Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.04.2012 14:50 - Честита Цветница на всички, които празнуват днес.
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 7260 Коментари: 6 Гласове:
12

Последна промяна: 08.04.2012 14:51

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Пожелавам на всички празнуващи (и не само) да полетят към облаците (може и до седмото небе) на крилете на любовта, приятелството и уважението на любимите ви хора. Бъдете щастливи!!!
Поздравявам и моята мила съпруга Маргаритка (понякога лайкучка-за здраве) с празника. С много обич!


Удивителни фотографии на облаци

image

 Небето през цялото време е постоянен повод за възхищение за човечеството. Облаците - явление, което се вижда всеки ден от всеки, който живее на тази планета. Те биват с различни размери, форми и цветове, както и различното им образование, в продължение на векове са били обект на интензивно изучаване от метеоролозите.

Предлагаме ви селекция от снимки, изобразяващи зрелищни и абсолютно невероятни облаци. Наслаждавайте се!
  

image


1.Лещовиднаиоблаци.
Лещовидна,линзовидни, лентикулярни облаци (Altocumulus lenticularis) - термин, който обозначава по-скоро необичайно природно явление. Формирането на лещовидните облаци е по гребените на въздушните вълни, между два слоя въздух. Условието за формирането на лещовидни облаци е влажен въздух, който преминава през планината или планински вериги, образувайки голям брой стоящи вълни на подветрената страна. Ако температурата на гребена на вълната падне до точката на оросяване(роса), влагата във въздуха може да образува лещовидните облаци.

 

image

  
2.Характерна особеност на този вид облаци е, че те не се движат, въпреки факта, че вятърът може да бъде много силен. Когато потока въздух, който се движи над земната повърхност преминава през препятствия, той причинява образуването на въздушни вълни. Като правило, те са разположени на подветрената страна на планинските вериги на височина от две до петнадесет мили, перпендикулярни на посоката на вятъра. Лещовидна облаци, от метеоролозите на Съединените щати, са разделени в Altocumulus на високо лещовидни (ACSL), слоести лещовидни (SCSL) и перести лещовидни (CCSL),. Поради тяхната форма, лещовидните облаци често се бъркат с НЛО.
 

image


3.Undulatus asperatus (или asperatus) е нов тип на образуване на облаци, които са класифицирани едва през 2009 г.  като отделен вид от основателите на Дружеството на любителите на облаци в международния атлас на облаците на Световната метеорологична организация.. Именно те предложили да бъдат приети този тип облаци от Международния атлас на Световната метеорологична организация. Ако това предложение бъде прието, първата формация облаци, добавени в Атласа от 1951 г., когато там са били нанесени, за да образуват облаци от вида cirrus intortus. Името приблизително се превежда от латински като "вълна"
 

image


4.Облаци от този тип външно приличат на вълнообразни облаци. Въпреки факта, че те са най-вече в тъмни оттенъци и изглеждат гръмотевични, облаците са склонни да се разсейват бързо и не предвещават буря. Зловещите облаци Undulatus asperatus, се формират особено често в равнините на САЩ и често се наблюдават сутрин или наобяд, след конвективна буреносна дейност.
 

image


5. Noctilucent -сребристи (нощни светещи или мезосферни) облаци.
Това са доста чести атмосферни явления. Такива облаци може да се наблюдават само в дълбок здрач. Те обикновено се появяват през летните месеци в географски ширини, между 50 ° и 70 ° северна и южна ширина. Тези облаци са съставени от кристалчета лед.
Това са най-високите облаци в земната атмосфера. Noctilucent облаци обикновено се формират в мезосферата на височина от 85 километра. Те са прекалено бледи, за да се наблюдават с невъоръжено око. Тези облаци са видими, само когато са осветени от слънцето над хоризонта, докато по-ниските слоеве на атмосферата са в сянката на Земята. През деня гледането на тези облаци е невъзможно. В същото време те са толкова ниски, с оптична плътност, че през тях ясно се виждат звездите. Noctilucent облаците до 1885 остават напълно неизследван феномен. И до сега, тяхното естество не е напълно изяснено.
Сребристите облаци могат да се образуват само при много строги условия, както и появата им може да е знак за настъпили в горните слоеве на атмосферата промени, които предстои да бъдат изследвани от метеоролозите. В момента, повечето учени, занимаващи се с този въпрос, смятат, че появата на сребристите облаци е свързано с изменението на климата.

 

image


6. Cirrocumulus. Деформирани перести облаци
За части от Cirrocumulus са характерни голями кръгли празнини. Тези дупки се образуват, когато температурата на водата в облаците е под нула, но водата не е замръзнала поради липса на ядра от ледени частици.
Когато водата започва да замръзва, има ефекта на доминото, което се дължи на процеса Бержерон, в резултат на което водната пара замръзва, а понякога пада на земята. Резултатът е възникване на големи, често кръгли дупки в облаците. Тези облаци не са уникални за всяка географска област, били са заснети в Съединените американски щати и в Русия. Заради необичайния вид, тези облаци често се бъркат с НЛО.

 

image


7."Вимеобразни" облаци.
Млечните облаци, известни още като mammatocumulus (което означава "млечни облаци", или  "гърдести облаци") е метеорологичен термин, който се използва при образуванията на клетъчната структура под основата на облака. Названието mammatus, идва от латинското мама (което означава "виме" или "гърда"), и се отнася до приликата между характерните форма на тези облаци и женската гръд.

 

image


8. "Вимеобразните облаци"  могат да се разхождат по небето на стотици километри във всички посоки, и собствената им форма за известно време да остане статична. Най-често тези облаци са предвестници на предстоящ ураган или други екстремни метеорологични условия. Те често са формирани на базата на купесто-дъждовни облаци, но също така основа за образуването им може да бъде високо кълбеста, високо купесто-слоеста и переста облачност, както и пепелно-вулканична облачност.

 

image

 
9.Вълнообразни облаци.
Вълнообразните облаци са облаци в чието образуване се включват вълнови процеси в атмосферата, за разлика от слоестите облаци, свързани с възходящото плъзгане и cumuliform, свързано с конвекцията.

 

image

10.

 

image


11.Преливащи облаци (като дъга).
Така наречените дъгообразни облаци са относително рядко явление. Тези облаци могат да се оцветят във всички възможни цветове на спектъра, но повечето от тях са пастелни цветове. Преливащите облаци се образуват от малки капчици вода почти еднакъв размер. Преливащи облаци се появяват в случаи, когато слънцето е в точно определена позиция на небето и в същото време, почти напълно е скрито зад гъст облак. В резултат на продължаващата когерентна дифракция на слънчевата светлина върху тънките облаци, тези облаци са боядисани в различни цветове, защото светлинните лъчи с различни дължини на вълните се отклоняват под различни ъгли. Често, розовите облаци избледняват с течение на времето. Преливащите облаци могат да се формират на базата на високо-кълбеста, пересто-кълбеста облачност и лещовидни облаци и много рядко в перестите облаци.

 

image

 


12. Тръбни облаци.
Тръбнитеоблаци, известни още като буреносна яка или шквалови са ниски хоризонтални облаци, оформени като тръба, и се наблюдават доста рядко.
Буреносната яка може да се образува около напредването на студен фронт. Ако низходящ поток на въздуха от една наближаваща буря принуждава топлия влажен въздух, да се повдигне, а след това да има охлаждане под точката на оросяване, се образува облак. Когато това се случи по същия начин, по продължение на фронта, може да има т.нар. буреносна яка. В такъв облак въздуха се върти около дългата си ос хоризонтално. Смята се, че бурята не може да се превърне в торнадо. В контраст с подобни облаци, шелфовите облаци или мълниеносните облаци са напълно отделени от майката, т.е. купесто-дъждовните облаци.
Най-известният пример за това е бурята Morning Glory или "Утринна слава", която се наблюдава в залива Карпентария в Куинсланд, Австралия. Обикновено тази буря, която е на надморска височина от 100-200 метра, може да достигне значителна дължина и бързо се премества.
Крайбрежните бури са регистрирани над Калифорния, тунела под Ламанша, Шетландските острови, Литва, Източна Русия и други региони, включително Австралия, близо до мексиканския бряг, в морето на Кортес, в Уругвай, в канадската провинция Нова Скотия и Онтарио, и в Бразилия, в залива на Coronel Vivida.

 

image


13. Шелфови (издигащи) се облаци.
Тези облаци, известни също като шелфови са хоризонтални ниски клиновидни облаци, които като правило са буреносни. Те обикновено се наблюдават преди Squall (шквал). Въпреки това, те могат да бъдат предвестници на значителен фронт сравнително студен въздух. Те се различават от буреносните, че винаги са свързани с по-голяма облачна система, която е по-висока.


 

image


14.Хората често бъркат шелфовите облаци с облачните ролки. Основната разлика между тези видове облаци е, че шелфовите са предвестници на буря, докато ролковите облаци, обикновено идват след бурята.
 

image


15. Пирокумулятивные облака или пирокумулюс (pyrocumulus). Эти облака еще называют огненными облаками. Они получили своё название благодаря тому, что пламя создает конвективные восходящие потоки, которые поднимаясь все выше и достигая уровня конденсации приводят к появлению облаков. Появление пирокумулятивных облаков может быть вызвано извержениями вулкана, горение леса, промышленными пожарами, а кроме того, атомным взрывом.

15. Пирокумулативни облаци (pyrocumulus). Тези облаци се наричат още ​​огнени. Те получили името си от факта, че огънят създава конвективни възходящи потоци, които се изкачват по-високо и достигат нивото на кондензация ,което води до появата на облаците. Появата им, може да бъде причинена от вулканични изригвания, изгаряне на гори, промишлени пожари и като допълнение атомна експлозия
.
 

image


16.Този облак е известен като Foehn gap или фьонов облак.
 

image

 


17. Actinoform - така наричат ниските облаци, които се образуват в крайбрежните райони, под различна форма. Те са получили името си от гръцката дума "Рей", заради радиалната структура. Те могат да достигнат дължина до 300 км (190 мили) в диаметър и, следователно, е почти невъзможно да се видят с невъоръжено око.
На изображенията, получени чрез спътник, облаците от този тип може да изглеждат като листа или тънки игли. Въпреки това, учените все още са раздвоени, защо те имат такава форма и как са се образували.

 

image

 


18.Полярни стратосферни (седефени) облаци.
Полярните стратосферни облаци, известни също като седефени облаци, се формират на височина от 15 до 25 мили в студените региони на стратосферата (при температура под -78 °). Те участват в образуването на озоновите дупки и тяхното влияние върху изтъняването на озоновия слой се дължи на факта, че те поддържат химичните реакции, които произвеждат активен хлор, който катализира разрушаването на озоновия слой. Въздухът в стратосферата е много сух, така че обикновено облаците не се формират. Но през зимата понякога стратосферните температури падат до стойности, които са такива, че започват да се образуват тези облаци. Полярните стратосферни облаци може да се наблюдават или вечер след залез или преди изгрев слънце.

 

 

image


19.Облак-шапка или pileopus,.
Шапковидният облак или pileopus, е малък, хоризонтален, високо слоест, който може да бъде по-висок от Cumulus и купесто-дъждовните облаци ... Те се формират, когато силно изтеглящите нагоре сили действат върху влажен въздух при по-ниска надморска височина, в резултат което въздухът се охлажда до точката на оросяване. Облацитеот този тип са показатели за предстоящи тежки метеорологични условия.

 

image


20.Облаците Morning Glory или Утринна слава.
Morning Glory облаците  е рядко метеорологично явление, което понякога се появява в различни места по целия свят. Въпреки това, в южната част на залива Карпентария в Северна Австралия е единственото познато място, където може да се прогнозира предварително външния вид на този облак, защото там има повече или по-малко регулярни условия. Уреденият Burketown привлича планеристи да летят над този феномен.

Облаците Morning Glory може да се видят в Burketown през септември и до средата на ноември. През този период, възможност да видят това явление в ранната сутрин е около 40%. Morning Glory е тръбчат облак с буреносна яка, който може да достигне до 1000 км (620 мили), от 1 до 2 км (от 0.62 до 1,2 мили) височина, и обикновено се намира на разстояние от 100 до 200 метра (330 до 660 фута) над земята. Този облак може да се движи със скорост до 60 км (37 мили) в час.
Появата на Morning Glory често е придружено от внезапен шквалов вятър.

 daypic.ru



Тагове:   облаци,   снимки,


Гласувай:
12



Спечели и ти от своя блог!
1. mariniki - Да са жимви и здрави всички именници!
08.04.2012 14:55
бъди щастлив със своята Маргаритка...
благодаря ти, за невероятните
небесни фотоси...сърдечно..
цитирай
2. stela50 - Честит празник на именниците
08.04.2012 15:49
и всички около тях ...
Поздрави за интересните постинги !
Светъл ден !
цитирай
3. mmmmmmmmm - Да ти е жива и здрава
08.04.2012 16:47
Маргаритка-та!Летете си щастливи и се радвайте на красотата на облаците!
Весел празник!:))
цитирай
4. kasnaprolet9999 - Не ми се отварят облаците, сигурно е ...
08.04.2012 20:25
Не ми се отварят облаците, сигурно е още рано да полетя:))) Много поздрави на твоята лайкучка, нека да лае когато е нужно, че да я слушаш повече:)))
цитирай
5. анонимен - Честит празник на всички, носещи ...
08.04.2012 22:09
Честит празник на всички, носещи имената на цветя, дървета и храсти!
Да носят красота и щастие на всички; същото пожелавам и на твоята Маргаритка!
Приятно изкарване на днешния цветен празник!
magnoliya съм, днес излизам анонимна.
цитирай
6. zahariada - :))) Re: Благодаря ви!
08.04.2012 23:03
Благодаря на всички вас, малки слънчица, които помагате с вашата светлина светът, в който живеем, да е по-красив, добър и светъл!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39920721
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930