Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.02.2017 13:33 - Световни Загадки: Пловдивските тепета са огледален образ на съзвездието Голяма мечка (видео)
Автор: rozzata Категория: Други   
Прочетен: 1156 Коментари: 1 Гласове:
27


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
image

Пловдивските тепета са мащабно умален вид и огледален образ на съзвездието Голяма мечка. В книгата на Йов то е записано с името Аса, което се препокрива с най-старото име на Пловдив – Ясъ тепе.

Тази теза и че още преди потопа нашият град има свещено значение и роля пловдивчанката Парашкева Фичева разкрива в книгата си „Твърдата небесна – Едем“.

Авторката, геоморфолог и географ, планира да завърши любопитното четиво до края на годината. В него ще разкаже съществува ли райската градина, описана в Библията, къде е и каква е връзката на древния ни град с Едем.

Още преди повече от 10 години тя участва в експедиция по Марица, свързана с живота и смъртта на Орфей и град Дион, без да има намерение да пише каквото и да е.

По-късно обаче се натъква на редица съвпадения в Библията, книгата за Енох, звездната карта, „Метаморфози“ на Овидий и класическата летопис „Богове, гробници и учени“.

„В книгата описвам, че Пловдив преди потопа и след него е центърът на Земята, а по имената на тепетата може да се направи извод за най-древната история на града ни“.

Хълмовете са подредени точно както най-ярките звезди в съзвездието Голяма мечка – 7 на брой, но в умален мащаб и огледален образ.

Една от звездите – Бета, е съвпадала с не много високо тепе, заличено вероятно през бронзовата епоха. Звездата Алкор, която отговаря на Марково тепе, унищожено пред нашите очи, е бледа и може да се види само от хора, които са с добро зрение, разказва Фичева. Ето защо и тепето е било ниско. То е спътникът на звездата сета (Мицар) или днешния Бунарджик. Небет тепе е алфата на съзвездието Голяма мечка. Там е имало древно светилище, посветено на Бога, който създал тепетата, звездите и слънцата, уточнява авторката. Името на Небет тепе означава Небе отвъд.

Въпреки, че името на Бунарджика е подменено, в северозападната му част и днес пловдивчани помнят, че е имало квартал Орта Мезар. Орта мезар, Мицар и Мезарот се споменават в книгата на Йов от Стария завет. Според събраните данни на Фичева на Сахат тепе е имало дворец – палат на Сол, бог на Слънцето, Феб или Аполон. Там е имало и астрономическа обсерватория, от която се е измервало и отклонението на небесната ос. Красотите на обсерваторията Палатиона са описани в „Метаморфози“ на Овидий, книга 2 „Фаетон“. Може би названието й Палатиона е дало и името на града Палатина, откъдето и Пълдин, предполага Фичева.

Друга теория гласи, че популярното име Филипополис или Филипополатин съдържа в себе си 3 думи – алфа, Пъпъ и Атин, което ще рече Божия център на Едем (Земята) или Центърът на Земята. Така нареченият пъп е известен още като свещеният полукръгъл камък омфалос.

По думите на Фичева той съществува и до днес и се намира на Таксим тепе. Около него са разположени 3 храма – „Св. Николай“, „Св. Богоридица“ и „Света Марина“. Сега това място е пренебрегнато и изоставено. Никой нищо не знае за камъка, а той е божествен и свят, разказва Фичева. Тя апелира кметът да се заеме с руините на Таксим тепе и да го преобрази. Нека не се допуска повече разрушаването на най-свещените места на нашия град – тепетата, призовава тя.

Доказателство за това, че хълмовете са огледален образ на звездите има много. „Когато започнах да ги изследвам и още се съмнявах, че теорията ми е вярна, видях на звездната карта, че сета – Бунарджика и епсилон – Сахат тепе са двойни звезди“, разказва Фичева. От това следва, че и на тепетата би трябвало да има по два върха. „Не бях се качвала отдавна, но специално ги посетих, за да ги видя. Оказа се, че е точно така както са разположени и двойните звезди. Бунарджика има две връхчета. На едното е построен Альоша, а на другото е паметникът на Александър I. На Сахат тепе пък на първия връх стърчат антени, а на втория е Часовниковата кула“, обяснява откритията си авторката.

По думите й самите скали на тепетата са с не по-малко любопитен строеж – магмената скала сиенит. „Немският геолог д-р Гюнтер Мьомус пише дисертация за геологията на скалите, които изграждат тепетата. Той установява, че никъде в света няма такъв сиенит като пловдивския и го нарича пловдивит. Българските геолози също го смятат за уникален.

„Кой е поставил тази огромна скала в равното като тепсия днес пловдивско поле? Кой е моделирал скалата точно както са разположени звездите в съзвездието Голяма мечка? Защо да отричаме съществуването на Бог и специалното място на Пловдив в света и Вселената?“, завършва разказа си Парашкева Фичева.

http://snaiper-bg.net/2017/02/svetovni-zagadki-plovdivskite-tepeta-sa-ogledalen-obraz-na-sa-zvezdieto-golyama-mechka-video/

 

   

 



Гласувай:
29



1. barin - Ако е така, то следва да имат общо със ...
15.02.2017 07:14
Ако е така, то следва да имат общо със схемата на египетските пирамиди, които са във формата на съзвездието Орион. Това показва знанията на хората по астрономия.
Поздрави!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: rozzata
Категория: Други
Прочетен: 497323
Постинги: 249
Коментари: 319
Гласове: 2907
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930