Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.04.2019 13:46 - До Виена и назад – по пътя на винетките
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 370 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 25.04.2019 13:56

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  До Виена и назад – по пътя на винетките

http://www.obshtestvo.org/goreshti-temi/do-viena-i-nazad-po-putia-na-vinetkite/?fbclid=IwAR0gR6S0Bq-gcy8n5rqxfebdQZJJ4eom5qE5oheef2biBla4whcfSiN_jpY
image
Публикувана на20 януари 2019, 15:30

Europe/Sofia

 //www.obshtestvo.org/goreshti-temi/do-viena-i-nazad-po-putia-na-vinetkite/?fbclid=IwAR2LqqiLkPiR3da3HFCMa1c121GqpCCX2ePCFp6UrbNhSvrZqFlFYwc7beg


Година и половина след провеждането на безпрецедентната обществена поръчка за изграждането на българската тол система, Агенция “Пътна Инфраструктура” (АПИ) изтеглипобедител – австрийската компания “Капш Трафик Солюшънс”. Въпреки  че според анализ на Световната банка средствата, необходими за изграждането на тази система, са около 400 млн. лв., правителството отдели максимален бюджет 200 млн. лв.

За изненада на всички, австрийската компания, спечелила търга, предложи ценова оферта за изграждане на системата – 150 млн. лв. В интервю за “Капитал”, тогава ръководителят на проекта в България – Михаел Вебер оправдава подозрително ниската цена с богатия опит в изграждане на пътни системи на “Капш”.

Време за извиване на ръце Министърът на регионалното развитие – Николай Нанков (отляво) и изпълнителният директор на Капш – Михаел Вебер (отдясно)

Октомври, 2018 г., година след като компанията започва работа по изграждането на системата, резултатите закъсняват и по всичко личи, че системата няма да бъде завършена на време. В пътната агенция настават серия от оставки, заради  катастрофата на пътнически автобус край Своге, в който загинаха 20 души. В този момент “Капш” вече са просрочили договора си с месеци, но вместо проблем – компанията вижда “възможност”. Чрез своя лобист Веселин Давидов, “Капш” успяват до прокарат в АПИ тайна договорка, с която орязват голяма част от възложените им дейности и доставки.

АПИ анексира договора за изграждането на “тол” системата и намалява стойността на работата с над 100 млн. лв. Анексът е публикуван тайно на страницата на АПИ няколко седмици по-късно в опит да бъде прикрит.

Богат опит, по-малко работа

В действителност ръководителят на “Капш” за България се оказва прав и богатият опит на компанията успява да й съкрати разходите със 100 млн. лв. и да й удължи срока си за изпълнение на 25 месеца (двойно).

 

 

15 Декември 2018, АПИ анонсира стартирането на продажбата на електронни винетки за гражданите и собственици на леки автомобили. Въпреки че този компонент на системата представлява нищожен процент от цялата система, АПИ прибързва да се похвали с резултати.

Няколко часа по-късно обаче стартът се оказва пълен провал.

Начало! Грешка! Стоп машини

Няколко дни след неуспешното стартиране на системата и след серия от скандални казуси (като таксуване по 14 пъти на един клиент) пътната агенция се сблъсква с реалността на ситуацията. След традиционните оправдателни брифинги и уверения, че всичко е наред и причини за оставки няма, Светослав Глосов предлага устно обещание за гратисен период, в който водачите на леки автомобили няма да бъдат глобявани, дори да нарушават действащото законодателство (за купуване на винетки) до изчистване на проблемите.

Началникът на новосъздаденото “тол дружество” Антон Антонов (вляво) се обръща към своя колега с думите “айде да излизаме, че ще ни налазаят” пред включените микрофони на всички присъстващи медии. Случката се разиграва по-време на брифинг, целящ да повиши доверието на гражданите в загрижеността и способността на АПИ да се справи с неработещата система за електронни винетки.

Ден по-късно политическата сага завършва за част от ръководството на АПИ след като премиерът Борисов уволнява шефа на АПИ, както и няколко от висшестоящите кадри в агенцията и новосъздаденото “тол управление”.

Като ти дават – взимай, като те бият – бягай

Няколко дни преди очакваните оставки, ръководството на АПИ в лицето на Светослав Глосов (председател на УС) и Веселин Давидов (член на УС) успяват да прокарат още една апетитна порция от интересите на австрийската компания “Капш”. За пореден път АПИ решава да направи остър завой в своята “политика” и решава, че целите на правителството да бъде собственик и оператор на тол системата не са чак толкова важни. Пътната агенция избира тайно, без търг, българско дружеството – “Интелигентни Трафик Системи” ЕАД за единствения национален доставчик на услуги (НДУ) за тол такси за тежкотоварни автомобили. В допълнително решение ръководството на АПИ взима решение да подари на въпросната фирма и правото да продава винетки и да таксува и гражданите на леки автомобили.

За да осигури законен монопол на “единствения”, АПИ залага условия, които на практика нито една българска компания не може да изпълни и по този начин бетонира позицията на монополист на вече избрания “оператор” на системата.

Избраното дружество се оказва без служителибез опит и беззначителни обороти, но с интересни собственици. Компанията се управлява от Станислава Арнаудова, която е сочена за изключително близка до бившия чиновник и зам. председател на СДС Борис Марков. Същият Борис Марков  открито представлява интересите на фирмата “Капш”.

В последствие се оказва, че въпросната “куха” фирма всъщност си партнира с телекома А1 България, който също като Капш е австрийска компания.

По време на скандалите около провала на системата се надигат и обвинения срещу фирмата изпълнител – Капш, за да й се потърси отговорност за провала на продажбата на винетки. Австрийското дружество с богат опит успява да се оправдае, като посочва, че интернет страницата за продажба на винетки е всъщност предмет на друга обществена поръчка, която е възложена на българската фирма УПХ ЕООД.

След като вината отново е насочена към АПИ – от пътната агенция успяват да “обяснят”, че фирмата е избрана с таен търги всъщност са й платени допълнителни 30 хил. лв, за да направи сайта, който иначе е отговорност на Капш, на които вече е платено за този сайт.

Системата работи трудно.
Нищо, важното е да сме живи и здрави

Въпреки че според обществената поръчка, австрийският строител на тол системи Капш, трябваше да е отдавна готов с цялата система (пусковият срок по договор изтича през юли 2018г), пътната агенция за пореден път реши да прости на чуждата компания.

В договора за обществена поръчка има заложена клауза, че при несправяне с работата навреме или изработване на неефективна система, избраният изпълнител няма да получи нито стотинка за работата си и в допълнение ще бъде глобен с до 60 млн. лв. заради пропуснатите ползи, които е нанесъл на държавата и българските данъкоплатци.

Вместо да използва този лост, за да защити интересите си, АПИ решава да сключи анекс с Капш, в който да се съгласи не само да   опрости това задължение, ами и да й плати авансово 75 млн. лв.за добре свършената работа.

15 януари 2019 г., изтича гратисният срок, даден устно от вече бившия председател на УС на АПИ  и заплахата от глоби за българските граждани започва да става реална. Очаквано съвестните шофьори търсят начин да се сдобият с електронна винетка. Очаквано тези от шофьори, които гледат телевизия или четат медии, не проявяват доверие към сайта на АПИ, а търсят алтернатива.

Алтернатива има! Една, но има

За да отговарят на нуждата А1 България успява да посрещне търсенето за няколко седмици след сключването на тайния договор за разпространение с АПИ се оказва, че вече мобилният оператор предлага услугата във всички свои офиси, в интернет, социалните мрежи, в цялата търговска мрежа и дори е успял да изработи и внедри собствени терминали за купуване на винетки (същите като тези, за които АПИ е платила).

Триото от австрийски компании: Капш, А1 България и ОМВ България успяват да приложат резултатна немска дисциплина и да залеят потребителите с алтернативи за закупуване на винетка със сериозни бюджети за маркетинг и реклама.

Комисионни с немско качество

 

 

Европейските компании, заели се с разпространението на пътните такси, успяват да договарят и европейски комисионни. Още преди краха на управлението в АПИ, австрийското сдружение от предприемчиви компании успява да прокара още един малък, но важен параграф в договорните си отношения – комисионната. Определят размера й на 7% от всяка направена продажба на винетка.

За сравнение, компанията, която разпространява старите, хартиени винетки е българска и тя получаваше 4.49% комисионназа разпространение. Срещу него българската компания имаше задължения да разполага с бронирани автомобили, да осигури склад, защита разпространение, дистрибуция до всички обекти в страната и куп други разходни дейности.

Въпросната компания е българска и няма богат опит, но въпреки това проблеми при винетките не е имало досега.

“Никой не може да ти даде това, което мога да ти обещая”

19 януари, 2019г. Бленуваните 1~1.2 млд. лв., които тол системата трябваше да носи на България са все така недостъпни като мираж в африканска пустиня (бел. ред. сравнението не е случайно). След повече от три години след пускането на обществената поръчка за тол системата, реализирането на приходи изглежда все по-безнадеждно.

Част от управляващите в пътната агенция изпитаха тръпчивия привкус на “промоционалната оферта” за тол система, която беше обещана от австрийското дружество Капш с богат опит и традиции в тази сфера. Разбира се, това не е поредната история за “чудо за три дни”, която сме свикнали да виждаме. Сагата продължава и българският данъкоплатец търпеливо ще изчака да види какво ще получи срещу своите 150 млн. лв., когато дойде време за пускане на тол таксуването за тежкотоварни автомобили.

Електронната винетка е много малка част от обема и сложността на “най-сложната система в България”. Може би и поради този факт беше “подхвърлена” малка българска фирма, която сега ще понесе вината. Тепърва предстои да видим дали все пак австрийската компания ще продължи да прилага практики, плашещо приличащи на случая с тол системата в Южна Африка.

Пробвахте, не се получи. Оттук поемаме ние

Остават броени месеци до изтичане на поредното забавяне с тол системата, в което ще станем свидетели на едно от две вероятни събития:

  1. Работеща тол система или
  2. Нов анекс към договора на Капш, в който българският чиновник ще направи ритуално жертвоприношение на още една порция от достойнството, търпението и парите на българския гражданин.

Едно обаче е сигурно – АПИ и нейният принципал Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) доказаха, че категорично са загубиливсякакъв капацитет да са справят с вменените им отговорности.

 

 

Членовете на Управителния съвет на АПИ обаче се топят като снежинки, изложени на пролетно слънце и скоро няма да има кой да поеме “политическата отговорност” в АПИ.

Тогава ще станем свидетели и на едно “предложение”. В публичното пространство ще се заговори за “истината”, че вината е в АПИ и може би е по-добре да преотстъпим тол таксите на австрийските ни партньори, които имат “богат опит”. Тогава и предложението за комисионна от 100 млн. лв на година ще изглежда приемливо пред възможността за 1.2 млрд. лв. приходи за нови магистрали.

И въпреки че под пролетния сняг ще заварим пустиня, ще е станало твърде късно, твърде сложно и твърде безсмислено да направим каквото и да е. Пък и ще е станало време за Vip Brother.

 




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39933385
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930