботите и неделите не е еднакъв за всяка година и второ - официалните празници се падат в различни на брой делнични дни. Това понякога налага промяна чрез декрет реда на делничните и празничните дни около Официалните празници на дадена страна.
Как може да се премахнат тези недостатъци?
Естественият отговор е просто очевиден. Необходима е да се направи съвременна календарна реформа, която напълно или поне частично да отстрани недостатъците.
Идеята за извършване на такава реформа е възникнала още в първата половина на 19 век, но тази идея в настоящо време става достатъчно актуална, поради широкото развитие на международните икономически и културни връзки.
Но едно е да се появи такава идея, а съвсем друго е тя да се реализира в действителност.
Реформата на календара се оказва много сложно и сериозно мероприятие, свързано не само с дълбоко вкоренените вековни традиции на отделните народи, но и със задължителното условие, приемането на календара да стане от всички страни в света без възражения. Това обаче практически не може да се осъществи веднага и е необходим един достатъчно дълъг период на адаптация. Колко ще продължи този период не може да се предвиди предварително. А през този период ще настъпят много трудности в международните връзки. Може да се стигне дори до тотален отказ от реформата.
Първите проекти за календарна реформа се появяват през 30-те години на 20-ти век в специализираната комисия на Обединените Нации (ОН). Втората световна война обаче преустановява проучванията по този въпрос.
През 1953 година по инициатива на Правителството на Индия, въпросът за календарна реформа отново е поставен пред поредната сесия на Съвета за Икономическо и Социално развитие към ООН.
На тази сесия са постъпили над сто различни проекта на варианти за световен календар, но в крайна сметка са обсъдени само два.
Първия проект е на италианеца Марко Мастрофини. Той предложил годината да се раздели на 13 месеца по 28 дни и в края на годината да остане един ден без да влиза в месечното разделение. Това прави точно 365 дни.При високосните години пък оставали два такива дни. Този проект обаче почти единодушно бил отхвърлен, поради невъзможността годината да се разделя на четвъртини и половини, а и много страни не били съгласни с числото 13, за което има много суеверни вярвания.
Втория проект е бил на французина Густав Армелин.
Той предложил годината да се раздели на 4 равни части с по 91 дни. Всяка от тези части да има по три месеца. Първият месец да бъде от 31 дни, а останалите два месеца по 30 дни. В края на годината оставал един ден, който не влизал в никой месец. Нещо повече този ден не е влизал в никоя седмица и оставал дори без дата (като число и месец). Армелин го нарекъл просто (Ден на Новата година). Във високосните години пък се прибавял още един такъв ден между 30 Юни и 1 Юли и този ден пък го нарекъл (Ден на Мира). Първия ден на всяко тримесечие (в това число 1 Януари) започвал винаги в неделя, а 30 Декември бил винаги в събота.
При този календар във всеки месец е имало винаги точно по 26 работни дни (в работните дни влизала и съботата).
Интересно е да се отбележи, че проекта на Армелин е предложен още през 1888 година на конкурса на Френското астрономическо общество и е получил 1-ва награда.
През последните десетилетия обаче, при изследване на историята на древните българи се появиха много монографии и публикации в които се твърди, че българите са имали уникален цикличен слънчев календар с абсолютно същата вътрешна структура както проекта на Густав Армелин.
Нещо повече. Твърди се, че този календар е бил фантастично точен по отношение на съответствието на календарното време с астрономическото. Българският календар продължава да се изследва от учените и остава загадка за историята.
Кога се е появил, кои са неговите създатели?
Как е възможно древните българи да са имали такива астрономически познания. За тайните и противоречията за произхода на Българския календар можете да прочетете повече и тук.
Пак във връзка с проекта на Армелин може да се посочи още един исторически куриоз.
През пролетта на 1947 година група бедуини намерили в пустинята на Йордания, покрай брега на Мъртво море, в района на древното селище Хирбет Кумран пещера, голямо количество древни ръкописни свитъци, известни като свитъците от Мъртво море. Тези свитъци били в много добро състояние и учените ги датират с над 2000 годишна давност.
При внимателния анализ на тези свитъци учените се натъкнали на следното:
В тях е описан слънчев календар с абсолютно същата структура, която предлагал Армелин. Така изведнъж се появяват Два древни календара, които да претендират за „авторство” на проекта на Густав Армелин.
Длъжен съм да кажа, че според последните публикации, за разлика от Българския календар, Кумранския не е имал система за дългосрочно коригиране на календарното време спрямо астрономическото. След 270 години, този календар натрупвал грешка от един излишен ден, което е много по грубо от точността на Григорианския календар, да не говорим за описваната фантастична точност на Българския.
С тези думи искам да се извиня на г-н Руси Иванов (вижте тук), а също се запознайте и със следните литературни източници: (този или този), че не приемам присърце неговата идея да се пропагандира пред света, уникалността на Българския календар, макар че аз като българи, бих се гордял ако се докаже че цикличния Български календар е сътворен от нашите прадеди и ако наистина се докаже, че българите са потомци на траките, а не са пришълци от Средна Азия, каквото и да означава това.
Проектът на Густав Армелин бил приет от ООН за международно одобрение, но … в крайна сметка и този проект е отхвърлен през 1956 година по ред сериозни причини. Да разгледаме тези причини:
Един от основните недостатъци на съвременния световен календар е това, че всяка година започва в различен ден от седмицата и практически това го прави многовариантен (както вече споменах вариантите са 28 на брой). Главната причина да се иска въвеждане на нова календарна реформа, е календарът да стане ИНВАРИАНТЕН т.е всяка година календарът да остава постоянен и на практика "вечен". Няма проект който да не предлага такава инвариантност.
Но всъщност това е и най-големия проблем. Защо?
Годината има 365 или 366 дни като тези числа не се делят точно на 7. За да стане календарът постоянен, годината трябва да има 52 пълни седмици и да се добави един (или два дни при високосните години), който да не принадлежи към нито една от тези 52 седмици. Това означава, че винаги ще се нарушава принципът на Седмоднева, който се явява като фундаментална догма на Християнството. Този проблем е толкова голям, че докато Християнската църква не приеме някакъм компромис по този въпрос, календарната реформа винаги ще е подложена на провал.
След предложението на ООН за обсъждане на проекта на Густав Армелин като най-подходящ вариант за световен календар, този проект е бил приет без възражения само от Индия, Франция, Чехословакия, Югославия, СССР, България и още няколко страни, където по принцип Християнското вероизповедание не е доминиращо. В резултат на силното влияние на църквата в Християнския свят (с изключение на няколкото страни от социалистическия лагер), правителствата на САЩ, Великобритания, Нидерландия, Италия, Израел и много други страни с мюсюлманско вероизповедание, като Индонезия и целия арабския свят, отказват да подкрепят проекта на Армелин и ООН е принудена да оттегли проекта за календарна реформа за допълнително обсъждане.
Само този факт е достатъчно красноречив, че приемането на Нова календарна реформа ще има много силен отпор и в днешно време.
В Католическите страни все пак има някакво намерение за компромис, но в Православието не дават и дума да става за нарушаването на Седмоднева. През 1963 година папа Йоан XXIII заявява: „Ако има наистина някакво сериозно основание за календарна реформа, мотивирани изисквания за икономическия и социалния живот на народите от целия свят, Католическата църква няма да бъде повече пречка за провеждането на реформата”. По този повод на Втория Ватикански Църковен Събор състоял се на 4 декември 1963 с 2057 гласа - „За” и само 4 гласа „Против” съборът приема следните решения:
1. Съборът няма възражения Денят за празнуване на празникът Пасха (Възкресение Христово) в бъдеще да става постоянно в някоя избрана неделя в рамките на м. Април според действащия Григориански календар, като не се съблюдават догматичните правила приети на Никейския събор.
2. Съборът също така няма възражения за въвеждане в гражданското общество на вечен постоянен календар.

По-нататък обаче съборът се изказва, че този календар трябва да бъде съобразен с непрекъснатото отчитане на дните в седмицата (спазване на Седмоднева)
Вече обясних, че каквата и реформа да се извърши, за да бъде календарът ИНВАРИАНТЕН, задължително условие е това правило ДА СЕ НАРУШИ.
Но в крайна сметка, ако Генералната Асамблея на ООН приеме все пак в близко бъдеще решение за реформа, то Ватиканът трябва все пак да се смири с този неизбежна промяна.
Не така стои въпросът в страните на Православието. Там такъв компромис за сега не може да се приеме.
В крайна сметка преди да се реши този спор, за реформа не може да става дума.
Така че слуховете, че през 2012 година ще се извърши карендарна реформа са напълно безпочвени
Нека сега да разгледаме реформата в друг аспект.
Да приемем, че проблемът със Седмоднева се реши положително. Сега трябва да се прецени най-удачния вариант за постоянен календар т.е да се приеме такава вътрешна структура, която да е с най-малки последствия за икономиката и не на последно място, да бъде с най-ниска цена.
Вече има световна асоциация за подготовка на окончателния проект на календара.
Ако разгледаме по-подробно този проект, ще видим че той с абсолютно нищо не се отличава от проекта на Густав Армелин. Единствената разлика е само в това, че допълнителните дни не влизат в никоя седмица, но на тях се присвоява дата. Например месец Декември ще има стандартно 30 дни, но Допълнителния ден който се вмъква между 30 декември и 1 януари не влиза в седмичното броене, но ще се датира с датата 31 Декември. С други думи 30 Декември ще е в събота, 31 Декември ще е безименен ден, а 1 Януари ще е неделя. Подобен ден ще се прибавя при високосните години на 31 Юни. И този ден няма да се числи към никоя седмица, но ще има дата.
Всичко това се прави поради необходимостта за електронна обработка на информацията, за която денят от седмицата е без всякакво значение, но датата и месеца са задължителни.
Безусловно така предложения вариант за световен инвариантен календар е най-добрия, макар че не премахва всички недостатъци на Григорианския календар. Така например остава дефекта, че все пак има седмици които преминават от един месец в друг, но поне този недостатък за тримесечията и полугодията се отстранява.
Но нека сега да видим как ще се отрази този проект върху историографията и датировката на събитията в миналото и бъдещето.
Първо искам да отбележа, че новата календарна реформа няма да се отказва от системата за коригиране на календарното време с астрономическото, възприет от Григорианския календар. Всъщност реформата във всичките й варианти касае САМО вътрешната структура на разделяне на годината на месеци и вмъкването на допълнителни (неименувани) дни, които не влизат в никоя седмица.
Да приемем, че се преодолеят затрудненията със Седмоднева и от 1 януари започваме да ползваме вечния инвариантен световен календар.
Още с въвеждането му ще стане голяма бъркотия с датировката на историческите събития. Досега светът вече има горчив опит при въвеждането на Григорианския календар. Макар тогава да не е променена вътрешната структура, а само са преместени датите с 10 дена напред (към днешна дата, преместването е с цели 13 дни), повече от 5 века датировката на всички събития, станали след тази дата, волю неволю трябва да имат допълнително пояснение дали се касае за Юлианска дата (наричана още стар стил) или за Григорианска дата (наричана нов стил).
Няколко примера:
1. Подписването на Санстефанския договор е станало на 19 февруари 1878 г (по стар стил). Приведено по нов стил датата е 3 Март 1878.
2. Казваме че априлското въстание е избухнало на 20 април 1876 г (то затова се казва априлско). Но това е дата по стар стил. По нов стил датата е 2 Май 1876.
3. Боевете на вр.Шипка са станали от 9 до 11 август 1877 г.(по стар стил). Днес ги празнуваме от 21 до 23 Август.
4. Защо Комунистическата революция в Русия я наричат Октомврийска, а се празнува на 7 Ноември?
5. Моят дядо е роден на 19 февруари 1901 година (така пишеше в паспорта му), а лично аз съм виждал в кръщелното му свидетелство, че е роден на 6 февруари 1901 г.
Тези примери категорично показват, че Григорианската реформа наистина е създала объркване в датировката на историческите събития.
Новата реформа ще създаде подобно объркване, и по мое мнение това объркване ще е още по-голямо, защото няма да има общо правило за преизчисляване на датите от миналото към новия календар.
За какво става дума?
Да приемем, че сте роден на 31 Март.
Въпросът ми е: Кога ще си празнувате рождения ден по новия календар, след като в него вече няма да има тази дата? Същото важи и да тези родени на 31 Май, на 31 Август и на 31 Октомври. За родените на 31 декември все пак има предвидена резервна дата, макар тя да е без седмичен ден.
Втори въпрос: Кога например ще празнуваме 3 Март? Някой може би ще каже, че за това няма проблем (Дата 3 март ще има и в новия календар). Но проблем има? Датата 3 Март, по нов стил ще отговаря на 1 март по новия календарен стил, защото 1-ви и 2-ри Март ще станат съответно 29 и 30 Февруари.
Трети въпрос: Според астрономическите разчети на 3 Септември 2081 година ще има пълно слънчево затъмнение наблюдавано от нашата страна. Кога ще се наблюдава това затъмнение по новата календарна реформа? Пак ли на 3 септември? ДА!! Да, ама не!! Затъмнението ще се случи на 2 септември 2081 по новия календарен стил.
Изобщо като се започне от 1 март (нов стил) всички дати след тази ще се изместят на нови дати по новия календарен стил. Например 1 Март ще стане 29 Фервуари, а 1 Април става 30 Март. 1 Май става 30 април, а 2 май - 31 април. Става такава бъркотия, че не знам каква ще е системата на превръщане на стари дати в нови.
За всички родени след въвеждането на новата реформа всичко ще върви идеално, но хората родени преди въвеждането на реформата ще трябва да си извадят нови пасторти с коригирана рожденна дата, приравнена с поредния номер на деня в годината на старата дата и поредния номер на деня в годината на новата дата.
А представете си сега какво ще стане с компютрите в банковата система, които боравят с дневни лихви. Веднага ще трябва да се направи и пренастройване на всички компютри да работят с новия календар. Представете си колко ще струва това в световен мащаб
Повече примери няма да давам. Всеки може да си измисли безброй други примери
Това е достатъчно да си извадим заключение, че новата календарна реформа ще се посрещне на нож от много страни, не само заради Седмоднева , а и поради по-горе изброените причини, които са само малка част от възможните усложнения.
И най-важното заключение. Всичко това ще струва много - много пари. И едва ли си заслужава сега в това кризисно време да се влагат пари за календарна реформа, която колкото и да е необходима, не е крайно належаща.
Това е всичко което исках да споделя с Вас за календарите. Благодаря, че прочетохте всичко докрая

До нови срещи.
 



Гласувай:
7



1. dalida - Политиката на Ватикана е мн. тайна
17.10.2011 23:35
според мен този календар нито е верен нито е точен - съпоставен според числото 7; това число е световно,както 5-цата и числото 13. Тези числа нямат нищо общо с католизма /християнството/, те са остатък от древността, а съвременните свещеници търсят начини да ги "приватизират";пропагандата и медиите допълнително усложняват нещата.
Този "Григориански" календар е нагласен така че да не могат да им хванат спатиите на онези от църквите. Най-отвратителното отброяване на празниците - с това "ново" и "старо" наименование се цели нещо, но кой да ти каже - истината е някъде наблизо; календарът както и историята ни са пренаписани още преди хиляда години, древните истини просто са "забравени", това е политиката на Ватикана./нещо подобно на инквизицията/.
цитирай
2. dalida - Ето как става пренаписването на историята - жив пример е долния абзац:
18.10.2011 09:22
Реформата на календара се оказва много сложно и сериозно мероприятие, свързано не само с дълбоко вкоренените вековни традиции на отделните народи....
-------------------------------------------------------------
Световното правителство в името на диктаторите ще се опитат да променят още веднъж цялата ни световна история;всички древности малко-помалко ще изчезнат, за поколенията от далечното бъдеще не ще остане нищо антично; Ватикана е държава в държавата,както Сицилия господства в Мафията,така и Ватикана. В подземията на манастирите се крият добре конспирирани древни документи отнасящи се до: извънземни цивилизации - вкл. и нашите деди, скъпоструващи художествени картини откраднати от Хитлер и Мусолини, документи и стария оригинал на Библията / това което днес се чете е само бледо и редактирано копие на антиката/, преди време когато Стефан Цанев и по-късно Петър Добрев,когато са ходили във Ватиканската библиотека да търсят данни за нас българите,видяли по рафтовете цели класьори с огромни кашони,предполага се че там са тайните документи, коино така и не видяха "бял свят" и едва ли някога ще се запознаем със съдържанието им.
Реформаторите много искат не само календарът да бъде променен, те имат цел - пълна и абсолютна промяна на миналото - да бъде заличено завинаги.
цитирай
3. pitagorid - dalida
18.10.2011 11:54
Благодаря за двата чудесни коментара. Искам само да кажа, че реформаторите не са от Ватикана. По-скоро Ватиканът се стреми всячески да избегне реформата, защото така ще се отрече Григорианския календар, който е рожба на папа Григорий XIII, което е равнозначно на Ватикан.
цитирай
4. balkan1 - НЕТОЧНОСТИ
19.04.2013 17:02
Първо - Тринадесетте месеца не са предложени от Мастрофини, а от френският философ Огюст Конт.
Тринадесетте месеца свързват календара с Луната, а тя не може да бъде ЦЕНТЪР в космогонията на доста народи поради това че са слънцепоклонници. Не е реално всъщност календарът на една бъдеща космическа нация да се съобразява със спътника на една от планетите на слънчевата ни система - естествено е ЦЕНТЪРЪТ да бъде СЛЪНЦЕто ни.
ВТОРО - системата на Българския календар е достатъчно точна за да се приеме от една космическа нация и отживелиците на разни религиозни убеждения скоро ще отпаднат, ако не бъдат нарочно раздухвани, като писания от този пост.
Празниците не са от такова значение, колкото документите в които е изписана дата която вече не съществува НО човечеството се е справило с такива "неразрешими" проблеми, че едва ли и този ще остане неразрешен.
Навремето са поставяли въпроса "Колко дявола могат да се съберът на върхъ на една игла", а погледнете днес нанотехнологиите на какво са способни.
ЗА МЕНС ВАЖНОТО Е ДА СЕ ЗНАЕ БЪЛГАРСКИЯТ КАЛЕНДАР, защото Мастрофини е италиански свещенник, а в Италия са живели Българи и даже медала по случай въвеждането на Григориянския календаре датиран по системата на Българския календар, макар и с цариградско летоброене - на обратанта страна има ОВЕН - 1582-ра година е ТОЧНО десета в стоидвадесетгодишния цикъл.
Омотването на Българския календар е започнало в началото на четвърти век с индиктите и щом и до днес се говори за него, значи ще оживее НО доста "хора" не могат да проумеят, че не се гаси туй що не гасне.
Прегледайте по внимателно информацията в блога ми -
http://balkan1.blog.bg/technology/2010/01/18/bylgarskiiat-kalendar.474831
И НЕ СЕ СТАРАЙТЕ предварително да отричате че Слънцето ни дава топлина и светлина, защото вече сме имали ядрени, топло, газово, фото и намквиси още централи !!!
Предците ни са били слънцепоклонници и това не е случайно - прегледайте целия ми блог -
http://balkan1.blog.bg/politika/2010/07/03/ot-koga-sme-na-balkanite.571532

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: pitagorid
Категория: Други
Прочетен: 3331772
Постинги: 158
Коментари: 1059
Гласове: 3831
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031