Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.12.2011 14:54 - Защо изчезнаха великите открития в областта на физиката?
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 3713 Коментари: 3 Гласове:
6

Последна промяна: 11.12.2011 14:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Защо изчезнаха великите открития в областта на физиката? 29-11-2011

image

 


Известно е, че през последния половин век в човешката история, почти няма научни открития. Нито в един от отраслите на науката няма нищо ново, но на базата на старите теории и открития, учените правят логически заключения и следствия. И откритията на нови технологии идват на базата на вече известни открития. По-специално това се отнася една от най-важните науки - физиката.

Високата физика отиде на последен план, отстъпвайки своето място на приложните проблеми

 

Когато физическите науки са били само част от философията, към тях са се отнасяли не като "точни", а по-скоро като "описателни". За толкова дълго време, откакто съществува физиката, не е измислен  "единен" език, тази наука не е станала по-малко умозрителна. В известен смисъл, математика, която да отговаря на физични теории не съществува.

Все пак, това не се превръща в пречка за откриването на теорията на атомите на Левкип-Демокрит и не е попречило на Лукреций да изложи тази теория подробно и достъпно. Трябва да се отбележи, че според информацията, която е достигнала до нас, Демокрит не е бил ученик на материалистични философи, които по това време са били популярни. С обучението на Демокрит се занимавали магьосници, които го учили не на математическите науки, а на теорията на левитация, четене на мисли, телепортация, и такива несъществуващи, странни неща. Въпреки това, благодарение на всичко това, Демокрит е успял да открие най-гениалната материалистическа теория във физиката, с почти никакво разбиране от математиката.

По отношение на съвременната физика, като фундаментална наука, тя преминава през трудни времена. Вярно е, че това не е новина. От началото на миналия век, учените обръщат внимание на въпроса, защо физиката вече не се развива, тя е в задънена улица, математическия апарат, който е езикът на науката, се е променил толкова много, че започнал да описва не само явленията във физиката, а и тяхната същност. Освен това, устройството на математиката, е толкова остаряло от научна гледна точка, и е останало зад нея, в резултат на което е станало невъзможно да се описват много от наблюденията, резултатите, събитията или естеството на научните експерименти, на този език.

Как  протича появата, развитието и еволюцията на езика?

Как може да се появи и развие език? Ако се разсъждава опростенчески, то появата на езика се дължи на факта, че животът е сложен и обема на знанията се увеличава. В началния етап на развитие на цивилизацията, аудио комуникацията е било само допълнение, коете лесно може да се прави с жестове и езика на тялото. Но с увеличаване на количеството информация, да се опише и трансферира с помощта на жестомимичен език започва да се губи твърде много време, и по-специално, точното предаване на тази информация, започва да има някои проблеми. Представете си ситуация, в която някой, който е наранен от тигър на лов, опитвайки се да обясни на  езика на жестовете, то ще бъде много трудно да бъде разбран. Но аудиообщуването няма такива недостатъци, затова то започва да се развива много интензивно. И зад всяка дума, започва да се съотнася определен символ под формата на думи.

Ако човечеството беше оставено на езика на жестовете, то за какъв сравнително цивилизован начин на живот може да се говори, а за развитието на науката и на сън не може да се случи. В края на краищата, за да обясни концепцията на кибернетиката, или това, какво е компютъра, с жестове е невъзможно.


Разбира се, развитието на технологиите и развитието на науката изисква определено развитие и на езика. Например, ако не беше думата "компютър" или някой от неговите синоними, как биха могли да обяснят, че въпросния предмет е "техническо устройство, което може да смята да решава логични задачи, имащо правоъгълен екран и клавиши за набиране?" В края на краищата, това звучи, най-малкото, диво, да не говорим за удобство. Представете си, че всеки път, заявявайки, че в обяснението за компютър, е необходимо да се употребят огромен брой символи, като в края на една фраза може напълно да сте забравите за кибернетиката като цяло. Но именно тази ситуация започва да се случва в областта на физиката, математическия език, който изостана, бидейки в невъзможност вече да описва тези изучавани ситуации. Дълги, неудобни и странни формули, подобни на тези фрази, с които е описан един компютър - те са също толкова недобни като напълно описват обекта.

И в резултат ще трябва да забравим за по-нататъшни опити да разберем света, поне до момента, докато математиката не започне сама да се справя  с настоящата си мисия, или, като Демокрит, описвал явленията, използвайки много малко математика.

tainy.net

 




Гласувай:
6



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - Чичо Захариаде,
11.12.2011 14:56
нали ти споменавах, че ще ходя в Хонконг - ходих!

За твое съжаление обаче, там Апокалипсис не видооме.
цитирай
2. noir - ~ N ~
11.12.2011 21:11
Има достатъчно научни открития, които са направени през последните 50 години и то за явления, които се проявават както на макро, така и за такива на микро ниво.

Ако чакаш някой да ти даде квантова теория на относителността ей така в момент, в който всеки се чуди как да си направи ядрено оръжие, объркал си момента ;)
цитирай
3. zaw12929 - Абсолютно споделям съображенията. Има
13.12.2011 13:07
пре откриване, нови качества и приложения на стари открития, защото те в момента на на намирането имне са имали поле за приложение.
Например- компютри начало 1938 но в допотопен вид с лампи... знаем промените. Крачките на напредъка идват неочаквано и ги има винаги... но остават неизвестни на което се дължи и застоя
Защото новите открития накърняват пазара на съществуващите, приложени устройства и монополистите имат пари, блокират ги, а откривателите не могат сами да ги внедрят
Нашите учени не получават срества да завършат свои разработки. Нямаме нобелов лауречт, но много идеи и открития са дадени на света от българи.
Ако България не само иска да излезе от кризата, но и да застане в челно място на световната икономика трябва да започне с внедряване на патентованите изобретения- има такива със голям търговски ефект. Няма да ги изброявам- работа е на Министерството на икономиката, но то чака, Бойко да му каже какво да прави, а той играе мач или реже ленти...а вие четейки този текст се усмихвате ехидно "Накарай мързеливия на работ- да ти даде акъл'."
Акъл не ща, пари ми дай!"
Само празен клас над нивата с класове стърчи
ВСЕ НАШИ УМНОТИИ НА ЗАЧИТАНЕ НА ХОРАТА, КОИТО СА ПО УМНИ ОТ НАС!
Най неизтощим на този свят е търсаческия човешки дух. Най голямото чудо е,че едни хора измислят неща, които други, също толкова образовани считат, че са невъзможни, а трети-по голямата част от човечеството дори не подозират, как действат, въпреки и дори когато ги ползуват.
Най гениалната част на изобретателите, създали една или друга новост, че изобретеното се ползува с лекота от всички, без да имат знанията на откривателя. Например компютъра-пригоден е за ползуване от всеки, научил основните функции на клавиатурата.
Транзисторът, основен елемент на електронните уреди промени цивилизацията от последните 30-40 години ,като направи уредите функционални, контролируеми, евтини.
Хората стъпиха в космоса. а на земята станаха по близки с новите телефони, интернет.

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39688735
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31011
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031