Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.06.2019 21:10 - Какво представляват антиоксидантите
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 315 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 21.06.2019 21:14

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Какво представляват антиоксидантите

Публикувано на 19.06.2019  в Лайфстайл
 
image

https://bultimes.com/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BE%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5/?fbclid=IwAR0f7J6bH7nRrnQRJxsjPGUsElYIpdaLhXSyLsxVo6wr6xrS1xvBddIVRx8

Днес антиоксидантите се намират на пика на популярността си. Какво представляват те?

Антиоксидантите са клас молекули, които потискат или забавят окислението на други молекули. Някои антиоксиданти организмът сам произвежда – глутатион, коензим Q, мелатонин, пикочна киселина, билирубин и алфа-липоева киселина. Други антиоксиданти се съдържат в храните. Употребата на голямо количество продукти, богати на антиоксиданти, може да повиши антиоксидантната активност на организма и да намали риска от някои заболявания.

Кислородът, който попада в нашия организъм с въздуха, прониква в кръвта и стига до всяка негова клетка. Но освен полза кислородът може и да му навреди. В някои случаи продуктите от окислението в нашите клетки се превръщат в свободни радикали – високореактивни молекули, които могат да разрушат белтъчните молекули и ДНК. На тях приписват много заболявания, включително и онкологични. Антиоксидантите могат да влязат в реакция със свободните радикали и да неутрализират пагубното им действие върху организма. Свободните радикали са различни и изпълняват различни функции; това се отнася и за антиоксидантите. Най-полезните за организма антиоксиданти обезвреждат свободните радикали.

Какво представляват свободните радикали 

Свободните радикали, или оксидантите са молекули, които имат един свободен електрон, поради което притежават висока химическа активност. Те участват в много процеси, които ежесекундно се извършват в клетките на нашето тяло. Без тях е невъзможно нормално да се усвоят храните и борбата с бактерии, вируси и гъбички.

Но при неблагоприятни фактори – лоша екология, неправилно хранене, стрес, пушене, в организма настъпва срив и той произвежда повече оксиданти, които започват да рушат съвършено здрави клетки, органи и тъкани. Тогава на арената излизат антиоксидантите – веществата, които могат да свържат и по този начин да обезвредят свободните радикали.

Съществува мнението, че употребата на продукти, богати на антиоксиданти, удължава младостта и разрушава злокачествените тумори, но засега няма убедителни научни данни за това твърдение.

Не е вярно, че антиоксиданти съдържат само плодовете и зеленчуците; неотдавна бяха направени изследвания, които показват, че богати на антиоксиданти са всички растителни продукти. Т.е. те се съдържат и в бобовите и зърнените храни, в ядките и семената.
Свободните радикали не са съвсем вредни за нашия организъм. Те се използват за борба с бактериите. Свободните радикали стават опасни, когато са в голямо количество.

Кои са най-полезните антиоксиданти

1. Ресвератрол
Този фитохимически или растителен химикал се съдържа в голямо количество в червеното грозде. Той помага да бъде здрава нашата сърдечно-съдова система, стимулира липидния метаболизъм, като намалява нивото на „лошия“ холестерин и предпазва кръвта от сгъстяване. Освен това ресвератролът има антиракови свойства и действа противовъзпалително на клетките.

2. Сулфорафан
Съдържа се в белокочанното зеле, брюкселското зеле, броколито. Той представлява сероорганично съединение, което намалява риска от болести на дебелото черво.

3. Ликопин
Съдържа се в доматите; подобрява общото състояние на сърдечно-съдовата система; намалява риска от болести на стомашно-чревния трак и простатата.

4. Каротиноидите са клас пигментирани молекули, на които са богати кайсиите, тиквата, спанака, броколито и морковите. Един от каротиноидите – лутеинът, е важен за здравето на очите. Лутеинът и свързаният с него каротиноид зеаксантин помагат да се подобрят когнитивните способности при стареенето на организма. Ежедневната доза на каротиноидите е 0,9 мг.

5. Витамин С
Той е един от витамините антиоксиданти. Съдържат го в голямо количество червените чушки, броколито, цитрусовите плодове. Витамин С стимулира работата на надбъбречните жлези, на имунната система; възстановява увредените тъкани. Ежедневната доза на витамин С е 75-90 мг.

6. Витамин Е
Бадемите, орехите, шамфъстъкът, грахът, царевицата, аспержите и други са отлични източници на витамин Е. Съдържа се още в пшеничните зародиши и в слънчогледовото масло. Диета с високо съдържание на витамин Е съществено намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Ежедневната доза е 15 мг.

7. Селен  съдържа се в кокосовия орех, чесъна и др. Ежедневната му доза е 0,05 мг.

Учените изучават активно свойствата на антиоксидантите, за да определят в какви дози трябва да се приемат. Според тях не бива да се приемат допълнително синтетични добавки с антиоксиданти, тъй като организмът ни може да ги получи в пълен обем от храната, която употребяваме всеки ден.

Издателство PACПEP





Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39759325
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031